Papieski jubileusz okazją do dziękczynienia za beatyfikację Pauliny Jaricot

2022/06/7
pj
Fot. KTOTV / YouTube

7 czerwca mija dokładnie 25 lat od wizyty Jana Pawła II w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na Podhalu. Papież poprowadził z Ludźmierza modlitwę różańcową, która była transmitowana na cały świat. Jubileusz będzie też okazją do dziękczynienia za beatyfikację Pauliny Jaricot, która zapoczątkowała róże różańcowe, grupy osób spotykających się i modlących się stale na różańcu.

Dla ks. Jerzego Filka jednym z największych owoców papieskiej pielgrzymki do Ludźmierza jest Jerycho Różańcowe. Polega ono na tym, że zwykle dwa razy w roku, przez 7 dni w tygodniu, 24 h na dobę poszczególne osoby modlą się nieustannie na różańcu przebywając w ludźmierskim sanktuarium. Od 5 lat Modlitewne Jerycho odbywa się zazwyczaj w kaplicy św. Jana Pawła II pod ołtarzem polowym.

Przyjeżdżają do nas wierni z wielu podhalańskich parafii, czy to indywidualnie czy grupowo, o różnych porach dnia i nocy. Biorą do ręki różaniec i klękają do modlitwy, tak jak to uczynił św. Jan Paweł II. Kiedyś oprowadzałem grupę Polonii Amerykańskiej po sanktuarium, opowiadałem o Jerychu, nie mogli uwierzyć, że takie coś ma miejsce, iż nawet około tysiąca osób modli się nieustannie – mówi ks. Jerzy Filek.

Ludźmierski kustosz podkreśla, że jubileusz papieski obchodzony w sanktuarium Królowej Podhala będzie też okazją do dziękczynienia za beatyfikację Pauliny Jaricot, która zapoczątkowała róże różańcowe, grupy osób spotykających się i modlących się stale na różańcu.

Od samego początku w Jerychu Różańcowym w Ludźmierzu uczestniczy i koordynuje je Halina Bańka, emerytowana nauczycielka matematyki z Nowego Targu. – Papież dziękował i prosił o modlitwę za Niego, pragnął by rozciągnęła się ona na całą Polskę i świat, „aby przynosiła błogosławione owoce w sercach wszystkich rodaków, w kraju i za granicą”. To pragnienia Ojca Św. mieliśmy na uwadze przez te lata, które upłynęły od papieskiej pielgrzymki. Wszystkie Jego pielgrzymki, a także sprawy społeczne, które Ojciec święty poruszał w swoim nauczaniu, były przez nas omodlone – zaznacza Halina Bańka.

Ludźmierski kustosz dodaje, że każdego 22. dnia miesiąca w sanktuarium odbywa się nabożeństwo modlitewne za wstawiennictwem św. Jana Pawła II.

 Górale i pielgrzymi intencje zostawiają na kartkach, odczytujemy je i modlimy się. Jednak pragnę zauważyć, że jest ich nieco mniej jak przy Matce Boskiej Ludźmierskiej, stąd można powiedzieć nieco żartobliwie, iż nawet papież Królowej Podhala nie przebije – uśmiecha się ks. Filek.

Ks. Filek zaprasza na 7 czerwca do Ludźmierza "z różańcem w ręku". Warto też być u Królowej Podhala 12 czerwca, kiedy dotrze tam banderia konna, która wcześniej przejedzie ulicami Nowego Targu, by upamiętnić papieską pielgrzymkę.

W ramach jubileuszu papieskiego w Ludźmierzu odbyły się już koncerty Arki Noego i Luxtorpedy. Tysiące pielgrzymów wzięło także udział w tegorocznej Pielgrzymce Sursum Corda z Zakopanego do Ludźmierza, która organizowana jest co roku na pamiątkę przejazdu papamobile z Janem Pawłem II. Drogą Papieską pokonali też motocykliści i druhowie z jednostek OSP.

Źródło: ekai.pl

/em

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#beatyfikację Pauliny Jaricot #Paulina Jaricot #Ludźmierz #Jan Paweł II #Podhale
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej