Poznań: Debata on-line „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”

2020/09/11
118848844 3167241516662300 4056028846466782628 o Kopia

4 września 2020 r. w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Poznaniu odbyła się debata on-line „Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce”, czyli o patriotyzmie i polskiej racji stanu w nauczaniu Prymasa Stefana Wyszyńskiego. W roli prelegentów wystąpili: ks. prof. Jacek Hadryś, prof. Michał Białkowski oraz prof. Grzegorz Kucharczyk.

Posługa i nauczanie Prymasa Wyszyńskiego miały głęboki wymiar patriotyczny. Wartości wyniesione z domu rodzinnego ukształtowały przyszłego Prymasa Polski, który zawsze z oddaniem, odwagą a nawet heroizmem służył Bogu i Ojczyźnie. Najważniejszą dla Niego sprawą było dobro człowieka i wspólnoty narodowej. Prymas, mimo, że postrzegał ówczesne państwo, jako niesuwerenne, to jednak traktował je w kategoriach dobra wspólnego, o które należy się troszczyć i zapobiegać o jego interes, także na arenie międzynarodowej. Był bardzo krytyczny wobec antykościelnej polityki państwa, ale przebywając za granicą nigdy nie atakował władz, nie chciał, bowiem tworzyć wrażenia, że uprawia jakąś antypolską politykę.

Prymas Stefan Wyszyński nawet w okresach wielkich kryzysów politycznych nie dążył do osłabienia państwa, ani wywołania zmiany systemu ustrojowego. Naród, zachowanie jego kultury i dziedzictwa chrześcijańskiego były najważniejszym punktem odniesienia. Mówił do biskupów: „(…) gdybym wiedział, że dla ratowania Narodu należałoby pójść na kolanach do KC, poszedłbym. Nie jest, bowiem istotna moja osoba, a byt i przetrwanie Narodu”.

Zapraszamy do obejrzenia relacji wideo z wydarzenia:

/mwż

 

Marta Witczak Zydowo

Marta Witczak

Politolog, publicystka, podróżniczka. 

© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej