Sumienie narodu i przestrzeń ewangelizacji

2016/09/25
gospel-na-mariackiej-pismo.jpg

Od wielu lat ważnym aspektem działalności Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Gdańsku jest kultura.

Kultura jest sumieniem narodu, dzięki niej naród przetrwał, dając świadectwo swego przywiązania do polskości i Kościoła. Natomiast zgodnie z nauką społeczną Kościoła stanowi ona jedną z głównych płaszczyzn ewangelizacji zeświecczonego społeczeństwa, jak również teren, na którym trwa przebudowa kulturowa naszej Ojczyzny. Dlatego merytoryczna strona tegorocznych projektów inspirowana jest zarówno historią, jak i tradycją chrześcijańską, a część z nich finansuje Urząd Miasta Gdańska. Tak jest np. w przypadku warsztatów pisania ikon organizowanych w Galerii Mariackiej.

Uczestników warsztatów dzieli wiele: różny wiek, różne zawody i umiejętności, przyjeżdżają z różnych stron Trójmiasta. Łączy ich jedno – pragnienie, by pisać ikony. Ikona, łącząc w sobie ducha i materię, staje się częścią życia Kościoła, nie tylko jako dzieło skończone, ale i przez czynność ikonopisania. Od kilku lat wzrasta zainteresowanie pisaniem ikon i trzeba tworzyć rezerwowe listy uczestników.

W tym roku obchodzimy uchwalony przez parlament Rok Sienkiewiczowski. Chcąc upamiętnić autora, który w swojej twórczości pragnął odbudować w Narodzie poczucie dumy i godności, zorganizowaliśmy wystawę karykatur Jacka Frankowskiego pt. Bohaterowie Trylogii sienkiewiczowsko-hoffmanowskiej. Z konikarskiego obowiązku odnotujmy jeszcze, że  odbyły się: wystawa exlibrisów, wystawa malarstwa Bronisława Malzera, wystawa rysunku dziecięcego Mariacka w oczach dzieci oraz wystawa rzeźby studentów ASP Mariacka czarno-biała. Ze spotkań literackich zauważone zostało spotkanie z czytelnikami prof. Kazimierza Nowosielskiego, autora szkiców wydanych przez Instytut Wydawniczy PAX pt. Przez Ojczyznę i dalej… oraz laureata nagrody im. Włodzimierz Pietrzaka.

W dziedzinę szeroko pojętej kultury wpisuje się także problematyka rodzinna realizowana przez poradnię wychowawczą, a w tym roku poruszana także na spotkaniu Klubu Kwartalnika „Społeczeństwo” poświęconym Synodowi Biskupów o rodzinie. W spotkaniu wziął udział biskup pomocniczy Zbigniew Zieliński oraz redaktor naczelny ks. prof. Stanisław Skobel. Małżeństwo i rodzina, budowanie prawidłowych relacji jest ogromnym wyzwaniem dla katolików świeckich i zadaniem dla całego Kościoła. Bardzo dużym przedsięwzięciem dla naszego oddziału już od ośmiu lat jest organizowanie Marszu dla życia w Gdańsku pod patronatem abp. Sławoja Leszka Głódzia, metropolity gdańskiego, w obecności biskupa pomocniczego Zbigniewa Zielińskiego.

Tegoroczny marsz odbył się pod hasłem Życie jest cenne i piękne. Rodzina jest piękna. Udało się nam pod szyldem marszu zebrać wiele organizacji katolickich, które swoją pracą i świadectwem w sposób wymowny uświadomiły mieszkańcom Gdańska, jak ważna jest wiara w życiu katolików. Świadectwa dane podczas marszu przez małżeństwa miały ukazać wartość ludzkiego życia od poczęcia aż do śmierci oraz piękno wspólnego życia małżeńskiego i rodzinnego. Odbył się również Marsz dla życia w Kościerzynie. Kolejnym znakiem ewangelizacji przestrzeni publicznej był koncert muzyki Gospel oraz pieśni uwielbienia w wykonaniu Empire Gospel Choir na przedprożu Galerii Mariackiej w ramach święta Ulicy Mariackiej. Koncert można obejrzeć na stronie internetowej oddziału pomorskiego oraz kanale Yuotube-Civitastv.

Tradycyjnie kolejny rok pracy rozpoczęliśmy Mszą św. odprawioną przez asystenta oddziałów leżących w diecezji pelplińskiej ks. dr. Antoniego Dunajskiego oraz nabożeństwem drogi krzyżowej, tym razem w Szpęgawsku, w miejscu, w którym hitlerowcy w latach 1939–1940 wymordowali ok. 7000 osób.

Okres przygotowań do obchodów1050. rocznicy Chrztu Polski zaobfitował w wiele spotkań i wykładów w poszczególnych oddziałach oraz Ośrodku Formacyjnym zorganizowanym w sanktuarium w Trąbkach Wielkich, m.in.: Wierni Kościołowi i ojczyźnie – udział rodów, rodzin i ich wkład w kształtowanie dziedzictwa narodowego, Istota i efekty 9-letniej nowenny przed Milenium, Spór o organizację Milenium. Odbyła się także debata Śladami chrześcijaństwa. Wśród prelegentów byli m.in. ks. dr Antoni Dunajski, dr Krzysztof Gucewicz z IPN, dr Maciej Żakiewicz oraz ks. dr Leszek Jażdżewski.

Pamiętając o 35. rocznicy śmierci ks. kard. Stefana Wyszyńskiego, w oddziałach zorganizowano wystawę o Prymasie – Rodzina Bogiem silna.

Kazimierz Sakowicz

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#1050. rocznica Chrztu Polski #Galeria Mariacka #Instytut wydawniczy pax #Rodzina bogiem silna #społeczeństwo #youtube.com/CivitasChristianaTV
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej