"Wierzymy w siłę książki". 20 kwietnia rozpoczynają się XXVIII Targi Wydawców Katolickich

2023/04/19
IMG 20230418 131102610 HDR
Fot. Marta Karpińska

W czwartek 20 kwietnia w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczynają się XXVIII Targi Wydawców Katolickich. Będzie tu można spotkać blisko 100 autorów oraz zapoznać się z ofertą około 120 wystawców. Targi potrwają do 23 kwietnia i jak co roku towarzyszyć im będzie wiele wydarzeń – spotkania autorskie, projekcje filmowe, wręczanie nagród, koncerty, wystawy. Patronem objęli Targi Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ks. abp. Stanisław Gądecki.

„Wierzymy w siłę książki” – powiedział 18 kwietnia, podczas konferencji prasowej, prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, który od 2010 roku jest patronem TWK i dodał:

Książka ma przyszłość. Nadal jest niezbywalną częścią kultury.

Ks. Roman Szpakowski SDB, Prezes Stowarzyszenia Wydawców Katolickich, przedstawił tematy przewodnie tegorocznych Targów: „Wierzę w Kościół Chrystusowy” (temat roku liturgicznego), Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, Rok Mikołaja Kopernika, Rok Jana Matejki, 60-ta rocznica encykliki „Pacem in Terris”.

Nie żyjemy dziś poza, tylko w środku społeczeństwa – zauważył.

Podkreślił też fakt, że Targi wracają do swojego tradycyjnego terminu i odbędą się w drugim tygodniu po Wielkanocy, a w dzień ich zakończenia – 23 kwietnia – przypada Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

Na konferencji prasowej ogłoszono laureatów tegorocznej edycji Nagrody Małego FENIKSA dla osób i instytucji, które mogą poszczycić się dokonaniami na polu promocji książek i wartości chrześcijańskich, katolickich, religijnych w mediach i na innych płaszczyznach. Tegorocznymi laureatkami zostały dziennikarki Małgorzata Ziętkiewicz, związana z Polsatem i TVP 2 oraz Weronika Kostrzewa – youtuberka, blogerka, dziennikarka Radia Plus i Stacji 7.

20 kwietnia o godzinie 12.00, podczas uroczystego otwarcia Targów, poznamy laureatów Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS. To ogólnopolska nagroda, dedykowana publikacjom o tematyce religijnej i katolickiej, w ramach 19 konkursowych kategorii. W tym roku do FENIKSA w kategorii Kościół wobec współczesności zgłoszona została książka „Zmierzch uniwersalności. Postmodernistyczny Zachód i jego oponenci, globalny konflikt paradygmatów”, Chantal Delsol, wydana przez Instytut Wydawniczy PAX. Zapraszamy na stoisko 75, gdzie można się zapoznać z ofertą oraz kupić książki Wydawnictwa PAX.

Podczas tegorocznych Targów zaprezentowanych zostanie wiele filmów – zarówno dokumentalnych, jak poświęconych tematyce historii politycznej Polski w XX wieku oraz historii polskiego Kościoła katolickiego w tym okresie. Organizatorzy zapraszają szczególnie na piątkowe emisje poświęcone postaciom Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. Jerzego Popiełuszki (szczegóły w programie poniżej). W niedzielę o godz. 14.00 odbędzie się projekcja filmu fabularnego „Prorok” w reżyserii Michała Kondrata, o kard. Stefanie Wyszyńskim. Wstęp na wszystkie projekcie filmowe jest bezpłatny.

W Arkadach Kubickiego będzie można zobaczyć wystawę „Pacem in Terris. Wielka Karta Pokoju”, przygotowaną przez Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego oraz lubelski odział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

W niedzielę 23 kwietnia o godzinie 12.30 w Katedrze Warszawsko-Praskiej będzie miała miejsce uroczysta Msza święta w intencji autorów, wydawców i czytelników. Przewodniczyć jej będzie kard. Gerhard Muller, emerytowany Prefekt Kongregacji Nauki i Wiary.

Koszt biletów na Targi jest niezmiennie ten sam od ich drugiej edycji:
Dzieci do lat 7, bibliotekarze, księgarze, dziennikarze – bez opłaty
Dzieci i młodzież, emeryci i renciści – 1 zł
Dorośli – 3 zł
Bilet rodzinny – 5 zł
Bilet na wszystkie dni targowe – 6 zł

 

PROGRAM TARGÓW:


Czwartek, 20 kwietnia 2023 r.

Godz. 10.00
Otwarcie sali ekspozycji dla odwiedzających.
Arkad Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 11.00 – 12.30
Lidia Miś-Nowak
, autorka książek dla dzieci, podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dreams.
Stoisko Wydawnictwa Dreams (stoisko nr 50)

Godz. 12.00
– Oficjalne uroczyste otwarcie XXVIII Targów Wydawców Katolickich
Sala Wielka Zamku Królewskiego

Godz. 12.00 – 17.00
Irina Gorbunova-Lomax, założycielka i dyrektor Akademii Ikonograficznej w Brukseli, autorka książek o malarstwie ikonowym podpisuje swoje książki na stoisku wydawnictwa Jedność.
Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 14.00 – 15.00
Projekcja filmu „Sanktuarium” (50’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Grzegorz Styła
Niezwykły film opowiadający o powstaniu Sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz o św. Faustynie – apostołce Bożego Miłosierdzia. Konsekracji tego niezwykłego miejsca na polskiej ziemi, dokonał ponad 20 lat temu, św. Jan Paweł II.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 14.00 – 16.00
Spotkanie z dr Alfredą Walkowską oraz córkami Katarzyną i Lidią, autorkami „Hildegardowej kuchni polskiej”.
Polskie Centrum św. Hildegardy (stoisko nr 31)

Godz. 15.00 – 17.00
Spotkanie „Malarstwo ikonowe wg Iriny Gorbunowej-Lomax”, założycielki i dyrektorki Akademii Ikonograficznej w Brukseli, autorki książek: „Ciało człowieka w malarstwie ikonowym”, „Draperie w malarstwie ikonowym”, „Elementy pejzażu w malarstwie ikonowym”. Prowadzenie o. Michał Legan OSPPE. Spotkanie uświetni występ chóru Duchownego Seminarium Prawosławnego. Zaprasza Wydawnictwo Jedność.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 17.00 – 18.00
Projekcja filmu „Poszukiwacze światła – Różaniec młodych” (45’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A
Autor: Michał Bukowski
5 tajemnic Różańca, 5 bohaterów, rap i nietypowa sceneria – Baza Zbożowa. W Kielcach nagrano wyjątkową audycję, w której poprzez modlitwę uczczono 20-lecie wprowadzenia przez św. Jana Pawła II Tajemnic światła. Podczas modlitwy rozważano także słowa Papieża Polaka, w sposób wyjątkowy, w rytmie rap.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 18.30
Zamknięcie sali ekspozycji.

Godz. 19.00
Co dalej z muzyką chrześcijańską?”. Debata na temat kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce z perspektywy medialnej. W rozmowie wezmą udział dziennikarze, którzy na co dzień zajmują się promocją muzyki chrześcijańskiej w Polsce. Zaprasza Fundacja „Chrześcijańskie granie”.
Klubokawiarnia Agere Contra, ul. Chłodna 2/18, Warszawa


Piątek, 21 kwietnia 2023 r.

Godz. 10.00
Otwarcie sali ekspozycji dla zwiedzających.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 10.00 –
Anna Lasoń-Zygadlewicz podpisuje swoje książki „Jesteś piękna” oraz serię „Psie szczęście”.
Stoisko Wydawnictwa Mocni w Duchu (stoisko nr 56)

Godz. 10.00 – 14.00
Spotkanie z ks. Piotrem Kieniewiczem, który będzie podpisywał swoje książki pt. „Panie, Ty wszystko wiesz” oraz „Labirynt małżeński”.
Stoisko Wydawnictwa PROMIC (stoisko nr 36)

Godz. 11.00 – 12.00
Projekcja filmu „Jestem gotowy na wszystko” (45’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Paweł Woldan
„Jestem przekonany, że to co robię, jest słuszne i dlatego jestem gotowy na wszystko”. Autorem tych słów jest bohater filmu, ks. Jerzy Popiełuszko.
W dokumencie poświęconym Jego drodze kapłańskiej, zakończonej męczeńską śmiercią, autor filmu wykorzystał fragmenty kazań z archiwalnych nagrań (m.in. ze zbiorów TVP) oraz część prywatnych zapisków księdza. Za wolną Polskę i prawdę poniósł największą ofiarę.
W 1984 r., po odprawieniu Mszy św. w Bydgoszczy, ks. Jerzy Popiełuszko wyruszył w drogę powrotną do Warszawy. Nigdy tam nie dojechał.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 11.00 – 12.00
Spotkanie autorskie z Robertem Kościuszko „Bóg. Stwórca porywającej przygody”.
Zaprasza Wydawnictwo Kościuszko – Przygoda i Słowo sp. z o.o.
Namiot przed Arkadami

Godz. 11.00 – 12.30
Lidia Miś-Nowak, autorka książek dla dzieci, podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dreams.
Stoisko Wydawnictwa Dreams (stoisko nr 50)

Godz. 11.00 – 15.00
Irina Gorbunova-Lomax, założycielka i dyrektor Akademii Ikonograficznej w Brukseli, autorka książek o malarstwie ikonowym podpisuje swoje książki na stoisku wydawnictwa Jedność.
Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 12.00 – 13.00
Projekcja filmu „Ojciec” ( 55’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A
Autorzy: Tomasz Kamiński i ks. Andrzej Gołębiewski
Film dokumentalny o człowieku i kapłanie, wielkim Polaku, kardynale Stefanie Wyszyńskim. Autorzy nie unikali trudnych spraw, takich jak inwigilacja kardynała przez księży współpracujących z UB i SB. Głównym celem filmu jest ukazanie postawy kardynała wobec ataków skierowanych na niego i na Kościół w Polsce w czasach komunizmu.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 13.00 – 14.00
Projekcja filmu „Wyszyński – dobry kontakt w Niebie” (52’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Jacek Tarasiuk
Jednym z pierwszych cudów za wstawiennictwem kard. Stefana Wyszyńskiego było uzdrowienie 19-letniej dziewczyny, która planowała wstąpić do zakonu. Podczas rutynowych badań wykryto, że ma ona raka z przerzutami. Leczenie nie przynosiło rezultatów. Lekarze nie dawali szans na poprawę. Siostry rozpoczęły modlitwę do Prymasa, by wyjednał u Boga uzdrowienie młodej kobiety. Siostra wyzdrowiała. Film jest świadectwem uzdrowionych, potwierdzających, że Prymas Wyszyński jest dobrym
kontaktem w Niebie.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 14.00 – 15.00
Projekcja filmu „Zwykły, święty człowiek” (58’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autorzy: Krzysztof Tadej i Joanna Linczuk
O życiu u boku wielkiego Papieża-Polaka opowiadają jego najbliżsi współpracownicy, osoby duchowne i świeckie, również dziennikarze. Wspominają m.in.: kardynałowie: Stanisław Dziwisz i Achille Slivestrini, abp Piero Marini, także G. F. Svidercoschi, Angela Buttiglione, Rocco Buttiglione oraz Ludmiła Grygiel. Abp Piero Marini, mistrz celebracji
papieży, mówi m.in. jak poznał przyszłego Ojca Świętego, w Krakowie, w 1973 roku, kiedy przybył tu z wizytą.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 14.00 – 16.00
Spotkanie z twórcami kwartalnika „Hildegarda”: dr Alfredą Walkowską i córkami Katarzyną i Lidią. To jedyna okazja, by usłyszeć odpowiedzi na nurtujące pytania, a także poznać tajniki pracy redakcji.
Stoisko Polskiego Centrum św. Hildegardy

Godz. 15.00 – 16.00
Projekcja filmu „Tajemnica Jana Pawła II” (25’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Krzysztof Tadej
Ks. abp Konrad Krajewski, jałmużnik papieski, ówczesny ceremoniarz Ojca Świętego Jana Pawła II, a później papieży Benedykta XVI i Franciszka, po raz pierwszy w tym filmie, dzieli się wspomnieniami dotyczącymi Papieża – Polaka. Mówi o Nim wzruszająco pięknie. Przywołuje fakty nieznane dotąd publicznie.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 16.00 – 17.00
„Atak na Kościół i Jana Pawła II”. Spotkanie z prof. Janem Żarynem i prof. Rafałem Łatką.
Zaprasza Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i J. Paderewskiego
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 16.00 – 17.00
Błażej Strzechmiński OFMCap podpisuje swoje książki „Świadkowie tajemnicy. Osobliwe towarzystwo Ojca Pio”, „Wacław Nowakowski. Polski kapucyn XIX stulecia” oraz „Przyśnił mi się Ojciec Pio”.
Stoisko Wydawnictwa Serafin (stoisko nr 61)

Godz. 16.00 – 17.30
Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń podpisują swoją najnowszą książkę „Maryja. Biografia”.
Stoisko Wydawnictwa Rosikon Press (stoisko nr 84)

Godz. 16.00 – 18.00
Projekcja filmu „Święty” (110’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Sebastian Buttny
To inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z 1986 roku, historia śledztwa w sprawie kradzieży z Katedry Gnieźnieńskiej symbolu kultu – wykutej w srebrze figury Świętego Wojciecha z barokowego relikwiarza. Kradzież ta, której dokonano niespełna dwa lata po śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, wstrząsnęła Polską.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 18.30
– Zamknięcie sali ekspozycji.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 19.45 – 21.00
Spotkanie z ks. Piotrem Glasem wokół książki „Noc Bluźnierstw”. Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Bazylika Świętego Krzyża w Warszawie, ul. Krakowskie Przedmieście 3 (kościół dolny)


Sobota, 22 kwietnia 2023 r.

Godz. 10.00
– Otwarcie sali ekspozycji dla zwiedzających.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 10.00 – 10.30
Projekcja filmu „Beacon Hill – Amerykańska Częstochowa” ( 27’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autorzy: Jarosław Mazur i Henryk Cioczek
Film o ojcu Michale Zembrzuskim – paulinie i Amerykańskiej Częstochowie – Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej – miejscu kultu maryjnego Polonii amerykańskiej. Film oparty na unikatowych materiałach z 2001 r. – ostatniej zarejestrowanej wypowiedzi ojca Michała Zembrzuskiego stanowiącej świadectwo jego życia i dzieła.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 10.30 – 10.45
Projekcja filmu „Polki w dżungli” (15’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Błażej Pyrka
Reportaż o polskich misjonarkach świeckich, które wyjechały do Peru i pracują w peruwiańskiej dżungli.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 10.45 – 11.10
Projekcja filmu „Wypełnić pustkę” (25’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Błażej Pyrka
Reportaż o polskich kapłanach w Estonii, gdzie w Kościele katolickim jest zaledwie 13 kapłanów (w całym kraju), w tym 5 Polaków. Większość mieszkańców Estonii – około 75% deklaruje, że nie jest związana z żadną religią. Reportaż pokazuje pracę polskich
kapłanów w jednym z najbardziej zlaicyzowanych krajów Europy.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 10.00 – 12.00
Żaklina Skowrońska, dziennikarka TVP INFO podpisuje swoją książkę „Kadencja w przestworzach. Kulisy prezydenckich podróży”.
Stoisko Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 11.00 12.00
Spotkanie z ks. Jerzym Jastrzębskim wokół książki o s. Wandzie Boniszewskiej „Ukryta w Ranie Serca Jezusa”. Spotkanie poprowadzi Piotr Zworski. Zaprasza Wydawnictwo Esprit
Namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 11.00 – 12.00
Spotkanie panelowe pt. „Jak dziś pokonać szatana? Jak odzyskać pokój ducha?”. Rozmowę z ks. Edmundem Szaniawskim, egzorcystą, poprowadzi Ewa Pietrzak z Radia Warszawa. Spotkanie na kanwie książki: Ukryte działanie szatana. Po spotkaniu ks. E. Szaniawski będzie pełnił dyżur ekspercki, gdzie będzie odpowiadał na pytania. Zaprasza Wydawnictwo PROMIC.
Namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 11.00 – 12.30
Lidia Miś-Nowak, autorka książek dla dzieci, podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dreams.
Stoisko Wydawnictwa Dreams (stoisko nr 50)

Godz. 11.00 – 12.00
Spotkanie autorskie z ks. Arkadiuszem Paśnikiem wokół najnowszej książki „Abraham”.
Stoisko Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła (stoisko nr 33)

Godz. 11.00 – 12.00
Drama i piękno człowieka. Ludzkie historie w wywiadach i reportażach Pawła Kęski. Spotkanie z autorem „Wywiadu z Człowiekiem”, audycji emitowanej od 7 lat w Radiu Warszawa i innych stacjach katolickich. Wyborowi najciekawszych historii opowiedzianych przez bohaterów nagrań Pawła Kęski będą towarzyszyć znakomite autorskie zdjęcia z jego podróży i spotkań z rozmówcami w odległych zakątkach Polski
i Ukrainy. Spotkanie poprowadzi Weronika Ostrowska, dziennikarka Radia Warszawa.
Zaprasza Radio Warszawa.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 11.00 – 12.00
Ks. Tomasz Jaklewicz podpisuje nową książkę dla dzieci „Jak to jest?”.
Stoisko Gościa Niedzielnego (stoisko nr 95)

Godz. 11.00 – 13.00
Tomasz Rowiński podpisuje swoje najnowsze książki „Turbopapiestwo. O dynamice pewnego kryzysu” oraz „Anachroniczna nowoczesność”.
Stoisko Wydawnictwa Dębogóra (stoisko nr 70)

Godz. 11.30 – 12.00
Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń podpisują swoją najnowszą książkę „Maryja. Biografia”.
Stoisko Rosikon Press (stoisko nr 84)

Godz. 11.30 – 12.45
Ksiądz Piotr Glas podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Esprit.
Stoisko Wydawnictwa Esprit (stoisko nr 58)

Godz. 11.30 – 12.00
Projekcja filmu „Naszym siostrom, naszym braciom” (30’) – TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autorzy: Grażyna Sondej-Orłowska i Wojciech Królikowski
Przejmujący, nostalgiczny reportaż o pomocy Polaków dla mieszkańców Ukrainy. Pokazuje skalę tej pomocy, dzięki której mogą przeżyć najtrudniejsze chwile w swoim życiu. W reportażu wypowiada się m. in. ks. abp Mieczysław Mokrzycki – metropolita lwowski.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 12.00 13.00
Turystyka artystyczna i duchowościowa – nowy hit podróżniczy. Spotkanie z ks. prof. Witoldem Kaweckim prowadzi Krzysztof Ziemiec. Zaprasza Wydawnictwo Jedność.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 12.00 – 13.00
Rodzicu, DASZ RADĘ!
Czy współcześnie bycie rodzicem to trudniejsze zadanie niż dawniej? Co powoduje, że dziś rodzicielstwo wydaje się ciężarem nie do udźwignięcia? Ewa Pietrzak i jej goście, dr Sabina Zalewska, Agnieszka Jackowska i Wincenty Pipka, autorytety w dziedzinie wychowania, od lat goście audycji, pokażą jak fascynującą przygodą może być rodzicielstwo. Spotkanie z gośćmi audycji „Wychowywać, ale jak?” poprowadzi jej autorka, Ewa Pietrzak, dziennikarka i prezenterka Radia Warszawa. Zaprasza Radio
Warszawa.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 12.00 – 13.00
Spotkanie autorskie z Beatą Kołodziej, autorką publikacji dla najmłodszych, wokół najnowszej książki „Opowieść Maryi”.
Stoisko wydawnictwa Edycja Świętego Pawła (stoisko nr 33)

Godz. 12.00 – 13.00
Grzegorz Płoszajski, redaktor książek „Serviam”, „Twych praw pilnuję” oraz „Świadkowie Bożego Miłosierdzia” podpisuje publikacje na stoisku Wydawnictwa Fronda.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 12.00 – 13.00
Siostra Anna Maria Pudełko AP podpisuje swoją najnowszą książkę „Komunikacji można się nauczyć”.
Stoisko Wydawnictwa Serafin (stoisko nr 61)

Godz. 12.00  – 13:00
Wiara w Boga? Nie dla naiwnych! Rozum i wiara według C.S. Lewisa. Spotkanie z dr. hab. Piotrem Bylicą, profesorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, tłumaczem i redaktorem naukowym serii książek „C.S. Lewis: Rozum i Wiara”. Profesor Bylica opowie o tym, jak Lewis przekonywał, że dzięki chrześcijaństwu wszystko inne nabiera sensu. Zaprasza Fundacja Prodoteo.
Namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 12.00 –14.00
Prezentacja najnowszej książki Grzegorza Górnego i Janusza RosikoniaMARYJA. BIOGRAFIA”. Tym razem autorzy prowadzą dziennikarskie śledztwo dotyczące Miriam z Nazaretu. Odtwarzają przebieg jej życia, rekonstruując wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. Jeżdżą po Ziemii Świętej, Egipcie, Turcji, Grecji, spotykając się z historykami, biblistami i archeologami biblijnymi. Rozmawiają z naukowcami prowadzącymi wykopaliska archeologiczne w Nazarecie, badającymi autentyczność Domu Maryi w Loreto czy dokonującymi ekspertyz relikwii czczonych jako własność Matki Bożej. Rezultatem ich poszukiwań jest bogato ilustrowana biografia dotycząca najbardziej wpływowej kobiety w dziejach świata. Zaprasza Wydawnictwo Rosikon Press.
Sala koncertowa Zamku Królewskiego

13.00 – 13.25
Projekcja filmu „Pastorałka dla pokoju” (25’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Marzena Grdeń
Reportaż o wyjątkowym koncercie chóru polsko – ukraińskiego w Ziemi Świętej. Było to wielkie wołanie o pokój w Ukrainie.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 13.00 – 14.00
Ksiądz Witold Kawecki podpisuje swoje bestsellerowe książki: „Tajemnice Caravaggia”, „Rzym. Najpiękniejszy przewodnik”, „Toskania jakiej nie znacie”.
Stoisko Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 13.00 – 14.00
Paweł Lisicki, autor wielu książek, w tym „Wygnanie Melchizedeka” podpisuje swoje najnowsze publikacje.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 13.00 – 14.00
„Krzysztof Grzywocz, ksiądz od przyjaźni, mistrz pięknych spotkań”.
W spotkaniu wokół postaci ks. Krzysztofa Grzywocza, jednego z najbardziej cenionych autorytetów w Polsce wezmą udział Rafał Janus oraz dr Ryszard Paluch, koordynator projektu www.kskrzysztofgrzywocz.
pl. Zaprasza wydawnictwo WAM.
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 13.00 – 14.20
Wydawnictwo PROMIC zaprasza dzieci na eksperymenty naukowe z dostępnych i bezpiecznych składników, w których sami wezmą udział.
Stoisko Wydawnictwa PROMIC (stoisko nr 36)

Godz. 13.00 – 15.00
Warsztaty przybliżające życie codzienne osób niewidomych i słabowidzących. Zaprasza Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi w Laskach – Stowarzyszenie.
Namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 13.30 – 14.00
Marcin Wargocki podpisuje swoją najnowszą płytę „Do głębi”.
Stoisko Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła (stoisko nr 33)

Godz. 13.40 – 14.05
Projekcja filmu „Życie to jest być” (25’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Marzena Grdeń
Reportaż poświęcony s. Michaeli Rak i jej pracy w wileńskim hospicjum.
S. Michaela człowiek – orkiestra, człowiek – instytucja, nazywana przez współpracowników „tsunami”. Jest to również opowieść o codzienności prowadzonego przez nią hospicjum. Oba wątki będą się przeplatać. Uzupełnią je rozważania s. Michaeli o powołaniu, wierze, cierpieniu, opiece paliatywnej i hospicyjnej, ale też o śmierci.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 14.10 – 14.55
Projekcja filmu „Pokój i Dobro. Polacy w Peru” (45’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A
Autor: Błażej Pyrka
Film dokumentalny o polskich męczennikach zamordowanych w Peru
– o. Michale Tomaszku i o. Zbigniewie Strzałkowskim, zakonnikach, którzy zostali beatyfikowani.
W filmie pokazano w jaki sposób Peruwiańczycy pamiętają o polskich franciszkanach, także innych Polakach, którzy wpłynęli na rozwój tego kraju.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 14.00 – 15.00
Spotkanie autorskie z s. Anną Marią Pudełko AP i ks. Jerzym Jastrzębskim „Odkrywajmy Nabożeństwo do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jubileusz 350-lecia Objawień Najświętszego Serca Pana Jezusa” wokół najnowszej książki „Dialog serc”. Prowadzi ks. Cyprian Kostrzewa SSP. Zaprasza Wydawnictwo Edycja Świętego Pawła.
Namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 14.00 – 15.00
Ksiądz Wiktor Szponar, autor książek „Życie po śmierci” oraz „Życie po śmierci 2” podpisuje swoje publikacje na stoisku Wydawnictwa Fronda.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 14.00 – 15.00
Panel dyskusyjny wokół książek „Tylko Prawda. Moje życie u boku Benedykta XVI” oraz „Czym jest chrześcijaństwo?” z udziałem kard. Gerharda Müllera, ks. prof. Roberta Skrzypczaka oraz ks. Tomasza Jaklewicza. Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Sala wielka (balowa) Zamku Królewskiego

Godz. 14.00 – 15.00
Damian Krawczykowski podpisuje swoją książkę „Zauważony. Współczesny bunt w czasach Jezusa”.
Stoisko Wydawnictwa Serafin (stoisko nr 61)

Godz. 14.00 – 15.30
Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń podpisują swoją najnowszą książkę „Maryja. Biografia”.
Stoisko Rosikon Press (stoisko nr 84)

Godz. 14.00 – 16.00
Spotkanie z twórcami kwartalnika „Hildegarda”: dr Alfredą Walkowską i córkami Katarzyną i Lidią. To jedyna okazja, by usłyszeć odpowiedzi na nurtujące pytania, a także poznać tajniki pracy redakcji.
Stoisko Polskiego Centrum św. Hildegardy (stoisko nr 31)

Godz. 14.30 – 17.30
Wydawnictwo PROMIC zaprasza dzieci na warsztaty artystyczne oraz malowanie buziek i rączek.
Stoisko Wydawnictwa PROMIC (stoisko nr 36)

Godz. 15.00 – 16.00
Debata na temat kondycji muzyki chrześcijańskiej w Polsce „Czy dzisiaj warto wydawać płyty CD?”. Jak dzisiaj wygląda scena muzyki chrześcijańskiej z perspektywy wykonawców i zespołów związanych z nurtem muzyki chrześcijańskiej? Zaprasza Fundacja „Chrześcijańskie granie”.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 15.00 – 16.00
Spotkanie autorskie wokół nowej książki Grzegorza Górnego „Tak to widzę”.
Stoisko Wydawnictwa Homo Dei (stoisko nr 24)

Godz. 15.00 – 16.00
Spotkanie z dr Alfredą Walkowską oraz córkami Katarzyną i Lidią, autorkami „Hildegardowej kuchni polskiej”.
Stoisko Polskiego Centrum św. Hildegardy (stoisko nr 36)

Godz. 15.00 – 16.00
Siostra Anna Maria Pudełko AP i ks. Jerzy Jastrzębski promują najnowszą książkę „Dialog serc”
Stoisko Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła (stoisko nr 33)

Godz. 15.00 – 16.00
Ksiądz Profesor Józef Naumowicz, autor książki „Szkoła modlitwy wschodnich Ojców Kościoła. Filokalia” podpisuje swoją publikację na stoisku Wydawnictwa Fronda.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 15.10 – 15.35
Projekcja filmu „Urodzona na Zamku” (24’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Bogumił Rawicz
Znakomity reportaż o sile człowieka, jego godności i zdolności pokonania
najtrudniejszych, sytuacji życiowych. Ukazuje dramatyczne losy Magdaleny Zarzyckiej, która urodziła się jako dziecko działaczy WiN – więźniów politycznych w 1949 r., w ubeckim więzieniu na Zamku w Lublinie i spędziła tam prawie trzy lata. Przeżyła dzięki więźniarkom, które się nią opiekowały. Trafiła ostatecznie do placówki komunistycznej,
gdzie była traktowana jako dziecko bandytów.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 15.30 – 16.30
Redaktor Jan Pospieszalski prezentuje nowy portal promujący życie i rodzinę: Afirmacja.info.
Stoisko Wydawnictwa Dębogóra (stoisko nr 70)

Godz. 15.30 – 16.30
Spotkanie z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem wokół swojej książki „Chrześcijanin na rozdrożu”.
Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 15.30 – 17.00
„Kto boi się Jana Pawła II? Aktualność dziedzictwa”.
W spotkaniu wezmą udział: bp Rafał Markowski (Archidiecezja Warszawska), prof. Jan Grosfeld (UKSW), Grzegorz Polak (Muzeum Jana Pawła i Prymasa Wyszyńskiego), Marcin Przeciszewski (KAI) i Michał Senk (Centrum Myśli Jana Pawła II). Zaprasza Wydawnictwo M i Katolicka Agencja Informacyjna.
Sala koncertowa Zamku Królewskiego

Godz. 15.55 – 16.55
Projekcja filmu „Serce dla Polski. Karolina Kaczorowska” (58’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Jadwiga Nowakowska
Film dokumentalny o śp. Karolinie Kaczorowskiej – nauczycielce, działaczce emigracyjnej, w latach 1989–1990 pierwszej damie Polski (żonie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego), osobie wierzącej, zaangażowanej w życie religijne w Wielkiej Brytanii. Czynienie dobra przez całej jej życie wynikało m. in. z przesłanek religijnych.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 16.00 – 17.00
Błażej Strzechmiński OFMCap podpisuje swoją książkę „Świadkowie tajemnicy. Osobliwe towarzystwo Ojca Pio”.
Stoisko Wydawnictwa Serafin (stoisko nr 61)

Godz. 16.00 – 17.00
Spotkanie autorskie z ks. Michałem Olszewskim SCJ wokół książki „RUACH moc miłości”. Spotkanie poprowadzi Piotr Patejuk. Zaprasza Fundacja Profeto.pl
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 16.00 – 17.00
„Młodzi historycy IDMN”. Spotkanie promocyjne serii z dr. Przemysławem Pazikiem, autorem książki „Spory i wybory katolików w Polsce 1942-1948” oraz Marceliną Koprowską, autorką książki „Życie religijne podczas Powstania Warszawskiego”. Zaprasza Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I. J. Paderewskiego.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 16.00 – 17.00
Promocja najnowszej książki Wandy Półtawskiej „O więcej niż życie. Biografia w zarysie”.
Stoisko wydawnictwa Edycja Świętego Pawła (stoisko nr 33)

Godz. 16.00 – 17.00
Sławomir Koper, autor wielu książek biograficznych oraz bestsellerowej serii publikacji o Kresach podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Fronda.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 16.00 – 18.00
Żaklina Skowrońska, dziennikarka TVP INFO podpisuje swoją książkę „Kadencja w przestworzach. Kulisy prezydenckich podróży”.
Stoisko Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 17.00 – 18.00
Spotkanie wokół antologii „Pisarstwo Karola Wojtyły – Jana Pawła II”.
W spotkaniu wezmą udział: ks. prof. Jan Sochoń, Janusz Kotański i dr Paweł Rojek. Zaprasza Państwowy Instytut Wydawniczy.
Mały namiot przez Arkadami Kubickiego

Godz. 17.30 – 18.00
Projekcja filmu „Pani Alicja od Rosy” (25’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A.
Autor: Jadwiga Nowakowska
Opowieść o Alicji Klimaszewskiej – jednej z założycielek Stowarzyszenia Opieki nad Starą Rossą w Wilnie. To również reportaż o jednym z najstarszych i najpiękniejszych wileńskich cmentarzy.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 18.30
Zamknięcie sali ekspozycji.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 19.30 – 22.30
Gala wręczenia Nagród FENIKS 2023 i uroczysty koncert pt. „Pieśń nad Pieśniami w muzycznej adaptacji tekstu wg Biblii Jerozolimskiej”.
Wykonanie: Agnieszka Fiuk z zespołem wokalno-instrumentalnym „Eufonia” pod batutą Łukasza Wilczury.
Katedra Warszawsko-Praska pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w
Warszawie, ul. Floriańska 3

Niedziela, 23 kwietnia 2023 r.

Godz. 10.00
Otwarcie sali ekspozycji
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 10.30 – 13.00
Rodzinna akademia czytania. Animacje dla najmłodszych
Stancja w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego

Godz. 11.00 – 15.00
Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń podpisują swoją najnowszą książkę „Maryja. Biografia”.
Stoisko Wydawnictwa Rosikon Press (stoisko nr 84)

Godz. 11.00 – 12.00
Spotkanie z Pawłem Cwynarem wokół książki „Krzycz do woli”. Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 11.00 – 12.30
Lidia Miś-Nowak, autorka książek dla dzieci, podpisuje swoje książki na stoisku Wydawnictwa Dreams.
Stoisko Wydawnictwa Dreams (stoisko nr 50)

Godz. 11.00 – 13.00
Żaklina Skowrońska, dziennikarka TVP INFO podpisuje swoją książkę „Kadencja w przestworzach. Kulisy prezydenckich podróży”.
Stoisko Wydawnictwa Jedność (stoisko nr 6)

Godz. 11.00 – 12.00
„Jak na nowo przeżywać wiarę?”
Skąd się bierze kryzys wiary? Czy kryzys wiary jest potrzebny? Jak go przetrwać? Czy można z niego wyjść? W spotkaniu wezmą udział Dariusz Piórkowski SJ, jezuita, duszpasterz, kierownik duchowy i rekolekcjonista, oraz Daniel Wojda, założyciel Pogłębiarki – internetowego ruchu medytacyjnego. Zaprasza Wydawnictwo WAM.
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 12.00 – 13.00
Spotkanie z Małgorzatą Terlikowską wokół książki „Kobiety św. Józefa”. Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 12.00 – 13.00
Spotkanie panelowe „Pokonaj depresję”. Rozmowę z lekarzem Izabellą Górczyńską oraz Robertem Rutkowskim doświadczonym psychoterapeutą, trenerem umiejętności społecznych poprowadzi Ewa Pietrzak z Radia Warszawa. Spotkanie na kanwie książki: „Pokonaj depresję. Praktyczne sposoby na odnalezienie siły, zdrowia i harmonii duchowej”.
Po spotkaniu specjaliści będą pełnić dyżur ekspercki. Zaprasza Wydawnictwo PROMIC.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 12.00 – 13.00
Piotr Łopuszański, autor książek „Mikołaj Kopernik. Nowe oblicze geniusza” oraz „Sekretne życie pisarzy i artystów” podpisuje swoje najnowsze publikacje na stoisku Wydawnictwa Fronda.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 12.00 – 13.00
Spotkanie autorskie wokół nowej książki Grzegorza Górnego „Tak to widzę”.
Stoisko Wydawnictwa Homo Dei (stoisko nr 24)

Godz. 12.00 – 13.00
Panel dyskusyjny „Kościół, który się opiekuje. O pomocy ofiarom przemocy seksualnej”. Czy Kościół dba o pokrzywdzonych? Co robi, aby powstrzymać przemoc seksualną? W spotkaniu wezmą udział: Tomasz Terlikowski, dziennikarz, filozof, autor wielu książek, w tym „Czy konserwatyzm ma przyszłość? Koniec Europy, jaką znamy”, Jacek Prusak SJ, jezuita, psycholog i psychoterapeuta oraz Maciej Biskup OP, dominikanin, zaangażowany w dialog ekumeniczny i dialog z judaizmem, autor książek „Rozmowy ostatniej godziny” i „Nieostatnie kuszenie”. Zaprasza Wydawnictwo WAM.
Mały namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 12.00 – 14.00
Spotkanie z dr Alfredą Walkowską oraz córkami Katarzyną i Lidią, autorkami „Hildegardowej kuchni polskiej”.
Stoisko Polskiego Centrum św. Hildegardy (stoisko nr 31)

Godz. 12:00 – 15:00
Dr Paweł Milcarek podpisuje książki swojego autorstwa.
Stoisko Wydawnictwa Dębogóra (nr 70).

Godz. 12.30 – 13.30
Uroczysta Msza święta w intencji autorów, wydawców i czytelników.
Przewodniczy: kard. Gerhard Müller, emerytowany Prefekt Kongregacji Nauki Wiary.
Oprawa muzyczna: Chór katedralny „Musica Sacra” pod dyr. Pawła Łukaszewskiego.
Oprawa liturgiczna: klerycy WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej
Katedra Warszawsko-Praska pw. św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie, ul. Floriańska 3

Godz. 13.00 – 14.00
Projekcja filmu „Świat według profesora Legutki” (56’) – prod. TELEWIZJA POLSKA/FUNDACJA STANICA KRESOWA
Autor: Tadeusz Arciuch
Film jest zapisem intelektualnej podróży z Ryszardem Legutko – w roli przewodnika po antycznej myśli europejskiej I i II Rzeczypospolitej, chrześcijańskich tradycjach Europy oraz współczesnej politycznej i społecznej rzeczywistości. Wspólnie z profesorem odwiedzamy miejsca związane z jego życiem oraz pracą w Polsce i Europie.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 13.00 – 14.00
Ksiądz Profesor Waldemar Chrostowski, autor książek „Apokalipsa Św. Jana. Listy do siedmiu Kościołów” oraz „Niech Wasza mowa będzie: tak, tak, nie, nie” podpisuje swoje najnowsze publikacje.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 13.00 – 15.00
Wydawnictwo PROMIC zaprasza dzieci na warsztaty artystyczne oraz malowanie buziek i rączek.
Stoisko Wydawnictwa PROMIC (stoisko nr 36)

Godz. 14.00 – 15.00
Spotkanie z Joanną Bątkiewicz-Brożek wokół książki „Moja Misja trwa. O. Dolindo Ruotolo”. Zaprasza Wydawnictwo Esprit.
Duży namiot przed Arkadami Kubickiego

Godz. 14.00 – 15.00
Jan Łopuszański, autor książki „Bóg wtajemnicza w polskość” podpisuje swoją najnowszą publikację.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 14.00 – 17.00
Projekcja filmu „Prorok” (126’) – prod. TELEWIZJA POLSKA S.A./ Fundacja Filmowa im. św. Maksymiliana Kolbe
Autor: Michał Kondrat
Prorok to film fabularny o Kardynale Stefanie Wyszyńskim – Prymasie Polski, który po trzech latach internowania przez władze komunistyczne ponownie staje na czele Kościoła w Polsce. Twórca filmu, także poprzez znakomitą grę aktorów, ukazuje przywódcę duchowego i wizjonera, który pertraktuje z władzami komunistycznymi, by wynegocjować więcej praw dla Kościoła i uciemiężonego narodu. Pozorne porozumienie zmienia się w cichą wojnę, walkę o wolność religijną i godność człowieka.
Sala kinowa Zamku Królewskiego

Godz. 15.00 – 16.00
Wincenty Łaszewski, autor albumu „Świat Objawień Jezusa” podpisuje swoją najnowszą publikację.
Stoisko Wydawnictwa Fronda (stoisko nr 43)

Godz. 16.00
XII edycja Festiwalu Chrześcijańskie Granie. Gwiazdami tegorocznej edycji będą: Sezon na Czereśnie (Debiut 2022) oraz BeU (Non Stop CCM). Na scenie Dobrego Miejsca na warszawskich Bielanach zobaczymy również 5 najlepszych ostatniego roku: White Der, Sylwia Piotrowska, TELEO, NSA, Redhead Hero. Chrześcijańskie Granie to największy i najbardziej
zróżnicowany festiwal promujący młodą scenę muzyki chrześcijańskiej w Polsce.
Niezwykle rodzinna atmosfera, zaangażowanie i wysoki poziom wykonawców sprawiają, że z roku na rok poszerza się grupa odbiorców wydarzenia. Więcej informacji: www.festiwal.chrzescijanskiegranie.pl
Dobre Miejsce, ul. Dewajtis 3, Warszawa

Godz. 17.30
Zamknięcie sali ekspozycji. Zamknięcie XXVIII Targów Wydawców Katolickich.
Arkady Kubickiego Zamku Królewskiego

* * * * *
XXVIII Targom Wydawców Katolickich będą towarzyszyły także wystawy ukazujące życie, nauczanie, dziedzictwo, a przede wszystkim działalność duszpasterską, pastoralną, patriotyczną Świętego Jana Pawła II oraz bł. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także wystawa obrazująca działalność Kościoła Katolickiego na Białorusi.

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

 

/ab

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Targi Wydawców Katolickich #książka #Instytut wydawniczy pax #PAX #Warszawa #Zamek Królewski w Warszawie #prof. dr hab. Wojciech Fałkowski #ks. Roman Szpakowski #Stowarzyszenie Wydawców Katolickich
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej