Promocja książki „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919”

2018/12/3
1.jpg

Patriotyczny charakter miała promocja książki „Trzemeszno w dobie powstania wielkopolskiego 1918-1919” przygotowana przez oddział trzemeszeński w dniu 28 listopada. Blisko 200 osób w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Trzemesznie wysłuchało debaty młodych autorów, absolwentów historii Dariusza Leśniewskiego z UKW w Bydgoszczy oraz Krystiana Jabłońskiego i Patryka Pietraszaka z UAM w Poznaniu. Książka powstała pod redakcją członka Oddziału w Trzemesznie dr Andrzeja Leśniewskiego.

Spotkanie zainaugurowała przewodnicząca oddziału Teresa Kowalska, która witając przybyłych powitała potomków bohaterskich powstańców. Niespodzianką dla organizatorów był przyjazd z USA mieszkanki Nowego Jorku, wnuczki komendanta Trzemeszna w 1918 roku, Edmunda Sędzierskiego. Pani pokazała ocalone przez rodzinę pamiątki, jak unikatowy pamiętnik antenata, liczne dokumenty i fotografie. Senator RP Robert Gaweł podkreślił wkład podejmowanych ustaleń lokalnych w poznanie całości przebiegu powstania wielkopolskiego. Burmistrz Gminy Trzemeszno Krzysztof Dereziński wyraził pogląd, że mieszkańcy dumni z wyborów osób walczących w kompanii trzemeszeńskiej, są bogatsi o wiedzę zaprezentowaną przez autorów książki. Ewelina Goździewicz, przedstawiciel Oddziału Okręgowego w Poznaniu podziękowała zebranym za liczne przybycie, a autorom wręczyła róże.

Książka jest monografią analityczną, zwieńczeniem dwuipółletnich badań prowadzonych przez zespół redakcyjny w archiwach, muzeach i bibliotekach w Warszawie, Poznaniu, Bydgoszczy, Inowrocławiu czy Kórniku. Autorzy podejmując temat powstania poddali analizie krytycznej zachowaną bibliografię i zachowane formy przekazu tworzące obraz wiedzy o powstaniu w Trzemesznie. Postawili pytania o wydarzenia poprzedzające powstanie w mieście; o to, kiedy powstanie wybuchło w Trzemesznie; jaki był szlak bojowy kompanii trzemeszeńskiej; ilu liczyła ochotników. Stworzyli narrację, w której każdy rozdział jest kontynuacją poprzedniego. Ukazali, jak po zwycięskim powstaniu weterani aktywni byli na polu społecznym i politycznym; a powstańczą spuściznę pamięci kontynuują potomkowie. Jak wzory osobowe powstania funkcjonują w lokalnej pamięci pokoleniowej ludzi młodych, dysponujących narzędziami generującymi nowe formy kultywowania dziedzictwa. Dokonano analizy lokalnych mediów społecznościowych i stron internetowych. Wydarzeń zaistniałych w Trzemesznie na przestrzeni stulecia, do jesieni 2018 roku.

Recenzentem książki jest prof. zw. dr hab. Janusz Karwat, który w swojej opinii skonstatował, iż „Efektem tych prac jest przedstawiony obraz wysiłku mieszkańców Trzemeszna w powstaniu. Praca wzbogacona została starannie dobranymi fotografiami, dotyczącymi powstania, także dowódców i szeregowców. Każdorazowo podana jest podstawa źródłowa, co tym samym czyni je wiarygodnymi”. Książka wpisuje się w zaś każdy uczestnik promocji otrzymał egzemplarz książki w prezencie.

dr Andrzej Leśniewski

/md

 

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #historia #książka #książki #ojczyzna #Polska #powstanie wielkopolskie #promocja książki
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej