Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu, laureatem 47. Nagrody J. Ligonia

2023/02/14
Ligon Oszcz
Grafika Mariusz Huk

Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu laureatem 47. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. Juliusza Ligonia za troskę o dziedzictwo kulturowe Dolnego Śląska, w tym wkład w przywrócenie pierwotnej świetności Ołtarzowi Andreasa Jerina.

Piotr Oszczanowski nie tylko rozpoznał wartość Ołtarza Andreasa Jerina jako dzieła sztuki, ale również jako obiektu kultu religijnego i w przeszłości celu pielgrzymek do Wrocławia. Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu przyczynił się do umieszczenia zabytkowego obiektu w miejscu, do którego należy - w Katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

[Cały proces] doprowadził nas do tego momentu, w którym mogliśmy (...) uczynić Katedrę Wrocławską... piękniejszą - na pewno tak. Ale również prawdziwszą.

O tym jak rzeczony proces restaurowania i ile osób było zaangażowanych w to, aby Ołtarz Andreasa Jerina trafił na Ostrów Tumski, opowiada laureat 47. Nagrody Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" im. Juliusza Ligonia.

 
/ab

 

 

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda im. Juliusza Ligonia #Wrocław #śląsk #Śląska Nagroda im. Juliusza Ligonia #Piotr Oszczanowski #sztuka religijna
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej