Relacja z 41. Sesji Kolbiańskiej

2022/10/24
307579826 532345691966647 3749061666971707019 n
Fot. Monika Pazdan

W sobotę 15 października w Centrum Św. Maksymiliana w Harmężach  odbyła się 41. Sesja Kolbiańska pt. Umiłowanie Ojczyzny przez Św. Maksymiliana Marię Kolbego i Św. Andrzeja Bobolę.

Podczas konferencji zaproszeni prelegenci przedstawili referaty poświęcone cechom, jak również działaniom, które podejmowali święci w swoim życiu. Swoją misję ewangelizacyjną kierowali nie tylko do Polaków, ale do wszystkich ludzi na całym świecie.

Jako pierwszy z prelegentów referat wygłosił ks. Piotr Leśniak, proboszcz parafii Św. Pawła Apostoła w Bielsku-Białej oraz asystent kościelny oddziału Stowarzyszenia w Oświęcimiu. Ks. Piotr wygłosił wykład pt. „Św. Andrzej Bobola jako defensor patriae”. Rozpoczął referat od wątku lokalnego: ukazania zebranym obrazu Matki Bożej Królowej Polski z kościoła w Czechowicach-Dziedzicach, a następnie przedstawił życiorys oraz działalność św. Andrzeja Boboli. Duże zainteresowanie wzbudziła historia przewiezienia trumny z ciałem świętego do Polski i uroczystości jakie temu przybyciu towarzyszyły.

Kolejny referat pt. „Św. Maksymilian jako miles patriae” wygłosił o. Kazimierz Malinowski OFMConv, Dyrektor Centrum Św. Maksymiliana i gwardian klasztoru w Harmężach. Opowiedział o roli rodziców w wychowaniu i ukształtowaniu charakteru małego Rajmunda - późniejszego Ojca Maksymiliana. Prelegent nie koncentrował się jedynie na męczeństwie, ale podkreślał również wielkość myśli i wizji franciszkanina, którą zakonnik obejmował wszystkich ludzi. Ojciec Kolbe potępiał ruchy masońskie, które według niego niosły jedynie upadek moralny i intelektualny. Ratunek dla ludzkości widział w bezgranicznym zawierzeniu i oddaniu człowieka pod opiekę  Maryi Niepokalanej.

Po wykładach zebrani udali się do kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP w Harmężach na Mszę Św. w intencji Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Wydarzenie było organizowane we współpracy z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, Urzędem Miasta Oświęcim oraz Starostwem Powiatowym w Oświęcimiu. Patronatu honorowego udzielił Związek Gmin Związanych z Życiem Św. Maksymiliana, a patronatu medialnego portal e-civitas.pl.

Monika Pazdan

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Sesja Kolbiańska #św. Maksymilian Kolbe #św. Andrzej Bobola #Harmęże #o. Kazimierz Malinowski #ks. Piotr Leśniak
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej