Poznań: Debata dla nauczycieli i katechetów „Nauczycielu dobry, prawdę czyn w miłości” w Wolsztynie

2020/03/11
dsc-4256.jpg

6 marca w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wolsztynie miała miejsce debata dla nauczycieli i katechetów ze szkół i placówek opiekuńczo – wychowawczych powiatu. Debata była próbą odpowiedzi na pytanie: „Jakiego nauczyciela potrzebuje dziś młodzież…?”

Pytanie to okazuje się o tyle dziś ważne, że dostrzega się nastanie niejako mody na brak szacunku dla nauczycielskiego zawodu, zwłaszcza po trudnych wyborach i doświadczeniach strajku w kwietniu ubiegłego roku, który niekorzystnie wpłynął na ogólną atmosferę w placówkach edukacyjnych. Ważnymi tematami, jakie poruszano w trakcie debaty były sprawy nie tylko roli nauczycieli i katechetów: ta jest poniekąd znana, bardziej zastanawiano się nad ich etyką i emocjonalnym uwarunkowaniem nauczycielskiego autorytetu. O tym, jak go zdobyć i potem utrzymać, mówiła pani mgr Genowefa Wasiak z Kuratorium Oświaty w Poznaniu. Z kolei ksiądz profesor Grzegorz Chojnacki – dziekan Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego, wypowiadał się na temat nauczycielskiego powołania, a także akceptacji ucznia takim, jakim jest, dostrzegając w nim człowieka – osobę, do której pełnowartościowe odniesienie gwarantuje tylko miłość i prawda.  Te mają docierać do wychowanków poprzez serce. Było to wyraźne nawiązanie do pedagogii kardynała Stefana Wyszyńskiego i hasła całej debaty, które brzmiało: „Nauczycielu dobry, prawdę czyn w miłości”. O tym, czym powinna być katecheza we współczesnej szkole, która stawia na interdyscyplinarność, oraz na ile przygotowani są nauczyciele katecheci do stworzenia na niej osobistej relacji z uczniem, i o przyczynach rezygnacji uczniów z katechezy, mówiła profesor Elżbieta Kotkowska z Zakładu Filozofii i Dialogu Wydziału Teologicznego UAM w Poznaniu, autorka i współautorka licznych publikacji i podręczników metodycznych dla nauczycieli religii. Ciekawy głos w dyskusji zaprezentował ksiądz Marcin Budziński, wikariusz z wolsztyńskiej parafii farnej, który przyszedł na debatę z uczniami dwóch klas licealnych.

Gośćmi honorowymi tego udanego spotkania, oprócz pana Starosty, który jako gospodarz miejsca skierował do zebranych słowa powitania, byli również: burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis, przewodniczący Rady Miejskiej Jarosław Adamczak, ks. kanonik Sławomir Majchrzak, rektor obrzańskiego Seminarium, Ojciec Józef Wcisło OMI, oraz prezes Okręgu Wlkp. ZNP Małgorzata Kowzan. Organizatorem debaty było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Poznaniu, a prowadził ją Włodzimierz Chrzanowski, przewodniczący Zarządu Oddziału w Wolsztynie.

Sokrates, nazywany nauczycielem ludzkości, mówił: „Nie mogę nikogo nauczyć czegokolwiek; mogę jedynie sprowokować do myślenia”. W tym chyba zawarty jest ten najważniejszy przymiot nauczyciela, który nie tylko powinien kształtować intelekt, ale i dojrzałe postawy oraz moralność swoich uczniów; przygotować ich do życia i mierzenia się z wyzwaniami współczesnej rzeczywistości.  Nauczyciel nie jest najemnikiem; jego wysiłek, jego trud, któremu się poświęca, daleko wykracza poza zwykłą umowę o pracę.

Włodzimierz Chrzanowski

/mwż

 

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Poznań #Civitas Christiana Wolsztyn #debata #dobro #nauczyciel #prawda #Włodzimierz Chrzanowski #Wolsztyn
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej