Polska zmaga się z tragicznymi konsekwencjami powodzi na południu kraju. Stopniowo z różnych stron płyną deklaracje wsparcia i gotowość pomocy dla ludzi będących ofiarami żywiołu. Charakterystycznie na tym tle wyróżnia się postawa kibiców holenderskiego klubu piłkarskiego NAC Breda.
Fr0nt76 - Jedna z grup kibicowskich klubu z Bredy opublikowała następujące oświadczenie:
W tym roku świętujemy 80-lecie odzyskania wolności. Wyzwolenie Bredy podczas II wojny światowej zawdzięczamy Polakom. Niestety, ludzie w Polsce doświadczają teraz powodzi, dotknięci zostali szkodami materialnymi i obrażeniami zdrowia i życia. Wielu zostawiło swoje rzeczy, aby ewakuować się do bezpieczniejszego obszaru. Chcielibyśmy pomóc.
Tak zaczyna się deklaracja, która już przybiera realne kształty. W najbliższą sobotę, 21 września organizowany jest w okolicach Bredy 18-kilometrowy marsz wyzwolenia dla upamiętnienia gen. Stanisława Maczka i żołnierzy 1 Dywizji Pancernej, wyzwolicieli miasta w 1944 r. W ramach tego wydarzenia organizatorzy i uczestnicy mają nadzieję zebrać środki na przekazanie darowizn dla ofiar powodzi.
Z kolei w nadchodzącą niedzielę na stadionie NAC Breda odbędzie się zbiórka niezbędnych przedmiotów, m.in. środków dezynfekcyjnych, chemii gospodarczej, żywności z długim terminem przydatności itp. (pełny katalog organizatorzy publikują na swoim profilu w mediach społecznościowych).
To nie pierwsze wydarzenie, które pokazuje szczególną więź łączącą holenderskie miasto i jego mieszkańców z Polską. W tym roku drużyna piłkarska NAC Breda wywalczyła historyczny awans do najwyższej klasy rozgrywkowej piłki nożnej Eredivisie w Holandii. Na początku czerwca w ostatnim meczu barażowym o awans piłkarze z Bredy pokonali Excelsior Rotterdam. Ten wyczyn zbiega się z nadchodzącymi w październiku uroczystościami 80. rocznicy wyzwolenia miasta przez 1 Dywizję Pancerną, dowodzoną przez gen. Stanisława Maczka.
Pamięć w Bredzie o ofiarności i bohaterstwie polskich żołnierzy jest żywa. W lipcu tego roku zaprezentowano oficjalne nowe stroje klubu, którego władze, piłkarze i kibice - nie pierwszy raz - podkreślają wdzięczność, pamięć i szacunek dla polskiego oręża, żołnierzy 1 Polskiej Dywizji Pancernej i gen. Stanisława Maczka - wyzwolicieli Bredy jesienią 1944 r. spod okupacji hitlerowskich Niemiec. Projekt nowych białych strojów wyjazdowych nawiązuje do archiwalnych fotografii z okresu II wojny światowej i polskiej symboliki narodowej. Na żółtych koszulach, do gry na własnym stadionie, umieszczono nazwiska poległych żołnierzy i podziękowania za wyzwolenie miasta. Dodatkowo umieszczono jubileuszową grafikę, związaną z nadchodzącą 80. rocznicą wyzwolenia miasta Breda, z husarskimi skrzydłami - symbolem 1 Dywizji Pancernej.
Piękna lekcja historii i patriotyzmu skierowana do bardzo szerokiej grupy fanów piłki nożnej i nie tylko. I tak będzie przez cały sezon, we wszystkich meczach. Dodatkowo warto podkreślić, że szczyt październikowych obchodów wyzwolenia miasta zbiegnie się z meczem ligowym na własnym stadionie. Można zatem oczekiwać specjalnej oprawy wpisującej się w kilkudniowe święto rocznicy wyzwolenia Bredy.
To wszystko w Holandii, robione przez Holendrów. Wypada obserwować, wspierać i kibicować, a za solidarność i gotowość realnej pomocy materialnej dla poszkodowanych w powodzi – szacunek i wdzięczność.
/ab