Praca przyszłości – przyszłość pracy. Nowy numer kwartalnika już jest!

2024/10/1
grafika kawrtalnik
Fot. Emilia Bernaciak

Tematy pracy i jej kształtu w przyszłości, wcale nie tak dalekiej, stanowią zagadnienia podjęte przez licznych autorów w czwartym numerze kwartalnika Civitas Christiana w 2024 roku. W piśmie znaleźć można teksty m.in. Łukasza Warzechy i Marcina Bąka, a także wywiady z prof. Jerzym Surmą czy Alfredem Bujarą.

„Praca – szeroki temat i szereg pytań, na które szukaliśmy odpowiedzi. Co się stanie z młodymi ludźmi bez szczególnych kompetencji, którzy rokrocznie opuszczają mury uczelni? Gdzie znajdą pracę odpowiadającą ich ambicjom? Czy jeśli nie będą jej mieli, należy im się bezwarunkowy dochód podstawowy? Dlaczego powinniśmy się zaprzyjaźnić z narzędziami sztucznej inteligencji? Czy przyszłość rynku pracy należy do biegłych w posługiwaniu się AI? Czy pracujący ze sobą ludzie z różnych pokoleń są skazani na konflikt, czy też mogą wypracować wspólny język i uczyć się od siebie nawzajem? Czy można stracić szasnę na pracę z racji swojej aktywności w mediach społecznościowych? Jak znaleźć harmonię w życiu i – oprócz pracy – mieć czas dla Boga, rodziny, na swoje pasje i odpoczynek? Co nam w tym względzie zaleca nauka społeczna Kościoła? A jakie jest spojrzenie związków zawodowych? Jak się pracuje i odpoczywa w dalekiej Japonii?” – pisze w słowie wstępnym redaktor naczelna kwartalnika, Marta Karpińska.

W ostatnim numerze tego roku znalazły się również refleksje Dariusza Kwietnia, rzecznika Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, oraz ks. Leszka Gęsiaka, rzecznika Komisji Episkopatu Polski, na temat bardzo gorący w ostatnim czasie – przyszłość katechezy w Polsce. Przybliżamy również dwie ciekawe postaci – Ludwiga Wittgensteina oraz Wacława Felczaka.

Sporą część pisma poświęcono na relację z VIII edycji Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej oraz przyznanych w jego trakcie wyróżnień. Przeczytać można również relacje z innych wydarzeń z życia Stowarzyszenia w różnych regionach kraju.

W dziale kulturalnym uwadze czytelników polecamy szczególnie wywiad z dyrektorem Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Mt 5, 14, Piotrem Dmitrowiczem, który opowiada o niezwykłym obiekcie na mapie muzealniczej Polski oraz o tym, jak niekonwencjonalnie podejść do przekazywania historii, aby zachęcić młodzież do jej zgłębiania.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a wersję elektroniczną pobrać ze strony e-civitas.pl:

Kwartalnik "Civitas Christiana" nr 4/2024

 

/ab

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#praca #kwartalnik Civitas Christiana #Marta Karpińska #prof. Jerzy Surma #Łukasz Warzecha #Alfred Bujara #Festiwal KNS #Mt 5,14 #Muzeum Jana Pawła II i Stefana Wyszyńskiego #Ludwig Wittgenstein #Wacław Felczak #ks. Leszek Gęsiak SJ #Dariusz Kwiecień #przyszłość
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej