Poetyckie dziesięciolecie w Kielcach

2016/07/5

Młodzieżowa grupa literacko-artystyczna „Słowniacy Świętokrzyscy” skupiona przy kieleckim oddziale „Civitas Christiana” działa już 10 lat.

Jej skład rokrocznie się aktualizuje. Młodzi wyjeżdżają za nauką, pracą, zakładają rodziny, zmieniają też zainteresowania, ale na nowe osoby silnie oddziaływają ci już związani z naszym oddziałem od lat. Nowi członkowie szybko wtapiają się w twórcze zmagania ukierunkowane na poszukiwanie Boga, prawdy i piękna. Zahaczyć o dziesiątkę ­– taki tytuł zbiorku zaproponowała Karolina Bugajska, w którym zgromadziła ok. stu swoich tekstów poetyckich. Ponad 8-letnie uczestnictwo Karoliny w zajęciach i taki też czas jej rozwoju został zebrany w refleksyjnych wierszach. Zbiorek ukaże się we wrześniu. Będzie podsumowaniem czasu twórczego poetki, ale i chwilą do zatrzymania się i podsumowania tego okresu dla grupy.

A jest co wspominać i zaznaczyć. Dwa almanachy: Pogłębionym drukiem i 67 kroków umożliwiły zaprezentowanie i utrwalenie poczynań literackich 15-osobowej grupie młodych ludzi. Dobrze i ciekawie przygotowane promocje i wieczorki na terenie Kielc i okolic ładnie wpisały się w pejzaż literacki naszego województwa.
Zbiorek Powiązane gesty będący dialogiem poetyckim Karoliny Bugajskiej i Katarzyny Macios był bardzo ciekawą propozycją literacką. Każdy temat podany w oglądzie dwóch poetek, każdy temat poddany próbie ich wrażliwości i warsztatu poetyckiego.

Zaznaczenie się „Słowniaków Świętokrzyskich” w ponad 30 konkursach, 10 Slamach Poetry, druku w wielu almanachach, na  portalach internetowych jest też dużym osiągnięciem. Na szczęście dobra współpraca z Akademią Świętokrzyską jest nadzieją na pokazanie tego dorobku. Katarzyna Lesiak treścią swojej pracy magisterskiej, pod kierunkiem prof. Barbary Gierszewskiej, obejmuje dorobek i poczynania twórcze grupy. Przedstawia, analizuje i ocenia dziesięcioletnie dokonania „Słowniaków Świętokrzyskich”.

Opiekunką koła jest Anna Błachucka. O porozumieniu pani Anny ze „Słowniakami Świętokrzyskimi” najlepiej świadczą dwie prace licencjackie oparte o jej pozycje książkowe: Kaprys i Styczna do krzywej myśli. Aleksandra Pięta pracę na podstawie opowiadań obroniła na przysłowiową szóstkę, a do obrony pracy staje w czerwcu Klaudia Skrzypczyńska. Zbiorek poetycki łączący matematykę z poezją zachwycił ją na tyle, że podjęła się przybliżenia jego treści studentom, wykładowcom i czytelnikom. Obie prace powstały pod kierunkiem prof.  Anny Wzorek.

Fot. Łukasz Dzięcioł
Fot. Łukasz Dzięcioł

Młodzieżowa grupa literacka chętnie włącza w dni skupienia organizowane przez nasz oddział. Rokrocznie prezentuje autorski program, który jest bardzo dobrze przyjmowany przez członków. Jest zawsze okazją do przemyśleń i refleksji. Osiem ciekawych scenariuszy, oryginalnych w treści i formie, jest niekwestionowanym dorobkiem młodzieży, która potrafi się zebrać i wspólnie wypracować program.

Podejmują też inne wyzwania. Ostatnio zmierzyli się „na wiersze” z  grupą kieleckich poetów zgrupowanych w ZLP. Trzy spotkania zorganizowane przez Szczęsnego Wrońskiego spięte tytułem „Porozmawiajmy wierszami” w klubie „Czerwony Fortepian” pokazały, że młodzi bez kompleksów wchodzą na poetycką arenę.
Grupa przygotowuje też rokrocznie oprawę różnych spotkań i inicjatyw w oddziale, jak spotkania noworoczne, patriotyczne, z okazji Dnia Kobiet itp. Scenariusze są niepowtarzalne i  zawsze niosące nadzieję.

Z okazji 10-lecia grupy Oddział Okręgowy w Kielcach życzy jej członkom pomyślności i sukcesów w dalszej pracy twórczej.

Łukasz Dzięcioł

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Anna Błachucka #civitas christiana #Civitas Christiana Kielce #Czerwony Fortepian #Porozmawiajmy wierszami #prof. Anna Wzorek #Słowniacy Świętokrzyscy #Szczęsny Wroński
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej