Podkarpacka Wspólnota

2015/1/9

Działalność Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie VI–XI 2014 r

Gdy w grudniu 1996 r. prezydent miasta Krosna był w Watykanie, aby zaprosić Ojca Świętego, Jan Paweł II powiedział m.in.: „trudno będzie, ale… Podkarpacie jest czyste…”. Przez podejmowane zadania pragniemy powstrzymać proces okradania Polski z kultury i tradycji, historii ojczystej, wiary naszych ojców, świata wartości – tutaj, w naszej małej ojczyźnie, na Podkarpaciu. Razem z Przyjaciółmi „Civitas Christiana” na miarę naszych możliwości próbujemy rozpalać ogniska wiary i patriotyzmu. Kronika wydarzeń jest również pewną formą podziękowania wszystkim Członkom naszej podkarpackiej wspólnoty „Civitas Christiana”, jak też Osobom i Instytucjom, które od wielu lat z nami współpracują. Poniżej kilka przykładów naszej działalności.

NASZE PIELGRZYMOWANIE

Krosno, Lesko

W Roku św. Jana z Dukli, w 600. rocznicę jego urodzenia, 21 VI 2014 r., dwa Oddziały Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, krośnieński i leski, zorganizowały spotkanie w Pustelni u św. Jana. Członkowie Oddziałów z Leska i Krosna spotkali się w Dukli przy Sanktuarium św. Jana z Dukli – Klasztorze Ojców Bernardynów. Nasza koleżanka, Małgorzata Śliwka, oprowadziła nas po kościele, niezwykle interesująco przedstawiając historię miejsca, jak i osobę świętego. Po odmówieniu Litanii do św. Jana z Dukli przy jego relikwiach udaliśmy się do Pustelni. W kaplicy św. Jana z Dukli ks. prał. Tadeusz Buchowski – asystent kościelny krośnieńskiego Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odprawił Mszę świętą w intencji naszej grupy pielgrzymkowej i całej podkarpackiej Wspólnoty „Civitas Christiana”. Po nabraniu wody z cudownego źródełka przy Grocie udaliśmy się na wspólną biesiadę przy ognisku. Na urodzinach u św. Jana sprzyjała nam również piękna pogoda, którą „zabezpieczył” nam na czas pobytu w Dukli św. Jan, patron Polski i diecezji przemyskiej.

Nisko

Z inicjatywy Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizowano kolejny wyjazd grupy Seniorów z Oddziału niżańskiego do Janowa Lubelskiego. Na trasie wędrówki uczestnicy zobaczyli m.in. w Momotach Górnych drewniany kościół, którego wewnętrzny wystrój własnoręcznie wykonał ks. Kazimierz Pinciurek, rzeźbiarz-samouk. Następnie zwiedzano pomnik upamiętniający jedną z największych bitew partyzanckich II wojny światowej, na Porytowym Wzgórzu. W Janowie Lubelskim nasi seniorzy zwiedzili m.in. Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej – Janowskiej Pani, mieszczące się w byłym klasztorze Dominikanów oraz Muzeum Dekanalne. Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ks. prał. Franciszek Grela – asystent kościelny Oddziału niżańskiego.

NASZE ZADANIA FORMACYJNE

Formacja duchowa, religijna stanowi podstawę do podejmowania wszystkich działań w naszym środowisku. Ważną rolę w tym procesie odgrywają księża asystenci. To z nimi uzgadnia się tematy oraz formy współpracy z parafiami, organizacjami i instytucjami kościelnymi. Sztandarowym tego przykładem są spotkania ekumeniczne w Myczkowcach.

Rzeszów – Oddział Okręgowy. VIII Spotkanie Ekumeniczne w Myczkowcach

Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie był współorganizatorem,18 X 2014 r., VIII Spotkania Ekumenicznego w Centrum Kultury Ekumenicznej, w Ośrodku „Caritas” w Myczkowcach. Spotkanie składało się z dwóch części. W pierwszej odbyła się konferencja poświęcona 100-leciu wybuchu I wojny światowej, pod wspólnym tytułem: Okruchy historii w 100. rocznicę wybuchu i działań I wojny światowej w Karpatach. W drugiej części spotkania, po wysłuchaniu niezwykle interesujących wykładów i obejrzeniu wystawy plenerowej, uczestniczyliśmy w uroczystej Mszy świętej pod przewodnictwem J. E. bp. Jana Wątroby – ordynariusza diecezji rzeszowskiej. Była to Msza św. dziękczynna w XX rocznicę działalności Ośrodka Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnego „Caritas” w Myczkowcach, z prośbą o dalsze Boże błogosławieństwo dla tego dzieła. Po Mszy św. zebraliśmy się pod pomnikiem św. Jana Pawła II, gdzie bp Jan Wątroba odmówił Litanię do św. Jana Pawła II. Podczas biesiady zobaczyliśmy film o historii powstania Ośrodka w Myczkowcach. W imieniu Rady Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie gratulacje i życzenia ks. Bogdanowi Janikowi, dyrektorowi Ośrodka „Caritas” w Myczkowcach, złożył Jerzy Sołtys.

Uczestnicy_VIII_Spotkania_Ekumenicznego_wMyczkowcach-18. fot. Krzysztof Sterkowiec

 NASZA FORMACJA BIBLIJNA

Źródłem naszej pogłębionej formacji powinno być Pismo Święte. Konferencja biblijna przy Ogrodzie Biblijnym, organizowana od kilku lat w Myczkowcach, cieszy się coraz większym zainteresowaniem i stałą grupą uczestników. W konferencji tej uczestniczą przedstawiciele Oddziałów, Oddziału Okręgowego oraz osoby z różnych miast i miejscowości Województwa Podkarpackiego.

 Rzeszów – Oddział Okręgowy. Konferencja biblijna w Myczkowcach

8 IX 2014 r. Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie był współorganizatorem, z Ośrodkiem Wypoczynkowo-Rehabilitacyjnym „Caritas” w Myczkowcach, kolejnej konferencji biblijnej pod stałym tytułem Ku lepszemu rozumieniu Pisma Świętego. Z uwagi na ogromne zainteresowanie wykładami na temat Pisma Świętego zorganizowaliśmy drugą konferencję biblijną w tym roku. W świat Biblii swoimi wspaniałymi wykładami wprowadzali nas: znany polski biblista ks. prof. Tomasz Jelonek – Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, z wykładem Biblijna koncepcja stworzenia, dr Wiesław Kic – Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, z wykładem Wkład archeologii w poznawanie Biblii, dr hab. Zofia Włodarczyk – Katedra Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, projektantka Ogrodu Biblijnego w Myczkowcach, z wykładem Rolniczy charakter święta Sukkot, ks. dr Marek Dzik – Instytut Teologiczno-Pastoralny w Rzeszowie, z tematem Rozumienie kary i nagrody w wychowaniu według Biblii, ks. dr hab. Jacenty Mastej Katedra Chrystologii i Eklezjologii Fundamentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z wykładem Czy Jezus wiedział, że jest Mesjaszem – mesjańska świadomość Jezusa, s. dr Joanna Nowińska SM – Instytut Teologiczny Księży Misjonarzy w Krakowie, Apokalipsa św. Jana – Księga o sensie zmagań.

 ZADANIA FORMACYJNO-INTEGRACYJNE

Wśród zadań o charakterze formacyjno-integracyjnym w naszych oddziałach szczególne miejsce zajmują te podejmowane wspólnie z parafią. Dobrym przykładem takiej współpracy jest festyn parafialny.

 Ustrzyki Dolne. IX Festyn Parafialny w Ustrzykach Dolnych

31 VIII 2014 r. po raz kolejny przy kościele św. Józefa Robotnika w Ustrzykach Dolnych został zorganizowany IX Festyn Parafialny pod stałym hasłem Weselcie się z tymi, którzy się weselą. Nie zabrakło wspaniałej zabawy dla dzieci i dorosłych. Na rodzinny festyn parafialny przychodzą mieszkańcy miasta, turyści, parafianie całymi rodzinami, aby razem dobrze i radośnie spędzić czas. W tym roku środki wypracowane na festynie wspomogą wykonanie ołtarza do kościoła bł. Marii Teresy Ledóchowskiej w Ustrzykach Dolnych. Partnerem strategicznym festynu od pierwszej jego edycji jest Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ustrzykach Dolnych.

 EDUKACJA HISTORYCZNO-PATRIOTYCZNA

Pierwszym ważnym krokiem w wychowaniu do patriotyzmu jest edukacja historyczna. W wyniku umowy o współpracy podpisanej pomiędzy Oddziałem Okręgowym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Rzeszowie a rzeszowskim Oddziałem IPN podejmowane są wspólne zadania w zakresie edukacji historycznej: organizacja wystaw tematycznych, projekcje filmów dokumentalnych, organizacja konferencji i warsztatów.

Kolbuszowa

Z inicjatywy Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kolbuszowej, we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną w Kolbuszowej oraz z Oddziałem Rzeszowskim IPN, 3 XI 2014 r. w siedzibie biblioteki zorganizowano szczególną lekcję historii poświęconą osobie gen. Stanisława Maczka pt. Generał Maczek i jego żołnierze podczas II wojny światowej. Dr Piotr Chmielowiec (IPN Rzeszów) w niezwykle ciekawy sposób przedstawił zarówno tło historyczne, jak i losy jednego z najwybitniejszych dowódców II wojny światowej, wielkiego Polaka i patrioty, gen. Stanisława Maczka. Natomiast dr Marcin Krzanicki (IPN Rzeszów) przedstawił komiks jako interesującą formę przekazu historycznego, adresowaną głównie do młodego pokolenia. Prezentowany najnowszy komiks, pt. Wrzesień pułkownika Maczka, można było zakupić w trakcie spotkania obok innych interesujących pozycji wydanych przez Oddział IPN w Rzeszowie.

To tylko niektóre przykłady naszej obecności w środowiskach lokalnych. Pełna informacja faktograficzna na naszej stronie: podkarpacki.civitaschristiana.pl

Krzysztof Sterkowiec

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #edukacja #formacja duchowa #konferencja #rzeszów
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej