Peregryny z Opola ‘2016 wręczone

2016/5/11

Ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski, ks. Marcin Marsollek i Jan Ostrowski – uhonorowani za umiłowanie sprawiedliwości. 10 maja 2016 r. na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu odbyło się uroczyste wręczenie XIII Nagrody Peregryna z Opola.


Nagroda Peregryna z Opola – za umiłowanie sprawiedliwości – przyznawana jest przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Opolu. W tym roku Kapituła nagrody, której przewodniczy ks. dr Piotr Sadowski, przyznała tę zaszczytną statuetkę trzem osobom. Wśród dostojnych laureatów znalazł się ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski – za ukonkretnianie sprawiedliwości i miłości bliźniego przez udział w Międzynarodowych Kontyngentach Sił Zbrojnych ONZ i NATO w Libanie, Bośni i Hercegowinie oraz Iraku i Afganistanie. Drugim spośród  nagrodzonych jest ks. Marcin Marsollek – za umiłowanie bliźniego poprzez 20-letnią posługę w duszpasterstwie trzeźwości, pracę w zakładach leczenia odwykowego i Wojewódzkim Ośrodku Terapii Uzależnień i Współuzależnień. Tegoroczny laur przyznano również Janowi Ostrowskiemu – za zaangażowanie społeczne i samorządowe w kształtowaniu wartości chrześcijańskich oraz postaw patriotycznych wśród lokalnej społeczności.

IMG_6499aSłowo na otwarcie gali wygłosił przewodniczący Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Opolu Maciej Szepietowski. Ciekawym akcentem uroczystości był gościnny występ muzyczny młodego artysty Andrija Grynyszyna z Ukrainy, studenta prawa na Uniwersytecie Opolskim.

Miejsce wręczenia nagrody jest wyjątkowe – to piastowski zamek brzeski, zwany “śląskim Wawelem”. Zwracają uwagę piękne krużganki oraz wspaniały portal bramy wjazdowej z XVI w., arcydzieło renesansowej sztuki rzeźbiarskiej w Polsce. Ukazuje on rzeźby władców polskich oraz piastowskich książąt śląskich. Budowlę otacza piękny ogród. W zamku mieści się Muzeum Piastów Śląskich z bogatym zbiorem malarstwa, numizmatyki i starych woluminów.

Na temat samego Peregryna, patrona nagrody fundowanej przez „Civitas Christiana”, wiadomo niewiele. Nie znamy miejsca jego urodzenia ani śmierci. Był dominikaninem, w 1303 r. pełnił funkcję przeora konwentu św. Jakuba w Raciborzu. Znany jest jako kaznodzieja, reprezentował uniwersalistyczne idee średniowiecznej Europy. Kazania Peregryna są zabytkiem literackim, zawierają wiele cennych pouczeń, aktualnych i dziś, jak choćby: “nikogo nie powinniśmy mieć w pogardzie, dary i upominki zaślepiają oczy sędziom”. Był postacią szlachetną, uczciwą i otwartą na innych. Prowadził ludzi do Boga, ukazując Go jako dobrego i sprawiedliwego.

Alicja Berger-Zięba

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Jan Ostrowski #ks. Marcin Marsollek #Ks. ppłk dr Jerzy Niedzielski #Nagroda Peregryn z Opola 2016 #slider
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej