Przyjdź i zobacz niezwykły „las”, pełen barw, kreatywności i dziecięcej wyobraźni - zachęcają organizatorzy Konkursu na Wieczernikową Choinkę. Już po raz 17. przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych udekorowali na Jasnej Górze drzewka, które stanęły w tzw. Wieczerniku. W tym roku „wystrojone świerki” opowiadają nie tylko o Bożym Narodzeniu, ale również o diec. częstochowskiej w stulecie jej powstania.
Celem konkursu jest powrót do polskich tradycji obchodów Narodzenia Pańskiego i poznanie symboliki świątecznych ozdób przez własnoręczne ich przygotowanie.
Tegoroczny konkurs niejako wpisuje się w historię archidiecezji częstochowskiej - zauważyła Izabela Tyras, przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Częstochowie, koordynator tych wyjątkowych zmagań.
Na czerdziestu choinkach ofiarowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych - Nadleśnictwa: Herby, Złoty Potok i Kłobuck, znalazły się m.in. zdjęcia częstochowskich kościołów z „matką wszystkich”, czyli archikatedrą na czele, mapa archidiecezji, fotografie świętych i błogosławionych, a także częstochowskich biskupów. Pojawiły się też różne dary: papierowe róże czy sto prezentów, w których zapakowane są duchowe zobowiązania.
To bardzo ważne wydarzenie, które angażuje wiele osób, ale przede wszystkim młodzież i dzieci. To ważne, abyśmy uczyli młode pokolenie kreatywności, otwartości i pewnego entuzjazmu, który wypływa z chrześcijańskiej wiary - powiedział przeor Jasnej Góry, o. Samuel Pacholski.
Zainteresowanie tradycyjnie było ogromne! Wystarczyła doba, by zostały zajęte wszystkie miejsca na konkursowej liście.
Bardzo się cieszę, że tak wiele placówek przedszkolnych i szkół angażuje się w tę inicjatywę. To od 17 lat znak rozpoznawczy Jasnej Góry i Częstochowy - dodał ojciec przeor.
Inicjatywę chwaliła Anna Motyl-Hutny ze Szkoły Podstawowej im. Wołyńskiej Brygady Kawalerii w Starym Kocinie:
Cała szkoła, uczniowie, rodzice włączyli się w to dzieło. A temat w tym roku niełatwy, już samo wybranie „koloru biskupiego” było wyzwaniem, bo każdy miał wizję innego odcienia.
Julia, uczennica Jasnogórskiej Szkoły Muzycznej, w kwestii przygotowań powiedziała, że uczestnicy mieli "ręce pełne gwiazdek". Każda gwiazdka przedstawia bowiem herb archidiecezji częstochowskiej, o 100-leciu przypomina wstęga i specjalny czubek choinkowy zaprojektowany przez jednego z uczniów.
Najlepsze jest to, że jesteśmy tutaj całą zgrają i że się wspieramy, że jesteśmy razem - podkreślała dziewczynka.
Za wielkie zaangażowanie wdzięczność wyraził abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Zauważył, że temat konkursu i jego realizacja we wspólnotach szkolnych pomagają odkrywać żywy Kościół.
Mamy teraz zadanie, abyśmy odkrywali Kościół jako żywy organizm, nie jako instytucję, najpiękniejsze nawet kamienie, bazyliki, ale przede wszystkim nas jako żywy Kościół, w którym należymy do Chrystusa - mówił metropolita częstochowski.
Podkreślał, że każdy jubileusz to zapis historii, ale i siła duchowa.
Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zaprosił wszystkich, a zwłaszcza rodziny, do przybywania do sanktuarium i podziwiania „niezwykłych dzieł” wykonanych przez najmłodszych.
Spośród wszystkich przystrojonych choinek zostanie wybrana ta najpiękniejsza. Konkursowe jury tworzyć będą jasnogórscy pielgrzymi, którzy będą oddawać swoje głosy na świąteczne drzewko (każda osoba może oddać 1 głos). Specjalne urny na głosy oznaczone numerem choinki ustawione będą przy drzewkach w dniach od 25 grudnia do 1 stycznia 2025 r. W ubiegłorocznej edycji konkursu pielgrzymi oddali prawie 30 tys. głosów.
Rozstrzygnięcie konkursu 9 stycznia. Jego organizatorami są: Przeor Jasnej Góry ze wspólnotą, Biuro Prasowe Jasnej Góry oraz Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Patronat honorowy sprawuje abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a patronat medialny Radio Jasna Góra.
/ab