„Tak się buduje Civitas Christiana”. Spotkanie formacyjne członków Stowarzyszenia w Niepokalanowie

2023/10/9
CCH 0238
Fot. Aleksandra Bilicka

W dniach 6-7 października 2023 r. odbyło się w Warszawie i Niepokalanowie spotkanie formacyjne Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Przybyli członkowie z niemal całej Polski, aby spotkać się i wspólnie pomodlić.

Spotkanie rozpoczęło się w Warszawie, gdzie w Kościele pw. Wszystkich Świętych członkowie Stowarzyszenia mieli okazję uczestniczyć w spektaklu teatralnym w reżyserii Marcina Kwaśnego, który poświęcony był o. Maksymilianowi Kolbemu – jego życiu, śmierci i wszystkim dziełom, które stworzył. W spektaklu, który oparto na treści listów świętego do jego matki, wystąpił m.in. Dariusz Kowalski. Salę wypełnili członkowie Civitas Christiana niemal ze wszystkich oddziałów z całej Polski.

Drugi dzień rozpoczęło zwiedzanie Niepokalanowa. Następnie ks. Dariusz Wojtecki, krajowy asystent kościelny Stowarzyszenia, odprawił dla uczestników spotkania formacyjnego Mszę świętą w kaplicy o. Maksymiliana.

Tutaj co roku odbywa się niezwykła medytacja z Finalistami Konkursu Wiedzy Biblijnej (…). Jesteśmy tutaj po raz kolejny nie po to, by czynić nie wiadomo co, ale żeby być tu razem – wskazał ks. Dariusz.

Asystent kościelny Civitas Christiana nawiązał do pierwszej soboty miesiąca października, który jest miesiącem różańcowym, zwracając uwagę na niezwykłą moc tej modlitwy maryjnej, o której mówiło wielu świętych Kościoła.

Różaniec uczy nas zawsze nadziei (…), nie może być modlitwą depresji, bezradności. (…) Módlmy się za siebie nawzajem na różańcu. (…) Tak się buduje Civitas Christiana – dodał.

Po Eucharystii nastąpiło złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikami św. o. Maksymiliana, św. Jana Pawła II i bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patrona Stowarzyszenia.

Część formacyjną spotkania otworzyła projekcja materiałów przygotowanych przez Centrum Medialne prezentujących reportaże z dwóch największych dzieł tworzonych przez Stowarzyszenie – Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej oraz Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej.

Estera Ryczek i Mateusz Gawroński, członkowie Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, poprowadzili rozmowę z zaproszonymi gośćmi – Aliną Kosakowską, założycielką i właścicielką Bożych Krówek, Joanną Rudy, katechetką z diecezji świdnickiej i wolontariuszką OKWB, oraz Tomaszem Sarem, kiedyś uczestnikiem, obecnie wolontariuszem OKWB i koordynatorem konkursu w Radomiu.

Tomasz podzielił się tym, w jaki sposób trafił na konkurs, co zawdzięcza mamie, katechetce, ale podkreślił też, jak wiele wspaniałych ludzi poznał na przestrzeni lat i jak bardzo wspólne uczenie się, również przez internet, i kontemplacja Biblii zbliża młodych ludzi z całej Polski.

Konkurs nie jest konkursem samym w sobie (…). Tutaj od razu dało się poczuć, że to nie jest konkurs tylko, ale coś więcej, i to „coś więcej” to jest wspólnota osób, które chcą zgłębiać Słowo Boże. Ten konkurs zmienia nasze młode jeszcze życia. (…) Zaryzykuję to stwierdzenie, że dzisiaj bardziej niż te 5-6 lat temu ci młodzi ludzie potrzebują tego miejsca – powiedział Tomasz Sar.

Joanna Rudy, która uczy religii w szkole od 2006 roku, podkreśliła, że wybrała ten zawód świadomie i bardzo szybko zaangażowała się w przygotowywanie uczniów do konkursów religijnych i filozoficznych. Jednym z nich był Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej.

Co mi, jako katechecie, daje Konkurs Wiedzy Biblijnej? Na pewno pionizuje, ustawia wartości i dla tych młodych ludzi jest czymś bardzo ważnym. (…) Podaję, uczę się z nimi, modlę się za nich, żeby to Słowo Boże w nich kiełkowało. (…) Ja jestem wdzięczna państwu za to dzieło, bo widzę jego rezultaty. (…) Młodzież, która ma pytania, znajduje w tym Słowie odpowiedzi – podkreśliła Joanna Rudy.

Alina Kosakowska opowiedziała historię, w jaki sposób potoczyła się jej droga do otwarcia w 2015 roku biznesu, który trwa do dzisiaj. Zaznaczyła, że pomysł na Boże Krówki dostała od Ducha Świętego i to przedsiębiorstwo uratowało sytuację finansową jej rodziny.

Boże Krówki powstały z pewnością z mojej miłości do Kościoła, ale (...) nie mam wątpliwości, dostałam to ot tak, za darmo – wskazała.

Gość spotkania formacyjnego Civitas Christiana jest też laureatką zeszłorocznej nagrody „Bonum et Lucrum”, którą otrzymała za stosowanie w swoim biznesie zasad katolickiej nauki społecznej.

Katolicka nauka społeczna dotyczy szerszej pespektywy życia chrześcijanina, ale jest niczym innym jak czystą Ewangelią, tylko przełożona na szersze relacje – wyjaśniła.

Na koniec nastąpiła projekcja filmu „Niepokalanów – więcej niż klasztor”, które stworzyli Kamil Latuszek i Emilia Bernaciak z Centrum Medialnego Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Spotkanie zakończył wspólny obiad.

 

/ab

CCH 3673 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #spotkanie formacyjne #Niepokalanów #ks. Dariusz Wojtecki #budujcie civitas christiana
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej