Tysiące młodych znów startują w konkursie biblijnym

2015/3/11

24 marca 2015 r. odbędą się pierwsze eliminacje w ramach XIX Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Przystąpi do nich prawie 30 000 uczestników z ponad 1450 szkół ponadgimnazjalnych.

Pierwszy etap konkursu biblijnego przeprowadzany jest w szkołach na podstawie materiałów opracowanych przez ogólnopolską komisję konkursową. Tak więc uczestnicy ze wszystkich diecezji odpowiadają na te same pytania i są oceniani według jednolitych kryteriów. Zadaniem katechety – szkolnego koordynatora konkursu jest organizacja etapu szkolnego oraz, zgodnie z kluczem odpowiedzi, wyłonienie trojga osób, którym najlepiej powiedzie się rozwiązanie testu. Doświadczenie konkursowe pokazuje, że najwyższe wyniki osiągają jednak ci uczestnicy, których katecheci zaangażowali się osobiście w ich udział w konkursie, prowadząc dodatkowe lekcje w zakresie nauczania na dany rok, organizując indywidualne spotkania i dając inspirację do głębszego wniknięcia w biblijne treści. To owocuje nie tylko satysfakcją i poczuciem spełnienia w wyjątkowej posłudze katechety, ale także bardzo wymiernymi korzyściami, bowiem fundatorzy nagród pamiętają w finale także o docenieniu wkładu pracy tych wspaniałych nauczycieli. Dla przykładu, Biuro Turystyki i Transportu Novum Travel sponsoruje wycieczkę do Ziemi Świętej dla uczestnika oraz jego katechety.
Tegoroczny zakres tematyczny konkursu obejmuje Księgę Jonasza, Ewangelię według św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Uczestnicy muszą także zwrócić uwagę na przypisy i komentarze do tych ksiąg oraz na słowniczek pojęć. Ważne, aby korzystać z przekładu Pisma Świętego, na podstawie którego układa się konkursowe zagadnienia, mianowicie Edycji Świętego Pawła, 2009. Aby ułatwić młodym dostęp do tych treści, wydawca udostępnił bezpłatnie fragmenty obowiązujące w tegorocznej edycji oraz udzielił uczestnikom i katechetom rabatu na zakup Pisma Świętego, z czego można będzie skorzystać do 30 kwietnia br. Kuponami uprawniającymi do zniżki dysponują diecezjalni koordynatorzy konkursu.

logo Ogólnopolski Konkurs Wiedzy BiblijnejMożna pokusić się o stwierdzenie, że Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej, który jest organizowany przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” od 19. lat, to już właściwie niemal instytucja. Projekt ten nabrał rzeczywiście rozmachu organizacyjnego, otaczany jest przez Stowarzyszenie szczególną troską, która wynika z przejęcia duchowym wzrastaniem młodych Polaków. Realizacja kolejnej edycji rozpoczyna się w zasadzie dzień po zamknięciu poprzedniej. Tak wygląda przede wszystkim praca komisji konkursowej, która opracowuje pytania do eliminacji każdego stopnia. W sumie co roku przygotowuje się ok. 300 pytań. To wielka odpowiedzialność za poziom tego konkursu, który jest niewątpliwie wizytówką „Civitas Christiana”. Ostatnie spotkanie związane z przygotowaniami do etapu szkolnego miało miejsce 18 lutego br. w Warszawie. Wziął w nim udział ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel (KUL), Marcin Sułek – krajowy koordynator OKWB oraz Marta Cielińska z Zielonej Góry, Mateusz Rutynowski z Olsztyna i Marcin Chlebica z Oddziału lubelskiego. W pierwszej części spotkania uczestniczył prezes Zarządu Stowarzyszenia Maciej Szepietowski, który przypomniał o poczuciu wspólnej wielkiej odpowiedzialności za to dzieło i skierował wyrazy wdzięczności do zebranych, z ks. prof. Mirosławem Wróblem na czele, za oddanie konkursowym sprawom – nie tylko od strony formalnej, ale także tej o wiele cenniejszej, którą wprost można by nazwać misją apostolską. Przedmiotem prac komisji był m.in. ostatni przegląd i ocena merytoryczna wybranych pytań testowych, których będzie 45. – Uczestnicy mogą się spodziewać w przeważającej mierze pytań zamkniętych – tzw. wyboru. To pomaga nam w maksymalnie równej, na ile to tylko możliwe, ocenie wszystkich uczestników według jednego, przyjętego w całej Polsce, klucza odpowiedzi – wyjaśnia Marta Cielińska, członkini komisji konkursowej z ramienia organizatora.
Ks. prof. Mirosław Wróbel powraca do składu komisji po rocznej przerwie, która była spowodowana jego pracą naukową za granicą. – Cieszę się, że jestem znów z Wami. Brakowało mi konkursu biblijnego, ale w ogóle także „Civitas Christiana”. Jestem zachwycony tym, co robicie, waszą otwartością, tą ideą i wszystkimi inicjatywami, które wyrastają za sprawą Waszego środowiska wokół popularyzacji Pisma Świętego wśród młodych. To nasze wspólne zadanie, które ma wielki potencjał – stwierdził ks. prof. Wróbel.
Uczestnikom pierwszego etapu biblijnych zmagań życzymy zwycięstwa w swoich szkołach i awansu do kolejnych rozgrywek, które odbędą się 21  kwietnia br. we wszystkich polskich diecezjach. Formuła konkursowa pozwala na przejście do nich tylko trójce najlepszych z każdej placówki, jednak jesteśmy przekonani, że zwycięstwo w tym konkursie odbywa się na wielu płaszczyznach – cenniejszych niż indeksy na wyższe uczelnie, zagraniczne pielgrzymki czy multimedialne gadżety, które rozdajemy finalistom – chodzi o przekraczanie samego siebie, pogłębianie duchowości, perspektywę patrzenia na rzeczywistość oczami Chrystusa, którego można poznać i dotknąć przez obcowanie z Jego słowem, a ono staje się w nas żywe – o ile wyrazimy na to naszą zgodę. Wtedy następuje faktyczne zwycięstwo, czego wszystkim zaangażowanym w to dzieło życzymy.

Marcin Kluczyński

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #Dzieje Apostolskie #ewangelia wg. św.Łukasza #Księga Jonasza #XIX OKWB
© Civitas Christiana 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej