Relacja z XXXII Pielgrzymki do Ostrówek

2022/09/9
DSC 0649

Już po raz trzydziesty drugi Towarzystwo Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej w Lublinie zorganizowało w dniu 28.08.2022 r. pielgrzymkę autokarową z Polski do Ostrówek na Ukrainie (pow. Luboml, woj. wołyńskie), gdzie na tamtejszym dawnym cmentarzu parafialnym w 79. rocznicę zbrodni ludobójstwa, została odprawiona Msza św. w intencji zamordowanych byłych mieszkańców Ostrówek i Woli Ostrowieckiej.

W tym roku mija 10 lat od chwili, gdy dzięki staraniom środowiska Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” do Ostrówek powróciła figura Matki Bożej, która stała się symbolem pojednania Polsko-Ukraińskiego. Figura ta została przekazana przez Panią Barbarę Schaefer-Kobyłczyk, właścicielkę Zakładu Sztuki Kościelnej z Piekar Śląskich. Firma ta działa od ponad 120 lat i to właśnie w tym zakładzie przed wojną powstała figura Matki Bożej dziś nazywanej Ostrowiecką.

W tegorocznej uroczystości, której przewodniczył ks. prałat Jan Buras z Zamłynia wzięło udział 60 osób. Były to rodziny dawnych mieszkańców, wolontariusze z OHP – którzy od lat porządkują polskie cmentarze na Wołyniu, Stowarzyszenie Kultury Polskiej im. K. Ogińskiego z Lubomla na czele z p. Prezesem Włodzimierzem Pedyczem, przedstawiciele IPN. Przybyła pieszo z Sokoła Aleksandra Wasiejko - Babcia Szura, pierwsza Ukrainka odznaczona przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę Medalem Virtus et Fraternitas. Jak zawsze obecny był Wołodymyr Kryżuk – były wójt gminy Rivne.

Po Mszy, przed pomnikiem ofiar OUN-UPA, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze. Warto wspomnieć, iż 30 sierpnia 1943 r. zginęło ponad 470 osób z Ostrówek i ponad 570 z Woli Ostrowieckiej. W wyniku trzech przeprowadzonych ekshumacji (1992, 2011, 2015) udało się odnaleźć i godnie pochować 670 Polaków. Nadal na odnalezienie i pochówek czeka 380 osób. Pielgrzymi z Polski podziękowali Stowarzyszeniu Kultury Polskiej z Lubomla – na ręce Pana Pedycza i Wołodi Kryżuka za wcześniejsze uporządkowanie cmentarza. Szkoda tylko, że po raz kolejny, pomimo zaproszenia, nie było nikogo z władz ukraińskich...

dr Leon Popek

Zapraszamy do wysłuchania audycji Studia Lublin, której gościem był dr Leon Popek, historyk od lat badający i zajmujący się upamiętnianiem ofiar Rzezi Wołyńskiej:

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#rzeź wołyńska #Wola Ostrowiecka #Leon Popek #Ostrówki #Matka Boża Ostrowiecka
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej