Pilne! Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności prawa do aborcji eugenicznej

2020/10/22
konstytucja

Trybunał Konstytucyjny w dniu wspomnienia św. Jana Pawła II, orędownika prawa do życia dla każdego człowieka, po burzliwych dyskusjach uwzględniających zarówno obecną sytuację sanitarną, sytuację polityczną jak i gorącą atmosferę medialno-społeczną, która zawsze towarzyszy procedowaniu spraw związanych z aborcją, orzekł o niekonstytucyjności prawa do aborcji eugenicznej.

Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę w pełnym składzie. Przewodniczącym składu orzekającego była Julia Przyłębska, a sprawozdawcą sędzia Justyn Piskorski. Wyrok zapadł większością głosów. Zdania odrębne, co pragnęli ogłosić, zgłosili sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Trybunał uzasadnił swój wyrok nie zgodnością art. 4a ust. 1 pkt 2 oraz art. 4a ust. 2 zdanie pierwsze ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży z art. 30 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej przez to, że legalizują praktyki eugeniczne w stosunku do dziecka jeszcze nieurodzonego, odmawiając mu tym samym poszanowania ochrony godności człowieka - zgodnie z tym o co wnioskowała grupa 119 posłów reprezentowanych przez Bartłomieja Wróblewskiego i Piotra Uścińskiego.

W swoich przemowach poprzedzających wyrok TK za niekonstytucyjność tej ustawy uznali reprezentant Sejmu Rzeczpospolitej oraz Prokuratory Generalnej. Na rozprawie nie stawił się Adam Bodnar, obecny Rzecznik Praw Obywatelskich.

/łb

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#aborcja eugeniczna #aborcja
© Civitas Christiana 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej