„Powstał z potrzeby społecznej”. Za nami premiera "Słownika katolickiej nauki społecznej"

2024/05/8
CCH 3743 v3
Fot. Marta Karpińska

7 maja 2024 roku o godzinie 17.00 w Cafe Ludwik przy ul. Wspólnej 25 w Warszawie odbyła się prezentacja „Słownika katolickiej nauki społecznej” – najnowszej publikacji Instytutu Wydawniczego PAX.

W spotkaniu udział wzięli Maciej Szepietowski – prezes zarządu Fundacji „Civitas Christiana”, ks. prof. dr hab. Piotr Mazurkiewicz – redaktor naukowy „Słownika”, dr hab. Krzysztof Wielecki – prof. ucz. i współautor "Słownika" oraz Kamil Sulej – prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, współautor i redaktor naukowy „Słownika”.

„Słownik” w syntetyczny sposób ukazuje aktualne zagadnienia przez pryzmat nauki społecznej Kościoła. Powstał w środowisku Centrum Katolickiej Nauki Społecznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, reprezentującym warszawską szkołę KNS, we współpracy z przedstawicielami innych ośrodków akademickich, m.in. Katowic, Krakowa, Lublina, Opola, Poznania i Wrocławia. Tytuł nawiązuje do wydanej przed trzema dekadami książki. Ale wydany obecnie „Słownik katolickiej nauki społecznej” to całkowicie nowa, współczesna publikacja, przygotowana przez grono 48 autorów, pracującym pod kierunkiem kilkuosobowej redakcji naukowej, której przewodził ks. prof. Piotr Mazurkiewicz.

Pozycja obejmuje 131 haseł pogrupowanych w dziewięciu działach tematycznych: podstawy nauczania społecznego Kościoła; zasady społeczne, normy i wartości; człowiek – jego prawa i obowiązki; małżeństwo i rodzina; praca i życie zawodowe; społeczeństwo i kultura; polityka; ekonomia; sprawy międzynarodowe.

Słowo wstępu skierował do zebranych Maciej Szepietowski:

Ta książka jest potrzebna dlatego, że ona porządkuje, systematyzuje pojęcia związane z katolicką nauką społeczną. Również u źródeł idei, aby taką publikację wydać, była potrzeba społeczna, którą odkrywaliśmy podczas inicjatyw takich jak Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej, szkolenia dla nauczycieli i katechetów. Te głosy ze strony bardzo różnorodnych środowisk, z którymi współpracujemy, pojawiały się i stąd była taka nasza wielka determinacja, aby taką książkę wydać.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz wyjaśnił, czym jest dzisiaj katolicka nauka społeczna oraz jaką rolę pełni we współczesnym, bardzo spolaryzowanych społeczeństwie.

Szczególnie w Polsce jesteśmy w takim okresie, kiedy polityka, sposób jej zorganizowania, sposób uprawiania, stawia pytanie o to, czy widać z tego, że jesteśmy w kraju chrześcijańskim, czy też jest to mało widoczne – podkreślił ksiądz profesor.

O tym, na ile katolicka nauka społeczna jest częścią kultury intelektualnej, opowiedział dr Krzysztof Wielecki.

Żyjemy w czasach chaosu, w czasach przewartościowania właściwie wszystkiego, w których kwestie światopoglądowe są podstawowe. A dla kwestii światopoglądowych myślę, że (…) kwestią podstawową jest człowiek, za kogo my człowieka uważamy, kim człowiek jest i wobec tego – czym powinien być świat człowieka, jak człowiek powinien kształtować swój świat, swoją kulturę, swoją gospodarkę – zaznaczył dr Wielecki.

Dodał:

To, że środowisko katolickie jest wstanie wydać (…) przepiękną książkę ze 131 hasłami, tych autorów, których znam, szanuję (…), ale równocześnie ludzi samodzielnie myślących – to oznacza, że jest żywa myśl. Że w tym środowisku jest żywa myśl. Że to środowisko próbuje samo orientować się w świecie bardzo trudnym do zorientowania się. (…) Ale to jest też nie tylko dyskusja wewnątrz intelektualistów katolickich, ale druga, bardzo ważna sprawa (…) to jest to, że jest bardzo wielu ludzi, którzy gubią się w tym świecie, ale nie potrafią samodzielnie zająć stanowiska. Tutaj to nie jest wykładnia Kościoła, w związku z tym można z tym dyskutować (…), ale równocześnie to wprowadza pewną płaszczyznę rozmowy. Ja myślę o nauczycielach religii, w ogóle o ludziach, katolikach, którzy muszą rozmawiać np. z nastolatkami.

Kamil Sulej wyjaśnił, jak "Słownik" mogą wykorzystać środowiska katolików świeckich.

Jako świeccy jesteśmy bardzo mocno narażeni w tym zamęcie cywilizacyjnym, w tym zamęcie społecznym, który jest, na pewne bodźce z zewnątrz w sposób szczególny. Tym wyróżnikiem, który nas w pewnym sensie ustawia w tym sektorze, to jest to, że jesteśmy osobami wierzącymi, które chcą robić coś w sposób praktyczny, ale też mieć szerszy przekaz (…) – powiedział prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Po czasie na pytania z sali, spotkanie zostało zakończone. Dziękujemy wszystkim za liczny udział.

Instytut Wydawniczy PAX – Słownik katolickiej nauki społecznej

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#IW PAX #Instytut wydawniczy pax #PAX #Słownik Katolickiej Nauki Społecznej #Katolicka Nauka Społeczna #KNS #ks. prof. Piotr Mazurkiewicz #Kamil Sulej #Maciej Szepietowski #Cafe Ludwik #spotkanie #społeczeństwo
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej