Poznańskie Forum Duszpasterskie

2013/10/3

Kilkuosobowa grupa członków Oddziału Okręgowego w Poznaniu, wraz ze swoim asystentem, ks. kan. dr. Januszem Grześkowiakiem wzięła udział w  „Poznańskim Forum Duszpasterskim”, które miało miejsce w dniu 28 września w Centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej, a odbywało się pod hasłem: „Wierzę w Syna Bożego”. Forum któremu patronował metropolita poznański arcybiskup Stanisław Gądecki, jest organizowane corocznie przez Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej i Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej. Rozpoczęło się Mszą świętą koncelebrowaną w kościele św. Rocha, której przewodniczył arcybiskup Celestino Migliore, Nuncjusz Apostolski w Polsce. W Słowie Bożym, skierowanym do licznie zgromadzonych w świątyni przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów katolickich i to nie tylko z terenu Archidiecezji Poznańskiej ale i diecezji ościennych, podkreślił, że Kościół a więc jego członkowie, nie może dystansować się od świata a już na pewno, nie może być w konflikcie z nim. I dalej, że nie wystarczy tylko być pobożnym, ale naszym celem  jest przede wszystkim świadczyć o Chrystusie w przestrzeni publicznej…

DSCF0089

W drugiej części, już o charakterze sesyjnym, która odbyła się w położonym nieopodal  kościoła, Centrum Wykładowo – Konferencyjnym Politechniki Poznańskiej, odbyła się dyskusja panelowa, zatytułowana „Jak być człowiekiem wiary dzisiaj”. Wzięło w niej udział czterech, znanych przedstawicieli reprezentujących świat nauki, mediów i biznesu: Ojciec Leon Knabit, który mówił o wierze w życiu młodego człowieka; red. Przemysław Babiarz znany komentator sportowy – wiara a życie publiczne; ks. prof. Paweł Bortkiewicz – wiara a nauka, oraz Maciej Heydel, były wiceminister skarbu– wiara a biznes.

Arcybiskup Gądecki, dokonując przed sesją wprowadzenia, podkreślił wagę i znaczenie „ tożsamości chrzcielnej” jako „kośćcu” całego 4 – letniego programu duszpasterskiego w kontekście zbliżającej się 1050 rocznicy chrztu Polski. Wyraził też satysfakcję z tego, że z roku na rok przybywa ludzi na kolejne Forum. To budzi – jak podkreślił, radość i nadzieję.

 

Włodzimierz Chrzanowski/kw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej