Świat bez Eucharystii? Nowy numer kwartalnika „Społeczeństwo”

2022/02/4
MDK4057
Fot. Marta Karpińska

Ukazał się najnowszy, czwarty zeszyt kwartalnika naukowego „Społeczeństwo”, zatytułowany „Społeczny wymiar Eucharystii”. Numer poświęcony jest kluczowemu znaczeniu Eucharystii dla całego świata oraz dla poszczególnych społeczności.

„Czy można wyobrazić sobie ludzką społeczność bez Eucharystii? Oczywiście, że można. A czy można tę społeczność zrozumieć bez Eucharystii?” – pyta we wstępie redaktor naczelny ks. Bogusław Drożdż i podkreśla: „Tutaj z pewnością pojawią się pierwsze problemy.” W swoim tekście, zatytułowanym „Eucharystia istotnym elementem dobra wspólnego”, kładzie nacisk na społeczny wymiar Eucharystii, który zawiera się już w samym pojęciu „komunia”, oznaczającym uczestnictwo we wspólnocie bosko-ludzkiej i wspólnocie społecznej.

Mariusz Drozdowski w artykule „Język ciszy wobec tajemnicy eucharystycznej” pisze o znaczeniu ciszy w przeżywaniu Eucharystii. We współczesnym – zabieganym i pełnym dźwięków świecie -  staje się to nie lada wyzwaniem: „Nie potrafimy już ze sobą rozmawiać, a tradycyjną wymianę słów zastępuje SMS, Skype, emotikonek, komórka rozgrzana do czerwoności. Jak powiedział kard. Robert Sarah, hałasy stały się parawanami zasłaniającymi Boga, sumienie czy realne życie.” Autor podkreśla, że „Chrześcijan nie powinien obawiać się milczenia, ponieważ jest ono drogą do świętości, może być przyjęte, rozwijane jedynie w ciszy i adoracji przed obliczem nieskończonej transcendencji Boga.”

W numerze przeczytać można o znaczeniu Eucharystii w duszpasterstwie osób z niepełną sprawnością, w budowaniu komunii małżeńskiej, a także w kształtowaniu więzi społecznych. Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy, pochyla się nad wpływem fenomenu cudu eucharystycznego na życie społeczne.

W ramach prezentacji włoskiej myśli społecznej ks. Grzegorz Sokołowski odnosi się w swoim tekście do Tygodnia Społecznego, który odbył się w październiku 2021 w Taranto pod hasłem: „Planeta jakiej się spodziewamy. Środowisko, praca, przyszłość. Wszystko jest połączone” i w dużej mierze poświęcony był zagadnieniom ekologii integralnej oraz fundamentalnemu znaczeniu zasady pomocniczości.

 

Elektroniczną wersję kwartalnika można pobrać ze strony: spoleczenstwo.civitaschristiana.pl

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Społeczeństwo #Eucharystia #ks. Grzegorz Sokołowski #Ks. Andrzej Ziombra #Mariusz Drozdowski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej