Relacje Kościoła z mediami w nauce społecznej papieża Franciszka

2014/07/8

1 lipca 2014 r. w oddziale krakowskim Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbył się wykład ks. dr. Roberta Nęcka, rzecznika prasowego Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Omówił on zagadnienia z nauki społecznej papieża Franciszka. Prelegent przytoczył fragmenty dokumentu „Jesteśmy uczniami i misjonarzami Jezusa Chrystusa, aby nasze Narody miały w nim życie” sporządzonym na V Konferencji Episkopatów Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która odbyła się w Brazylii w Aparecida. Dokument, którego współautorem był ówczesny kard. Jorge Mario Bergoglio, pomaga zrozumieć wizje Kościoła we współczesnym świecie. Został zauważony również przez Ojca Świętego Benedykta XVI, który docenił jego zalety, stwierdzając, że obfituje w cenne wskazówki duszpasterskie mające źródło w refleksjach dokonanych w świetle wiary i w aktualnym kontekście społecznym.

Zaproszony gość szczególny nacisk położył na relacje pomiędzy Kościołem a mediami. Według prelegenta Kościół nie ufa mediom, a media są podejrzliwe wobec Kościoła. Aby zlikwidować podejrzliwość należy ocieplić wzajemne relacje. Zadaniem Kościoła jest towarzyszenie osobom pracującym w mediach, aby poprzez fakt realnej obecności poznawać i doceniać nową kulturę komunikacji. Kultura komunikacji jest zdolnością wykraczania poza siebie, a z drugiej strony – jest to sztuka odnajdywania siebie w większej wspólnocie. Ojciec Św. Franciszek uczula jednak, aby nie ulec błędnemu przekonaniu, jakim jest twierdzenie, że jeżeli Kościół będzie miał media, to będzie miał ludzi. Jest to myślenie niewłaściwe. Należy wykorzystywać środki masowego przekazu, ale najistotniejszym argumentem do przekonania ludzi do Kościoła będzie osobiste świadectwo! Dokument z Aparecida podkreśla jak ważną sprawą jest kształcenie profesjonalistów w zakresie posługiwania się środkami społecznego przekazu. Profesjonaliści powinni być krytyczni i cenić sobie wartości chrześcijańskie, a poprzez słowo i postawę promować w środowiskach medialnych właściwe wartości. Jednakże w razie ataku na nie będą potrafili zabrać głos w ich obronie. Papież Franciszek mówi, że należy być obecnym wszędzie: w telewizji, radio, internecie, na forach – po to, aby uobecnić w nich tajemnice Chrystusa. Mając świadomość takiej misji warto nasycać dziennikarzy dobrocią, jak gąbkę wodą.

Kolejnym ważnym problemem, jaki przewija się w wypowiedziach Ojca Świętego, jest problem wychowania. W obecnych czasach konieczne jest wychowanie do rozsądnego korzystania ze środków społecznego przekazu od najmłodszych lat. W wielu przypadkach rodzice włączają dziecku telewizor i nie interesują się tym, co ogląda. Papież podkreśla – wychowywać to wprowadzać człowieka w perspektywę wolności i towarzyszyć mu w drodze. Media najbardziej interesują się sensacją, dlatego ważne jest, aby dziecku towarzyszył rodzic. Oś formacji spoczywa w rękach rodziców. Rodzice nie mogą pozwolić, aby tę oś im wyrwano. Następca św. Piotra przywołuje pytanie: jaki świat pozostawimy naszym dzieciom?

I mówi, że raczej należy postawić pytanie: jakie dzieci pozostawimy naszemu światu?

Monika Pazdan

mm

fot. ekai.pl

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Franciszek #kraków #media #Nęcek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej