Słownik katolickiej nauki społecznej - nowość Instytutu Wydawniczego PAX

2024/04/12
CCH 4331
Fot. Marta Karpińska

Jedną z absolutnych nowości podczas trwających od 11 kwietnia Warszawie XXIX Targach Wydawców Katolickich jest „Słownik katolickiej nauki społecznej” wydany przez Instytut Wydawniczy PAX.

To jedyna taka książka na polskim rynku wydawniczym. Pierwotną intencją wydawcy było zaktualizowanie wydanego w 1993 r. „Słownika”. Potrzeba ponownego wydania takiej książki rosła w środowisku Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, organizatora m.in. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej i wielu przedsięwzięć popularyzujących naukę społeczną Kościoła. Pojawiało się także wiele zapytań od osób i instytucji o publikację o takim charakterze, czytelnicy zwracali uwagę na potrzebę ponownego wydania książki, która w syntetyczny sposób ukazywałaby aktualną problematykę społeczną przez pryzmat KNS.

Choć tytuł nawiązuje wprost do wydanej przed ponad 30 laty niewielkiej objętościowo książki, to omawiana pozycja jest dziełem całkowicie nowym w wymiarze zarówno merytorycznym, jak i edytorskim. Droga od pomysłu do końcowej realizacji okazała się także procesem złożonym, nie pozbawionym przeszkód, trudności  i wyjątkowo pracochłonnym.

W rezultacie ukazał się „Słownik katolickiej nauki społecznej” w twardej, eleganckiej oprawie, z przejrzystą i czytelną koncepcją prezentacji haseł pogrupowanych na 432 stronach w dziewięciu rozdziałach wraz z bibliografią i skorowidzem. Konstrukcja Słownika stanowi zestawienie najbardziej aktualnych haseł dotyczących życia człowieka w społeczeństwie. Umożliwiają one czytelnikowi poznanie zasad i wartości katolickiej nauki społecznej oraz pogłębienie wiedzy w tym zakresie.

Dbałość o merytoryczny poziom Słownika zapewniła redakcja naukowa pod kierunkiem księdza prof. dr hab. Piotra Mazurkiewicza. We wstępie do książki ks. prof. Mazurkiewicz napisał m.in.:

"Słownik katolickiej nauki społecznej" został przygotowany w środowisku Międzynarodowego Centrum Badawczo-Dydaktycznego Katolickiej Nauki Społecznej na Wydziale Społeczno-Ekonomicznym Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Z uwagi na ambicję przedsięwzięcia nasze gremium w istotny sposób wzmocniło grono zaprzyjaźnionych naukowców z innych ośrodków, jak Katowice, Kraków, Lublin, Opole, Poznań czy Wrocław. W sumie w projekcie wzięło udział 48 specjalistów z zakresu KNS, w efekcie czego powstało 131 haseł przedmiotowych. Opracowanie to ma zatem, zgodnie z tytułem, charakter słownikowy, co ma pomóc w szybkim odnalezieniu stosunkowo krótkiego, a zarazem kompletnego opisu poszczególnych zagadnień.

„Słownik katolickiej nauki społecznej” ma szanse być inspiracją do poszukiwania wskazówek umożliwiających ocenę zachodzących procesów, które dotykają współczesnego człowieka, rodziny i całego społeczeństwa. Jest także nadzieja, że książka znajdzie się wśród publikacji promujących nauczanie społeczne Kościoła oraz będzie pomocą w społecznej formacji ludzi wierzących a także wszystkich zainteresowanych interdyscyplinarną problematyką podejmowaną w omawianym tomie.

„Słownik katolickiej nauki społecznej” jest pierwszą w tym roku premierową propozycją czytelniczą Instytutu Wydawniczego PAX. Książka jest wydana z uroczystą grafiką symbolizującą obchodzony w tym roku jubileusz 75. rocznicy powstania tego zasłużonego na kultury polskiej Wydawnictwa. 

Fot. Marta Karpińska

 

 

/mdk

 

 

 

 

Maciej Szepietowski

Maciej Szepietowski

Prawnik, zastępca Redaktora Naczelnego kwartalnika, członek Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Słownik Katolickiej Nauki Społecznej #KNS #Targi Wydawców Katolickich 2024 #ks. Piotr Mazurkiewicz #nauka społeczna Kościoła #IW PAX
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej