PKWP: Świadectwo prześladowanych w raporcie o wolności religijnej

2023/09/22
2023 09 19 PKWP Swiadectwo przesladowanych w raporcie o wolnosci religijnej 01
Fot. Biuro Prasowe PKWP

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie publikuje pełną treść raportu pt. „Wolność religijna na świecie” w języku polskim. Wnioski, które zaprezentowano wcześniej, zostały zobrazowane świadectwami prześladowanych. Dokument pozwala poznać codzienność, z jaką zmagają się chrześcijanie w Afryce, Azji i na Bliskim Wschodzie.

W raporcie pt. „Wolność religijna na świecie” Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie przedstawia dane, które obejmują 196 krajów. W 61, czyli w blisko 1/3, wolność religijna jest naruszana. Prześladowania występują w 28 państwach, dyskryminacja religijna w 33. Od 2021 roku w 40 krajach ludzie zostali zabici lub uprowadzeni z powodu swojej wiary, w 36 sprawcy rzadko lub nigdy nie są ścigani przez wymiar sprawiedliwości.

Dokument wśród głównych przyczyn prześladowań i dyskryminacji wymienia nacjonalizm etniczno-religijny, islamski ekstremizm i autorytarne rządy. Zwraca uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Afryce, naznaczonej potężną przemocą przez zbrodniczą działalność ekstremistów. Pokazuje, że „ceną” za współpracę z reżimami „ważnymi strategicznie” jest milczenie świata wobec naruszeń wolności religijnej.

Główne wnioski z raportu, zaprezentowane wcześniej, uzupełniamy o szczegółowe analizy, świadectwa prześladowanych. Dostarczamy dowodów na rosnącą +kulturę bezkarności+. Pokazujemy, jak krótka jest droga od milczenia do cichego przyzwolenia. Podajemy przykłady, gdzie zyski polityczne i finansowe skłaniają kraje do przymykania oczu na problem prześladowań – mówi ks. prof. Waldemar Cisło z Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

W raporcie znajdziemy m.in. historię 22-letniej studentki z Nigerii, ukamienowanej za wiadomość w aplikacji WhatsApp.

Za zbrodnią stał tłum liczący ok. 200 osób. O śmierci kobiety usłyszał cały świat, ale żadnego ze sprawców nie osądzono – podkreśla ks. prof. Cisło.

Rodzina studentki przeniosła się na południe kraju. Gdy po zbrodni agresywni muzułmanie zaatakowali kościoły, chrześcijanie drżeli przed rosnącą radykalizacją. Ks. bp Matthew Hassan Kukah z diecezji Sokoto mówił, że zabrakło powszechnego potępienia zabójstwa.

Wielu islamskich ekstremistów i ich imamów przyklasnęło morderstwu, twierdząc, że było ono usprawiedliwione. Wzywali do przemocy wobec każdego, kto może domagać się prawnej sprawiedliwości wobec sprawców – powiedział.

Dokument pt. „Wolność religijna na świecie” stawia pytanie, czy Nigeria jest upadającą demokracją. Wylicza, że w 2022 roku kraj zajął szóste miejsce w Globalnym Indeksie Terroryzmu, za Afganistanem, Irakiem, Somalią, Burkina Faso i Syrią. Chrześcijanie są w Nigerii religią większościową, jednak na terenach, gdzie dominuje islam, ich sytuacja przypomina to, z czym mierzą się wyznawcy Chrystusa w Pakistanie.

Pomoc Kościołowi w Potrzebie próbuje szukać przyczyn ekstremizmu. Znajdujemy je już na etapie edukacji szkolnej, co potwierdzają podręczniki, które wprost prowokują do dyskryminacji religijnej – zauważa ks. prof. Cisło.

Tekst pt. „Podręczniki szkolne a przyszłość wolności religijnej” jest częścią raportu wydanego przez PKWP. Czytelnicy dowiedzą się z niego, co stoi za emigracją chrześcijan z Libanu. Poznają, w jakich okolicznościach antychrześcijański reżim w Nikaragui aresztował ks. bp. Rolando Alvareza, a także zderzą się z cenzurą Biblii, która miała miejsce w państwach europejskich.

Pełny raport pt. „Wolność religijna na świecie” w języku polskim jest dostępny tutaj: https://pkwp.org/uploads/tinymce/Pliki_do_pobrania/Executive%20Summary%202023%20PL.pdf.

@Biuro Prasowe PKWP Polska

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Pomoc Kościołowi w Potrzebie #Nigeria #prześladowania chrześcijan #prześladowanie #raport #świadectwa
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej