Rzeszów: Wokół koncepcji państwowości (Klub Społeczeństwo)

2018/11/26
img-20181119-171109.jpg

W siedzibie Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Rzeszowie odbyło się 19.XI.2018 r. piąte spotkanie „Klubu Społeczeństwo”. Wprowadzenia w problematykę podstaw dotyczących tworzenia koncepcji budowy własnej państwowości dokonał Krzysztof Dziduch (“Civitas Christiana”).

Na kolejne spotkanie Klubu Społeczeństwo złożyło się zagadnienie podstaw tworzenia koncepcji budowy  państwowości, które przybliżył słuchaczom Krzysztof Dziduch z rzeszowskiego Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”. Następnym punktem była prelekcja Artura Brożyniaka (Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Rzeszowie) nt.: „Polskie i ukraińskie koncepcje budowy własnej państwowości”. W wygłoszonym referacie zostały ukazane tezy strukturalnej trwałości oraz znaczenia własnej państwowości. Prelegent wskazał w tym kontekście na potrzebę dziedzictwa historycznego danego narodu, ciągłości tożsamości narodowej zakorzenionej w dziejach, oparcie na wspólnej religii oraz systemie wartości budowanych na prawie moralnym Dekalogu, szacunku dla godności ludzkiej człowieka. Te komponenty wpisane w katolicką naukę społeczną gwarantują rozwój własnej państwowości. Bez nich koncepcja państwowości może łatwo przekształcić się w jakieś wynaturzenie lub nawet system totalitarno-nacjonalistyczny, prowadzący do zbrodni ludobójstwa.

fot. Stanisław Drozd.

Wszelkie formy odwoływania się w swej państwowości do skrajnych postaw nacjonalizmu stanowią zagrożenie dla własnej państwowości i tworzenia wspólnoty międzynarodowej. Przykład takiej ideologii wyraża dekalog ukraińskiego nacjonalisty z 1929 r.:

Ja – Duch odwiecznego żywiołu, który uchronił Ciebie od potopu tatarskiego i postawił między dwoma światami, abyś tworzył nowe życie:
1. Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz walcząc o nie.
2. Nie pozwolisz nikomu plamić sławy ani czci Twego Narodu.
3. Pamiętaj o wielkich dniach naszej walki wyzwoleńczej.
4. Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego.
5. Pomścij śmierć Wielkich Rycerzy.
6. O sprawie nie rozmawiaj z kim można, ale z tym, kim trzeba.7. Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
8. Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
9. Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawienia tajemnic.
10. Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego nawet drogą ujarzmienia cudzoziemców.

Ten antydekalog jest drogą wiodącą do tragedii i chaosu. Jedynymi pewnymi fundamentami państwowości jest Dziesięć Przykazań oraz wartości chrześcijańskie, broniące najsłabszego w każdej istocie ludzkiej od poczęcia, aż po śmierć. To stanowi pewną drogę rozkwitu własnej państwowości oraz ładu społecznego w narodzie. Po wykładzie wywiązała się interesująca dyskusja angażująca uczestników. Kolejne spotkanie Klubu Społeczeństwa planowane jest na 10 grudnia 2018 r.

KD

mk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Artur Brożyniak #Katolicka Nauka Społeczna #klub "Społeczeństwo" #KNS #Krzysztof Dziduch #ludobójstwo #nacjonalizm #społeczeństwo #totalitaryzm #Ukraina
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej