Pielgrzymka na Święty Krzyż

2018/06/29
wp-20180623-002.jpg

W dniu 23 czerwca br. członkowie krakowskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz Oddziału Okręgowego w Kielcach pielgrzymowali do Świętego Krzyża na Łysej Górze, najstarszego polskiego sanktuarium.

Już od czasów średniowiecza to miejsce pielgrzymek i duchowych kontemplacji. Przechowywane w nim relikwie Drzewa Krzyża Świętego uczyniły je „narodowym sanktuarium ”. To właśnie na Świętym Krzyżu modlił się król Władysław Jagiełło przed historyczną bitwą pod Grunwaldem w 1910 roku. Tu powstał m.in. jeden z najcenniejszych zabytków polskiej kultury piśmienniczej, datowane na XIII lub XIV w. „Kazania Świętokrzyskie” – uznawane za najstarszy tekst prozatorski stworzony w języku polskim. Od X w. do kasacji opactwa w 1918 r. gospodarzami sanktuarium byli benedyktyni. W czasach powstania styczniowego, kwaterował tu oddział Mariana Langiewicza. W latach 1864-1939 było tu najsurowsze więzienie rosyjskie, a potem polskie. W czasie drugiej wojny światowej hitlerowcy utworzyli na Świętym Krzyżu obóz zagłady jeńców sowieckich. Zginęło ich około 6 tysięcy. Większość śmiercią głodową. Do dziś zwiedzający mogą zobaczyć napisy, które umieszczone są na sklepieniach, a traktują o tym, że wszystkie przypadki kanibalizmu wśród więźniów będą karane. W 1976 roku Bracia Oblaci założyli tutaj Muzeum Misyjne. Eksponatami są rękodzieła pochodzące z Kanady i różnych krajów afrykańskich. Do najcenniejszych należą wyroby z kości słoniowej, ze skóry węzy, a także biżuteria srebrna.

Głównym punktem pielgrzymki był wspólny udział w Eucharystii, błogosławieństwo Relikwią Drzewa Krzyża Świętego i oddanie czci przez ucałowanie relikwii.

Bożena Pruska

Fot. Materiały z archiwum Oddziału Okręgowego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Krakowie

/wj

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#benedyktyni #Bożena Pruska #Civitas Christiana Kielce #Civitas Christiana Kraków #Łysa Góra
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej