Relacja z Gali wręczenia 75. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka

2022/06/15
CCH 0818
Fot. Marta Karpińska

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka to najstarsze niepaństwowe wyróżnienie. Nieprzerwanie od 1948 r. kapituła Nagrody wyróżnia osoby oraz instytucje, które skutecznie podejmują wyzwanie propagowania zasad katolickiej nauki społecznej, a także chrześcijańskiego ładu i życia społecznego, poprzez działalność naukową, artystyczną, literacką oraz osiągnięcia w przestrzeni formacyjnej, kulturalnej i społecznej.

Udział w gali, która odbyła się 14 czerwca br. w Warszawie, wzięli oprócz tegorocznych nagrodzonych laureaci Nagrody z lat ubiegłych. Galę rozpoczął Maciej Szepietowski, prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że mimo trudnej sytuacji pandemicznej historia przyznawania Nagrody nie została przerwana.

Włodzimierz Pietrzak bardzo mocno pielęgnował w sobie i do tego zachęcał, i to ma swój wyraz w jego piśmiennictwie, taką niezależność ducha  i również apel o to, aby twórczość i to, kim jesteśmy było bardzo mocno związane i oparte na fundamencie narodu ochrzczonego, którym jesteśmy jako Polacy i przywiązanie do wartości chrześcijańskich i do polskości – mówił Prezes Szepietowski.

Listy Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jana Józefa Kasprzyka, a także rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr. hab. Mirosława Kalinowskieo odczytał prowadzący galę Marek Zając. Do uczestników gali list skierował również Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, reprezentowany przez swojego doradcę Dariusza Jóźwiaka, który podkreślił, że nagroda jest wyróżnieniem dla tych, którzy łączą merytoryczny i artystyczny walor aktywności społeczno-kulturalnej ze świadectwem wierności wartościom chrześcijańskim i patriotycznym. W trakcie gali wyświetlono także materiał filmowy przybliżający ideę Nagrody i postać jej patrona. Autorem produkcji jest laureat Nagrody z 2018 r., Michał Kondrat.

Laureatami 75. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka zostali:

„Rycerz Niepokalanej” w 100 lecie powstania pisma - za apostolskie prowadzenie ludzi ku wartościom chrześcijańskim w duchu założyciela św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego i w zawierzeniu Niepokalanej.

Laudację na cześć „Rycerza Niepokalanej” wygłosił Tomasz Nakielski, członek Kapituły Nagrody, który mówił o prostocie przekazu i ponadczasowości prezentowanych treści. Przypominał wypowiedzi ojca Maksymiliana, a także zwrócił uwagę na to, że gdyby szukano najlepszego pod kątem dziennikarskim pisma, to pewnie nie byłby to „Rycerz Niepokalanej”, jednak nie o to chodzi, by być najlepszym, ale o to by być prawdziwym.

Piotr Szczepański, redaktor naczelny miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” w swoim wystąpieniu powołał się na wstęp do „Rycerza Niepokalanej” napisany przez ojca Maksymiliana. – Ludzie mówią, współbracia gadają – brak wam pieniędzy, brak wam dobrego pióra… w ogóle, z czym wy się tutaj rzucacie. Maksymilian patrzył na to wszystko i mówi: A [śmiech] Rycerz idzie.

Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie - za ofiarną pomoc duchową i materialną potrzebującym za wschodnią granicą Polski – w czasach pokoju i wojny.

Laudację na cześć Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie wygłosił Maciej Szepietowski, sekretarz Kapituły Nagrody, który podkreślił potrzebę istnienia takich instytucji szczególnie teraz, gdy sytuacja w Ukrainie zaburza poczucie bezpieczeństwa jej obywateli, ale nie tylko. Laudator podkreślił pola działania organizacji i wskazał projekty, jakie są dzięki niej realizowane.

Nagrodę, w imieniu Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, odebrał kierujący biurem Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Kryża z Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Ksiądz Kryża powiedział, że: powstanie Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie w roku ’89 było taką opatrznościową odpowiedzią na znak czasu, a tym znakiem czasu był rozpad Związku Sowieckiego i możliwość odradzania się kościoła katolickiego na Wschodzie. W swoim wystąpieniu ks. Leszek przytoczył także dwie krótkie historie, które najlepiej odzwierciedla potrzebę istnienia tej organizacji.  W pierwszej mówił o sytuacji sprzed wielu lat, gdy pojechał z paczką bożonarodzeniową na Ukrainę do starszej pani, a ta zapytała, skąd ta paczka. W momencie, gdy odpowiedział z Polski, proszę pani, pani ze wzruszeniem zapytała to Polska o mnie pamięta? Druga historia, sprzed kilku tygodni, dotyczyła dostarczenia mąki na Ukrainę, gdzie nauczycielki, w przerwie między lekcjami, lepią pierogi i gotowe, zapakowane w odpowiednie pojemniki wysyłają je dalej, w głąb kraju, gdzie nadal są prowadzone działania zbrojne.

Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej - za pielęgnowanie pamięci historycznej i dbałość o przyszłość zgodnie z patriotycznym i chrześcijańskim Etosem Armii Krajowej. 

Laudację na cześć Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej przygotował mec. Jacek Taylor, a odczytał ją ks. dr Dariusz Wojtecki. W treści wystąpienia autor nawiązał do historii powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz zaznaczył, że najważniejsze dla przyszłości jest to, byśmy zdawali sobie sprawę z tego, skąd się wzięliśmy i jaka jest nasza historia.

Nagrodę w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej odebrała pani Teresa Stanek, Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Pani Prezes podkreśliła, że ta nagroda jest nagrodą nie tylko dla tych żyjących – działających i walczących, ale również dla tych, których nie ma już pośród nas, a o nich zapomnieć nie możemy.

Wydarzenie zwieńczył koncert artystów z Centrum Muzyki Marzeń: Lucyna Strzemecka (pierwsze skrzypce), Karolina Kasprzak (drugie skrzypce), Agnieszka Drabarek (altówka), Joanna Kacymirow (wiolonczela), Michał Oleszak (fortepian).

Zapis transmisji można obejrzeć na kanale YouTube Civitas Christiana TV:

/mdk

2 Ewa Makowska 2

Ewa Makowska

Miłośniczka dobrej literatury oraz produkcji filmowych. 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Nagroda Pietrzaka #Rycerz Niepokalanej #o. Piotr Szczepański #Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie #ks. Leszek Kryża
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej