Prof. Gabriel Turowski zmarł 2 grudnia br. w wieku 92 lat. O jego śmierci poinformowała Fundacja im. Służebnicy Bożej Siostry Magdaleny Epstein. Prof. Turowski był laureatem Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Dziś wspominamy tę niezwykłą postać.
Gabriel Turowski urodził się w 1929 roku w Monasterzyskach na Podolu. Był absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, światowej sławy profesorem immunologii klinicznej, doktorem bakteriologii i mikrobiologii. Wiele lat pracował w Klinice Chirurgicznej Akademii Medycznej w Krakowie oraz prowadził Laboratorium Immunologii Transplatologicznej.
Jako lekarz przyjaźnił się z ks. Karolem Wojtyłą, który w tym czasie był wikariuszem parafii pw. św. Floriana w Krakowie. Towarzyszył Papieżowi w jego podróżach apostolskich do Afryki i na Daleki Wschód oraz na terenie Włoch.
Po zamachu na Jana Pawła II prof. Turowski brał udział w pracach 14-osobowego zespołu ratujące życie Papieżowi. Był również członkiem międzynarodowego 6-osobowego konsylium specjalistów zwołanego przez Sekretariat Stanu Stolicy Apostolskiej do oceny przebiegu leczenia papieża po postrzale.
Gabriel Turowski był nie tylko wybitnym lekarzem ale również publicystą katolickim oraz znawcą pontyfikatu Jana Pawła II. Należał do Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy oraz Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.
Sylwetkę profesora przybliżył Stanisław Pażucha, przewodniczący Rady Okręgu w Krakowie. Przypomniał liczne związki Profesora ze Stowarzyszeniem, jego zaangażowanie i gotowość dawania świadectwa o Ojcu Świętym Janie Pawle II. „Profesor Gabriel Turowski – podkreślał Pażucha – był przyjacielem Jana Pawła II. Należąc do Środowiska miał tę łaskę, że często spotykał się z księdzem, biskupem i kardynałem Karolem Wojtyłą, a po wyborze kardynała Wojtyły na Stolicę św. Piotra często na zaproszenie Ojca Świętego wyjeżdżał do Watykanu. Wielokrotnie towarzyszył papieżowi w zagranicznych pielgrzymkach. Profesor od wielu lat, a zwłaszcza po przejściu na emeryturę, poświęcił się pracy publicystycznej i dokumentacyjnej poświęconej pontyfikatowi Jana Pawła II. Jest autorem wielu dzieł o Ojcu Świętym, takich jak: Zamach, czyli jak zło w dobro się obróciło – wspomnień o przebiegu choroby Ojca Świętego po zamachu, monumentalnego dzieła Jan Paweł II. Dzień po dniu. Ilustrowane Kalendarium Wielkiego Pontyfikatu 1978–2005 – książki roku 2005, oraz wspomnień Karol Wojtyła – Przyjaciel, Kardynał, Papież i ostatnio dokumentalnego albumu Biskup Karol Wojtyła. Pięćdziesięciolecie sakry biskupiej 1958–2008. Jest też inicjatorem corocznej sesji naukowej Promieniowanie świętości Sługi Bożego Jana Pawła II organizowanej przez krakowski oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.
Profesor odbył ok. 200, w tym kilkadziesiąt organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana", spotkań w szkołach, organizacjach, parafiach w kraju i za granicą, dając świadectwo życia i świętości Jana Pawła II.
Pochówek zmarłego lekarza odbędzie się 17 grudnia na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Ceremonia pogrzebowa rozpocznie się mszą św. o godz. 12.00 w cmentarnej kaplicy.. Rodzina prosi uczestników uroczystości żałobnych, by zamiast kupować kwiaty wsparli wybrane przez siebie hospicja.
Źródło: Aleteia.pl
/ut