Prawdziwym ryzkiem, które prosi nas o wolność, jest miłość

2019/01/9
fot.jpg

Zagadnienie „Ryzyka wolności” było tematem głównym tegorocznej VIII edycji Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej, który odbył się w dniach 22-25 listopada 2019 r. w Weronie. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. Tomasz Nakielski – Przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” oraz ks. prof. Stanisław Skobel – redaktor naczelny kwartalnika „Społeczeństwo”.

            Organizatorzy podkreślali, iż każdy z nas głęboko i szczerze pragnie wolności, ponieważ każdego dnia dostrzegamy zagrożenia, jakie czekają na człowieka współczesnego. Dzisiejszy świat jest pełen instytucji, organizacji oraz osób, które nie potrafią uszanować podstawowych praw, a wręcz przeciwnie – wykorzystują je dla osiągnięcia własnych celów materialnych np. przestępczość zorganizowana, handel ludźmi czy trwające procedury wobec przybywających imigrantów. Zwrócono uwagę, iż tam, gdzie nie ma poszanowania wolności, żyje się we wszechobecnym strachu, a gdzie istnieje strach przed wolnością, pojawia się chęć kontroli i cierpienie. 

            Podczas paneli dyskusyjnych zwrócono uwagę na rosnące zjawisko braku poszanowania wolności w przestrzeni medialnej i internetowej. Zauważono, iż działalność organizacji zajmujących się stałym monitorowaniem użytkowników witryn internetowych  (przy wykorzystaniu min. informacji o stanie zdrowia, przyzwyczajeniach oraz przeglądanych treściach) wpływa na selekcjonowanie wybieranych treści i produktów, co znacząco uderza w podstawowe zasady wolności. Taka praktyka przyczynia się do niewidocznego i niedostrzegalnego kontrolowania społeczeństwa. Służy powiększaniu wpływów i korzyści ekonomicznych oraz politycznych.

            Powyższe przykłady utwierdziły uczestników Festiwalu, iż wolności nie można się wyzbyć i wyeliminować, ponieważ każdy człowiek przypomina nam, że wolność żyje w nas, gdy szukamy prawdy o sobie, otaczającym nas świecie, a przy tym pamiętamy o wypełnieniu tajemnicy zbawienia. Wolność jest obecna w teraźniejszości, ale jest także obecna w przyszłości, w żaden sposób nie możemy jej sprywatyzować, ponieważ jest dla wszystkich. W zwykłych działaniach codziennego życia, z naszymi czynami i zachowaniem, splatamy historię swojej wolności, którą jest podróż i odkrywanie, walka i spełnienie, prawo i obowiązek oraz zaangażowanie się w związek i dzielenie z innym człowiekiem.

fot. Kamil Sulej

            Warto podkreślić, iż wolność nie lubi imitacji, stereotypów i fikcji, jest wierna oryginalności i wyjątkowości każdego człowieka. Dlatego podczas tegorocznej VIII włoskiej edycji Festiwalu podkreślono potrzebę działania i pracy ludzi w duchu wolności, rozumianej jako otwartości na drugiego człowieka z poszanowaniem jego godności i praw. Wolności przepojonej rozmową i zrozumieniem, ale także pełnej wrażliwości i prawdy. Postawa taka stwarza także pewne ryzyko, lecz tylko w takiej formacji odnajdujemy prawdę o sobie. Aby być wolnym, warto ryzykować, ponieważ prawdziwym ryzkiem, które prosi nas o wolność, jest miłość.

            Podczas Festiwalu doszło do spotkania Tomasza Nakielskiego, Przewodniczącego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” z bp. Mario Toso, sekretarzem Papieskiej Rady Iustitia et Pax oraz założycielem i pomysłodawcą włoskiej edycji kwartalnika „La Societa”. Ponadto ks. prof. Stanisław Skobel wziął udział w panelu dyskusyjnym mającym na celu analizę działań propagujących nauczanie społeczne Kościoła w Polsce i w Europie.  Obecność przedstawicieli Stowarzyszenia podczas włoskiej edycji Festiwalu znacznie przyczyni się do pełniejszego zrozumienia idei propagującej nauczanie społeczne Kościoła oraz przyczyni się do analizy poruszanych zagadnień w kontekście przygotowań do polskiej edycji.

Kamil Sulej

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #festiwal #Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej #Festiwal KNS #Katolicka Nauka Społeczna #KNS #nauka
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej