Roman Dmowski patronem dworca Warszawa Wschodnia

2020/11/10
dmowski w paryzu

Dziś, 10 listopada 2020 r., w Warszawie uroczyście nadano dworcowi Warszawa Wschodnia imię jednego z Ojców Niepodległości, Romanowi Dmowskiemu. To drugi stołeczny dworzec, któremu nadano patrona. 5 stycznia 2019 roku odbyła się podobna uroczystość, w której patronat nad Dworcem Centralnym nadano Stanisławowi Moniuszce.

W hali głównej dworca odsłonięto marmurową tablica pamiątkową oraz zainstalowano siatkę mesh z wydrukiem z kadru kłaniającego się melonikiem Romana Dmowskiego.  W uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej wzięli udział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin, Andrzej Bittel - sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz Jan Żaryn - dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Jednym z naszych priorytetów jest prowadzenie mądrej i odpowiedzialnej polityki historycznej. Od pięciu lat, poszerzając sieć muzeów i instytucji kultury, konsekwentnie wypełniamy „białe plamy” polskiej pamięci. Jedną z ważnych nowo powołanych instytucji jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J Paderewskiego. Od dziś, dzięki współpracy tego Instytutu z PKP S.A., Dworzec Wschodni w Warszawie nosi imię Romana Dmowskiego – powiedział minister Jarosław Sellin. 

Roman Dmowski to współzałożyciel Narodowej Demokracji, jeden z prekursorów polskiej myśli narodowej uważany za architekta polskiej niepodległości. Wielu historyków uważa, że jego 5-godzinne exposé dotyczące żądań polskich na konferencji pokojowej w Paryżu miało decydujący wpływ na znaczną część kształtu granic państwa polskiego po roku 1918.

Na podstawie: rynek-kolejowy.pl

/łb

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#warszawa #Dmowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej