Dziś ukazał się trzeci tegoroczny numer kwartalnika Civitas Christiana, zatytułowany Tylko miłość jest twórcza i poświęcony sylwetce św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego 40-lecie kanonizacji przypada 10 października.
„Wszyscy od razu kojarzymy św. Maksymiliana z ofiarą, jaką poniósł w Auschwitz, by ocalić życie współwięźnia. A był to tylko finalny akord życia tego niezwykłego człowieka – wybitnie utalentowanego, doskonale wykształconego, energicznego wizjonera, z rozmachem posługującego się nowoczesnymi środkami społecznego przekazu.” – pisze we wstępie Marta Karpińska, redaktor naczelny pisma. O skuteczności Maksymilianowych mediów opowiada Krzysztof Kunert: „W myśli o. Kolbego nowością poświęconą mediom była teza, iż katolicy powinni korzystać z mediów w przekazie wiary, nie dając się wyprzedzić innym ośrodkom, zwłaszcza zwalczającym chrześcijaństwo.” I dodaje, że święty „zwracał uwagę, aby uważnie obserwować aktualne trendy rozwojowe mediów, wykorzystując do własnych celów dobre rozwiązania konkurencji.” O. Piotr Szczepański, redaktor naczelny Rycerza Niepokalanej – laureata tegorocznej nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, pisze o fenomenie założonego przez Kolbego miesięcznika: „Pojawienie się Rycerza Niepokalanej jako czasopisma prostego, które można było otrzymać za drobną ofiarę albo wręcz za darmo, było strzałem w dziesiątkę.” Wśród artykułów poświęconych osobie o. Kolbego znajdziemy m.in. tekst Barbary Kubickiej o rodzinnym domu św. Maksymiliana oraz o. Marka Wódki o schronieniu dla uchodźców wojennych w Niepokalanowie.
Łukasz Warzecha pisze o skutkach jakie niesie dla Polski embargo na rosyjskie surowce, a Dawid Kostecki o konsekwencjach obalenia orzeczenia Roe vs. Wade.
W kwartalniku znalazły się liczne informacje z życia Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, m.in. relacja z Gali wręczenia 75. Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka oraz z finału 26. Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.
Elektroniczną wersję pisma można pobrać ze strony e-civitas.pl
/mdk