Oświadczenie Rady Głównej Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana” przyjęte podczas posiedzenia w dniu 13 grudnia 2012 r.

2013/01/23

 Rada Główna Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, obradująca w Warszawie w dniu 13 grudnia 2012 roku, wyraża głęboki niepokój w związku z coraz bardziej nasilającymi się przejawami walki z Kościołem. Niepokój ten i stanowczy protest budzą ataki ze strony rozmaitych środowisk społecznych i politycznych zarówno na Kościół instytucjonalny, duchowieństwo, jak i symbole naszej wiary – w tym: Krzyż, Biblię, a ostatnio także Jasnogórski Obraz Matki Bożej. Przedmiotem niechęci owych środowisk do Kościoła i religii bywa już nawet samo angażowanie się laikatu katolickiego w życie publiczne.

Jako katolicy, chcemy czuć się pełnoprawnymi obywatelami w Ojczyźnie, która doświadczając przez wieki tylu zagrożeń i niebezpieczeństw, właśnie głównie w Kościele miała obrońcę wartości takich, jak wolność, prawda, niepodległość, solidarność, ład społeczny i poszanowanie godności osoby ludzkiej. Profanacja Jasnogórskiego Wizerunku Matki Bożej oburzyła nie tylko ludzi wierzących, ale także tych wszystkich, dla których Jasna Góra jest wciąż symbolem wolności ducha polskiego Narodu, a sam obraz, jako arcydzieło sztuki, należy do największych Skarbów Kultury Polskiej, Europejskiej i Ogólnoludzkiej.

Łączymy się z naszymi Pasterzami i Ojcami Paulinami, kustoszami Jasnogórskiego Sanktuarium oraz z całą wspólnotą ludzi wierzących w ekspiacji za popełnioną profanację i w pokornej modlitwie prosimy Boga w Trójcy Jedynego za pośrednictwem naszej Matki i Królowej, by Polska, mieniąca się państwem prawa i chcąca należeć do rodziny państw w pełni demokratycznych, zawsze była wierna tym wartościom, jakie przez z górą tysiąc lat stanowiły o jej tożsamości. W ogłoszonym przez Benedykta XVI Roku Wiary utwierdzamy się w przekonaniu, że Bóg w naszej ziemskiej Ojczyźnie powinien być umiłowany, a niesione przez Ewangelię wartości respektowane.

Sekretarz Rady Głównej Romuald Gumienniak

Przewodniczący Stowarzyszenia Ziemowit Gawski

© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej