AdobeStock 267257550
źródło: Adobe Stock

Stany Zjednoczone: Rośnie liczba samozwańczych proroków

2021/2/16

W Stanach Zjednoczonych rośnie liczba „proroków” ewangelikalnych. Zjawisko to, początkowo powiązywane z elekcją Donalda Trumpa, nadal trwa, mimo przegranej polityka w wyborach prezydenckich. Obecnie niektórzy kaznodzieje przepraszają swych słuchaczy za swe wcześniejsze błędne proroctwa.

Zwłaszcza w czasach Trumpa, znacznie przybyło samozwańczych proroków, wpływających na życie setek ludzi, przekonanych, żę prorocy mogą stać się kanałem, przez który przepływa nadprzyrodzona energia. Wielu z nich to indywidualni ewangeliści, nie mający nawet formalnych związków z konkretnym Kościołem. Działają głównie online, ale pojawiają się też na konferencjach i bywają zapraszani do wygłaszania kazań.

Kwitnie sprzedaż tego rodzaju książek. Ma to zapewne związek z zainteresowaniem wielu ewangelików teoriami spiskowymi, np. QAnon (…), a także z szerzącymi się na świecie różnymi ruchami charyzmatycznymi, skupiającymi obecnie ok. pół miliarda ludzi – podkreśla Ruth Graham, dziennikarka The New York Times.

Spostrzeżenia te potwierdza Michael Brown – znany w USA komentator programów ewangelikalnych. Przyznał, że nie widział tak dużego zainteresowania ludzi proroctwami jak teraz. Zwrócił przy tym uwagę na problem odpowiedzialności „proroków za to, co głoszą.

Myliłem się i proszę o wybaczenie. Chciałbym żałować za błędne prorokowanie, że Donald Trump wygra drugą kadencję na stanowisku prezydenta Stanów Zjednoczonych - napisał w szczegółowym liście 33-letni Jeremiah Johnson, który na swoich konferencjach internetowych gromadził tysiące ludzi. To tylko jeden z przykładów tego typu praktyk.

Na podstawie: Catholic Sat, The New York Times, Twitter Ruth Graham, ekai.pl

/mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej