Trzeba ich przypomnieć przed Bogiem i historią

2019/3/1
wykleci-ostroda.jpg

Słowa w tytule są nawoływaniem św. Jana Pawła II, który mówił: „Trzeba wspomnieć wszystkich zamordowanych rękami także polskich instytucji i służb pozostających na usługach systemu przyniesionego ze Wschodu. Trzeba ich przynajmniej przypomnieć przed Bogiem i historią”.

Pomimo trudów wojny, ciągłego zagrożenia śmiercią, o którą ocierali się każdego dnia, zachowywali pogodę ducha, połączoną więzami przyjaźni, nie tracąc nadziei. Nie będąc świadomymi tego, tworzyli własną legendę. Zaangażowanie w walkę o wolną i niepodległą Polskę było ich w pełni świadomym wyborem, podyktowanym wychowaniem w domu rodzinnym, w szkole i harcerstwie. W wielu miejscach w Polsce 1 marca odbywają się uroczystości upamiętniające „Niezłomnych” w trudnych warunkach powojennej walki ze znacznie silniejszym wrogiem.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie rozpoczęły się projekcją filmu z filmoteki IPN pt. Ppor. Henryk Wieliczko „Lufa”. Słowo wstępu wygłosił Michał Ostapiuk, pracownik Delegatury IPN w Olsztynie. Po projekcji filmu rozpoczęła się dyskusja.

Licznie przybyli na spotkanie z historią podziemia niepodległościowego po 1945 roku, mieszkańcy Ostródy, a wśród nich – co szczególnie cieszy – liczna grupa młodzieży, okazali zainteresowanie przebiegiem działań 4. Szwadronu 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Henryka Wieliczki „Lufy” na terenie Ziemi Ostródzkiej. Były również pytania szczegółowe dotyczące działań operacyjnych 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej pod dowództwem legendarnego mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” i innych Wileńskich Brygad AK działających na terenach Podlasia, Pomorza i Warmii i Mazur. Dyskusję animował i odpowiadał na liczne pytania Michał Ostapiuk z Delegatury IPN w Olsztynie.

Spotkanie zorganizował Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostródzie przy współpracy z Delegaturą IPN w Olsztynie oraz Parafią pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie.

Projekcji filmu i dyskusji towarzyszyła wystawa wydawnictw IPN, które, po zakończeniu spotkania, zostały rozdane wśród uczestników.

Centralnym wydarzeniem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostródzie był IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych głównymi ulicami miasta. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. NPNMP w asyście Związku Strzeleckiego 1013 Ostróda na czele z pocztem sztandarowym i pocztami organizacji kombatanckich i szkół. Przy Pomniku Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości RP uroczyście wciągnięto flagę na maszt i odegrano Hymn Narodowy. Następnie został odczytany Apel Pamięci Żołnierzy Wyklętych „przywołujący pamięć Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, którzy walczyli o Ojczyznę wolną i niepodległą”.

IV Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych zakończył się prezentacją historyczno-artystyczną w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 w Ostródzie.

Wydarzeniem wieńczącym ostródzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była – zorganizowana przy współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną – promocja książki Michała Ostapiuka, pracownika Delegatury IPN w Olsztynie, pt. Komendant „Bury”. Biografia kpt. Romualda Rajsa „Burego” 1913-1949”.

Obchody upamiętniające Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego po 1945 roku zrealizowano na podstawie projektu złożonego do Urzędu Miejskiego w Ostródzie i koordynowanego przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Ostródzie. Partnerzy projektu to: Parafia pw. NPNMP, Delegatura IPN w Olsztynie, Szkoła Podstawowa nr 4 w Ostródzie, Związek Strzelecki 1013 Ostróda oraz Centrum Kultury w Ostródzie.

Foto: Łukasz Czechyra

Zbigniew Połoniewicz

/md

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#historia #marsz #Polska #wona #wyklęci
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej