VIII Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej – pierwszy dzień za nami!

2024/09/19
CHL 0217
Fot. Marta Karpińska

VIII edycja wydarzenia odbywa się pod hasłem „Odpowiedzialność społeczna”. Celem tegorocznego Festiwalu KNS jest konfrontacja z zagrożeniami wynikającymi z braku konsekwencji społecznej w odniesieniu do poprawnego rozumienia wolności. Pierwszego dnia odbyła się uroczysta gala wręczenia Nagrody „Bonum et Lucrum” oraz wyróżnienia dla najlepszej publikacji z zakresu KNS.

Celem wydarzenia jest promocja katolickiej nauki społecznej zgodnie z przyjętą metodologią od teorii do praktyki, integracja środowisk oraz wymiana dobrych myśli ludzi zatroskanych o dobro wspólne. To wyjątkowy czas dyskusji i wymiany doświadczeń w zakresie spraw społecznych, politycznych oraz gospodarczych.

Na sali obecni byli abp Antonio Filipazzi, Nuncjusz Apostolski w Polsce, bp Marian Florczyk, przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP, ks. dr. Michał Siennicki, który reprezentował abp. Tadeusza Wojdę, przewodniczącego KEP, ks. Paweł Rokicki z nuncjatury apostolskiej w Polsce, ks. Leszek Gęsiak, prasowy KEP, ks. dr Tomasz Kowalski, wiceprezes zarządu Fundacji Obserwatorium Społeczne, Sławomir Józefiak oraz cała Rada Nadzorcza Stowarzyszenia oraz jego Zarząd, a także członków Zarządu Grupy INCO S.A.

Festiwal uroczyście otworzył Kamil Sulej, Prezes Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, przywołując słowa św. Jana Pawła II – „Nie ma wolności bez odpowiedzialności i umiłowania prawdy”.

Jak mogliśmy przed chwilą usłyszeć, to wyjątkowe wydarzenie w życiu naszego Stowarzyszenia, ale i Kościoła, gdyż wydarzenie to zajmuje się promowaniem nauki społecznej Kościoła w imię zasady „od teorii do praktyki” – podkreślił prezes „Civitas Christiana”.

W obliczu tragedii wielu rodzin z południa kraju spowodowanego powodzią, organizatorzy zachęcili do wsparcia zbiórki prowadzonej na rzecz poszkodowanych poprzez Caritas Polska.

Ks. Dariusz Wojtecki, asystent krajowy Stowarzyszenia, został poproszony o odczytanie przesłania papieża Franciszka, które organizator Festiwalu otrzymał od Jego Świątobliwości.

Następnie słowo do zebranych skierował Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Antonio Guido Filipazzi, który przyznał, że już samo rozpoczęcie dzisiejszego wydarzenia go inspiruje.

To nie jest takie oczywiste, że się przechodzi od teorii do praktyki. Niektórzy lubią, jak się jest tylko praktykiem, ale prawda jest taka, że jeśli nie ma myśli, nie ma zastanowienia się, nie ma jakichś kryteriów, dochodzimy do tego, że praktyka jest błędna. Struktura antropologiczna człowieka jest taka, że najpierw są myśli, a później ciało. My dzisiaj widzimy, że wiele osób działa bez zastanowienia, bez myślenia o konsekwencjach, jakie będzie miało ich działanie. (…) To wasze spotkanie, ten festiwal, jest w najwyższym stopniu spotkaniem teoretycznym, bo pomaga wykreować myśl. I dzisiaj w Polsce, w świecie potrzebujemy ludzi, którzy myślą dobrze, ażeby potem można było dobrze działać.

Dla uczestników Festiwalu pozdrowienie w formie wideo przygotował abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Z wielką radością i wdzięcznością pozdrawiam uczestników Festiwalu, wydarzenia, które od lat stanowi wyjątkową przestrzeń dialogu, refleksji i spotkań ludzi o wspólnych wartościach. Wasza obecność tutaj jest dowodem na to, że ideały katolickiej nauki społecznej nie tylko pozostają żywe, ale również inspirują do działania i kształtowania rzeczywistości w duchu Ewangelii.

Głos zabrał również bp Marian Florczyk, Członek Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczący Rady ds. Społecznych KEP zwrócił uwagę na tytuł wydarzenia „Odpowiedzialność społeczna”:

Trzeba przywoływać odpowiedzialność społeczną. Trzeba pytać o tę odpowiedzialność. Szczególnie trzeba pytać o odpowiedzialność polityków – taką, która dotyczy całego społeczeństwa, jak i każdej jednostki.

Prezes Fundacji Segni Nuovi, Alberto Stizzoli również skierował do zebranych słowo a pośrednictwem wideo.

Pozdrawiam wszystkich uczestników oraz przyjaciół Festiwalu KNS. Dziękuję za wybór tak ważnego tematu, który skłania nas do refleksji nad odpowiedzialnością, jaką wszyscy ponosimy jako obywatele, a w szczególności nad odpowiedzialnością, która bezpośrednio dotyczy przedsiębiorców, podmiotów gospodarczych oraz wszystkich pracowników. Społeczna odpowiedzialność biznesu nie powinna być jedynie przejściowym trendem kulturowym, lecz trwałym elementem, który kształtuje działania firmy. Firma ta powinna rozszerzać swoje horyzonty, uwzględniając dobro wspólne, również w kontekście międzykulturowym – podkreślił.

Po oficjalnym rozpoczęciu VIII Festiwalu KNS nadszedł czas na wykład inauguracyjny, który wygłosił dr hab. Krzysztof Wielecki prof. Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Członek Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Kolejny punkt, który musimy mieć na uwadze, kiedy mówimy o nauce społecznej Kościoła, to fakt, że człowiek jest integralny. To człowiek powinien zawsze być bohaterem nauk społecznych, a już katolickiej nauki społecznej z całą pewnością. (…) Przedstawiciel katolickich nauk społecznych tym się charakteryzuje, że przychodzi ze swoją wiarą do tej nauki i swoje założenia opiera na wierze w Boga i na nauczaniu Kościoła.

Profesor wskazał na brak Boga jako punktu odniesienia w dzisiejszym świecie jako na źródło wielu problemów cywilizacyjnych, również chorób psychicznych. Brak wiary prowadzi do braku horyzontalnych wymiarów odniesienia, ponieważ te społeczne punkty odniesienia wynikają z prywatnych. Podkreślił też, że niezwykle ważne jest odpowiednie rozumienie wolności, które to pojęcie jest dzisiaj tak często wypaczane.

Nikt nie zatrzyma zmian cywilizacyjnych, ale mądrze jest nadać im dobry tor. (…) Pamiętajmy, że Chrystus zwyciężył – pozytywnie zakończył prof. Wielecki.

Kolejnym punktem programu było przyznanie wyróżnienia dla najlepszej publikacji z zakresu katolickiej nauki społecznej. Otrzymał je dr hab. Rafał Łatka, prof. UKSW za siedmiotomową pozycję pt. „Słownik biograficzny polskiego katolicyzmu społecznego”. Laudację wygłosili prof. dr hab. Jan Żaryn, ks. prof. dr hab. Józef Marecki oraz Janusz Parada.

Jest to słownik biograficzny działaczy polskiego katolicyzmu. Polski katolicyzm społeczny ma olbrzymie tradycje, sięga biograficznie wieków XIX, XX i, rzecz jasna, współczesności. W tych siedmiu tomach, pod redakcją Rafała Łatki opublikowanych, znajdziemy setki biogramów bardzo wybitnych Polaków, którzy wnieśli ten olbrzymi wkład swoją osobistą postawą, swoimi talentami w to wszystko, co nazywamy przestrzenią polską, przestrzenią publiczną, ale przestrzenią naznaczoną światopoglądem chrześcijańskim, katolickim – podkreślił prof. Żaryn.

Nagrodę wręczyli bp Marian Florczyk oraz Kamil Sulej, prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, które rok rocznie przyznaje to wyróżnienie podczas Festiwalu KNS.

Sam nagrodzony podkreślił, że nie jest to nagroda tylko dla niego, ale dla całego zespołu ludzi, którzy przygotowywali hasła do Słownika. Prace nad publikacją zajęły 4 lata i znalazło się nim ponad 200 haseł, a wydanie go było możliwe dzięki nieistniejącemu już Instytutowi Dziedzictwa Narodowego.

Następnie wręczono Nagrodę „Bonum et Lucrum” (łac. dobro i zysk) dedykowanej przedsiębiorcom, którzy służą dobru wspólnemu oraz wkładają trud w prowadzenie przedsiębiorstwa, aktywnie wspierając działania budujące stabilne relacje społeczne. Laureatem tegorocznej edycji Nagrody został Prezes Zarządu Spółki SuperDrob S.A. Piotr Her za prowadzenie spółki zgodnie ze społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz charytatywne działania na rzecz potrzebujących bliźnich.

W materiale wideo przygotowanym na temat laureata dowiedzieliśmy się, jak firma realizuje zasady odpowiedzialnego biznesu w swojej działalności. Jak podkreśliła manager ds. PR LipCo Foods, Olga Sosnowska, „nasz zespół to fundament naszej działalności”. Firma od ponad 30 lat wspiera również inicjatywy charytatywne, od 7 lat poprzez Fundację Rozwoju Społecznego Uskrzydlamy. Jak wskazała prezes fundacji, Randa Ombach, działalność ta jest wyrazem społecznej odpowiedzialności biznesu. Fundacja przekazuje rocznie kilka milionów złotych na bardzo szeroko zakrojoną działalność, która obejmuje budowę studni czy rozbudowę szkół w Afryce, ale również wsparcie w organizacji wypoczynku dla rodzin wielodzietnych. Przekazywane jest też 100 tysięcy ton żywności rocznie ponad dwudziestu organizacjom wspierającym potrzebujących.

Nagrodę w imieniu laureata odebrała Barbara Kowalska, członek Zarządu Spółki SuperDrob. Statuetkę wręczyli bp Marian Florczyk oraz Sławomir Józefiak, prezes Grupy INCO S.A.

Chcemy, aby nasz biznes był zrównoważony. Karmimy ludzi, karmimy społeczeństwo, ale wyprodukowanym pożywieniem chcemy dzielić się z potrzebującymi – podkreśliła przedstawicielka nagrodzonej firmy.

Uroczystą część wydarzenia zakończyło wręczenie certyfikatów młodzieży, która uczestniczyła w Letniej Szkole KNS, która miała w tym roku swoją pierwszą odsłonę. Zaprezentowany został też reportaż wideo z tego projektu wyprodukowany przez Centrum Medialne Stowarzyszenia. Uczestnicy Letniej Szkoły zabrali głos dziękując organizatorom za możliwość poznania bliżej nauki społecznej Kościoła oraz podzielili się tym, jak można przekładać wiedzę teoretyczną na praktykę.

Pierwszy dzień festiwalu zakończył koncert Krzysztofa Antkowiaka, który wykonał m.in. utwory ze słowami śp. ks. Piotra Pawlukiewicza. 

Galę poprowadzili Estera Ryczek i Mateusz Gawroński. Współorganizatorem wydarzenia była Fundacja Obserwatorium Społeczne.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął JE kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski oraz abp Tadeusz Wojda, Metropolita Gdański.

 

/ab

CCH 6750 kwadrat

Aleksandra Bilicka

Dziennikarz i kulturoznawca. Redaktor portalu e-civitas.pl, sekretarz redakcji kwartalnika Civitas Christiana.

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#KNS #Festiwal KNS #Katolicka Nauka Społeczna #Letnia Szkoła Katolickiej Nauki Społecznej #Nuncjusz Apostolski #papież Franciszek #przesłanie #bp Marian Florczyk #abp Tadeusz Wojda #ks. Leszek Gęsiak SJ #Fundacja Obserwatorium Społeczne #Dariusz Wojtecki #prof. Krzysztof Wielecki #Bonum et Lucrum #dr Rafał Łatka #prof. Jan Żaryn #ks. Józef Marecki #Janusz Parada #kard. Kazimierz Nycz
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej