Słowniacy Świętokrzyscy

2017/05/19
17918089-1400891783309000-1105726395-n.jpg

Dziesięciolecie poszukiwań prawdy i piękna

W 2010 r. w DŚT w Kielcach odbył się 18. Slam Poetry, czyli rywalizacja poetów. Redaktor naczelny czasopisma „Teraz”, Jerzy Daniel, przywitał nas słowami: – Znowu pani prowadzi swoją trzódkę. Na pięć osób uhonorowanych w tym slamie miejscami i wyróżnieniami cztery należały właśnie do tej „trzódki”, czyli do koła literacko-artystycznego Słowniacy Świętokrzyscy, zrzeszonego przy Oddziale Okręgowym Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Kielcach. K. Macios, G. Woźniak, A. Kosik i A. Witczak w 6 numerze czasopisma „Teraz” prezentowali swoje nagrodzone wiersze. Bardzo miło wspominamy ten występ.
Piąty rok naszej działalności był szczególny. Wiosną przygotowaliśmy scenkę Poeta pod krzyżem. Uczestnicy dnia skupienia nie przyznawali miejsc, ale długo nosili w pamięci i  sercu prośby i modlitwy tych młodych ludzi zaniesione pod krzyż. Spektakl młodzieży bardzo się podobał, był świadectwem jej zaangażowania w to, w co wierzy i czyni.
Zbliżaliśmy się też w tym roku do końca prac redakcyjnych pierwszego almanachu. Na swoistej literackiej „liście obecności” znalazło się ośmiu członków grupy. Zawartość tej skromnej książki oddaje prawie pięcioletnią przygodę z piórem. Zbiorek Pogłębionym drukiem zawiera wszystko to, co zdaniem grupy było najlepsze, co zagnieździło się w głowach, sercach i eksplodowało słowem.
Działalność zespołu można było już od roku śledzić na jego blogu, który oczywiście członkowie sami prowadzą do dziś. Tutaj stawiali pierwsze kroki jako eseiści czy felietoniści. Nie sposób pominąć pani Zofii Korzeńskiej. To wzorzec wyrozumiałości dla kieleckiej literatury, pomagała nam w ocenie tekstów, jak i w idei utrzymania koła. Trudnych chwil przecież nie brakowało.
Rozpoczęła się też współpraca z naszą uczelnią – Uniwersytetem Jana Kochanowskiego. Był to dla mnie ważny moment. Członkowie grupy zaczęli nieść, proponować nasze wypracowane przez pięć lat zasady i  poprzez odważne kroki prezentować je w środowisku kieleckim. O. Pięta i K.  Skrzypczyńska pod kierunkiem prof. dr hab. Anny Wzorek napisały prace licencjackie na podstawie mojej twórczości. Obroniły się na przysłowiową piątkę.
Kolejne zbiorki poezji były już w przygotowaniu, i tak: w 2013 r. ukazał się duet poetycki autorstwa K.  Bugajskiej i K. Macios pt. Powiązane gesty, w 2014 r. pojawił się almanach 67  kroków, gdzie kolejne 7 osób grupy zaprezentowało wiersze, w 2016 r. ukazał się tomik poezji K. Bugajskiej pt. Zahaczyć o 10-tkę.
Promocje tych pozycji to niezapomniane spotkania z czytelnikami. Kieleckie media nie szczędziły w wywiadach i artykułach ciepłych słów uznania dla młodych twórców.
Minęło 10 lat od założenia koła. Pozwoliłam sobie na tę refleksję, a przecież chcę jeszcze zaznaczyć pracę magisterską K. Lesiak napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Gierszewskiej pt. Grupa literacko-artystyczna Słowniacy Świętokrzyscy – próba charakterystyki, pracę, która stała się dokumentem prezentującym nasz dziesięcioletni dorobek twórczy. Autorka wspaniale ujęła w tej pracy atmosferę grupy, jej dokonania i wartości dla środowiska Stowarzyszenia i środowiska lokalnego. Serdecznie dziękuję Pani Profesor za to, że potrafiła spostrzec w galopującej prozie życia przystanek Poezja i zauważyła ponad 30-osobową grupę młodych ludzi, którzy zatrzymali się na rok, dwa, a nawet dziewięć w przyjaznej nam siedzibie kieleckiego Stowarzyszenia.
Obecnie w grupie próbują swoich sił: M. Banaś, K. Bugajska, K. Gawroński, K. Lesiak, K. Szychowska, M.  Rajkiewicz.

Anna Błachucka

pgw

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#„Teraz” #Jerzy Daniel #Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana #Slam Poetry #Słowniacy Świętokrzyscy #Zofia Korzeńska
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej