Ewangelizacja w dzisiejszej rzeczywistości wymaga zwrócenia uwagi na ewolucję myśli społecznej i nowych form komunikowania, tak aby niezmienne wartości chrześcijańskie wyrażać z uwzględnieniem zmiennych form przekazu.
Oddział Okręgowy „Civitas Christiana” w Łodzi jest jednym z wielu środowisk w rejonie animującym wydarzenia i spotkania o tematyce religijno-społecznej. Warto przy tym dodać, że w mieście jest wiele duszpasterstw akademickich. W samym łódzkim oddziale mają miejsce cykliczne spotkania, w ramach Studium Biblijnego oraz „Akademii Rodzina na plus”. Nowa seria spotkań, która ruszyła pod koniec lutego, to Szkoła Liturgii. Ma ona na celu tłumaczenie słuchaczom gestów i symboliki liturgicznej. Kolejne spotkania z serii mają dotyczyć m.in. Triduum Paschalnego. Na początku Wielkiego Postu w oddziale ruszyła facebookowa akcja: Słowo na każdy dzień. Na okręgowym fanpage ’u pojawiają się autorskie rozważania mszalnych czytań z danego dnia. W zamyśle akcja ma na celu upowszechnianie słowa Bożego wśród internautów.
W DUCHU NOWEJ EWANGELIZACJI
Oddział w Łodzi podjął się współpracy w ramach Kongresu Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Łódzkiej, który organizuje Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie w Łodzi. Forum odbędzie się w dniach 15–17 maja br. Jako prelegenci zostali zaproszeni ojcowie Antonello Cadeddo i Enrique Porcu (założyciele stowarzyszenia „Przymierze Miłosierdzia”, którego charyzmatem jest praca z najuboższymi i ewangelizacja), bp Grzegorz Ryś (przewodniczy Zespołowi ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i Sekretariatowi ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej) oraz ks. Artur Godnarski (od 2011 r. sekretarz Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Nowej Ewangelizacji).
W PRZYSZŁOŚCI
Jednym z planów na przyszłe miesiące jest nawiązanie kontaktu z głównymi ośrodkami duszpasterskimi w Łodzi, w celu wspólnej dystrybucji informacji o organizowanych spotkaniach, imprezach i działaniach w mieście. Koncepcją jest stworzenie miesięcznego kalendarium w postaci wirtualnego plakatu zawierającego najistotniejsze informacje o lokalnych wydarzeniach łódzkiego Kościoła. W zamyśle chcemy, w zjednoczeniu z duszpasterstwami, wykreować nową sieć informacyjną. Istnieje wiele ciekawych inicjatyw ewangelizacyjnych oraz wiele środowisk duszpasterskich. W tej wielości zauważa się różne działania, odmienną duchowość i wiele innych aspektów, które bywają niedostrzegane ze względu na swoiste rozproszenie informacji. Forma naszego kalendarium w zamyśle ma przedstawić tę rozproszoną ofertę w spójnym przekazie. Poza tym w dzisiejszej rzeczywistości należy zwrócić uwagę na ewolucję myśli społecznej i tworzących się form komunikowania, tak aby niezmienne wartości chrześcijańskie wyrażać przez zmienne formy przekazu.
ŻNIWA WIELKIE
Czas wspomnieć o wydarzeniach, które są planowane w naszych oddziałach na terenie okręgu łódzkiego. W Zduńskiej Woli ruszyły już przygotowania do jubileuszowej edycji – XX Dni św. Maksymiliana Kolbe. Tamtejszy Oddział rozpoczął już także prace związane z przeprowadzeniem XVI Regionalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej, którego etap szkolny odbędzie się 24 kwietnia br. Inicjatywa cieszy się dużą popularnością wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Oddziały w Skierniewicach i Łowiczu zaangażowane są w tym czasie w realizację kolejnego sympozjum „Dar Życia”. Podobne działania staramy się animować także dla mieszkańców Sieradza, gdzie planujemy Dni Świętości Życia. W realizację tegorocznego programu Stowarzyszenia znakomicie wpisują się XVI Radomszczańskie Dni Rodziny, które na stałe wpisały się w kalendarz imprez tego miasta. Oddziały w Łęczycy, Działoszynie i Złoczewie rozpoczynają przygotowania do kolejnych Dni Kultury Chrześcijańskiej.
NASZE POWOŁANIE
Teksty takie jak ten służą również do stawiania pytań. Gdy chodzi o działalność „Civitas Christiana”, natarczywie powracającym pytaniem jest: jak trafić do ludzi? To swoista misja Stowarzyszenia: współtworzyć rzeczywistość osób świeckich w Kościele. Stąd nie wystarczy inicjować „jakieś akcje”, lecz należy czynić kroki w konkretnym kierunku – do ludzi. Istotnym problemem jest niż demograficzny i spadek liczby odbiorców. Naszą troską zatem powinno być szukanie właściwych rozwiązań, by dotrzeć z programem do tych, którzy pozostają dotychczas na orbicie Kościoła, ale nie czują się w nim podmiotem.
Jakub Florian Węgrzynowski
mm