Walka o piękno – ukazał się najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana”

2024/07/1
CCH 7205 2
Fot. Marta Karpińska

„Walka o piękno” to tytuł trzeciego, tegorocznego numeru kwartalnika „Civitas Christiana”, który od 1 lipca dostępny jest na stronie e-civitas.pl. W piśmie szereg tekstów porusza tematykę piękna – jego definicji, znaczenia oraz zapaści, jaka je dotknęła.

„Dlaczego taki temat? Dla nas, chrześcijan, piękno – jako atrybut Boga i jedna z podstawowych, uniwersalnych wartości – powinno być szczególnie ważne. Jednak znalazło się w swoistym kryzysie wraz z innymi podwalinami naszej cywilizacji. Kwestionuje się istnienie obiektywnego piękna, zalewa nas banał i kicz.” – pisze we wstępie redaktor naczelna Marta Karpińska. „Najbardziej bolesny jest fakt wtargnięcia brzydoty w przestrzeń sakralną. Kościół zawsze jawił się jako mecenas sztuki. To właśnie tam, szczególnie w przestrzeni liturgicznej, rodziły się najwyższe jej formy. (…) Kiedy zaś spojrzymy na współczesną architekturę sakralną, to proszę mi wybaczyć, ale czasami można mieć kłopot z właściwą identyfikacją, czy mamy do czynienia ze świątynią Bożą, czy też z hangarem lub fabryką.” – zaznacza w tekście wprowadzającym o. Jan P. Strumiłowski OCist.

Wątek mecenatu Kościoła oraz ocena faktycznej kondycji sztuki sakralnej oraz sztuki religijnej pojawia się w dwóch wywiadach -  z ks. bp. prof. Michałem Janochą, przewodniczącym Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego KEP oraz z Łukaszem Krupskim, rzeźbiarzem, laureatem tegorocznej Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka. Bp Janocha zauważa, że „jeśli patrzymy na Kościół w perspektywie ewangelicznej, wczesnochrześcijańskiej, do której wraca Sobór, czyli jako społeczność wiernych, to wtedy się okaże, że dalej pełni funkcję mecenasa. Istnieją środowiska, organizacje, ludzie, często świeccy, którzy ofiarują środki na dane dzieło, organizują konkursy, wspierają  twórców i inicjatywy artystyczne, więc w tym znaczeniu mecenat istnieje, tylko pojęcie Kościoła się rozszerzyło.” Krupski podkreśla: „Może nie jestem obiektywny, ale jako rzeźbiarz uważam, że sztuka sakralna ma ogromną rolę do spełnienia w całym obszarze działalności Kościoła i w związku z tym nie wolno jej zaniedbywać. Zasadniczym problemem jest również rozpoznanie, jak współczesna sztuka sakralna powinna trafiać do dzisiejszego odbiorcy.”

Temat piękna przewija się przez całe pismo. Dotykają go artykuły z różnych działów – kultury, wiary, nauczania papieskiego, felietony; w perspektywie piękna ukazane są postaci Paula Evdokimova oraz bł. ks. Michała Rapacza.

W numerze znaleźć można również trzecią część wykładu o podstawach katolickiej nauki społecznej autorstwa ks. Marka Wodawskiego oraz przegląd publikacji zagranicznych z dziedziny KNS, który przygotował Maciej Szepietowski.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a wersję elektroniczną pobrać ze strony e-civitas.pl:

Kwartalnik "Civitas Christiana" nr 3/2024

 

/mdk

 

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #Walka o piękno #piękno #Marta Karpińska #o. Jan Strumiłowski #bp Michał Janocha #Łukasz Krupski #Maciej Szepietowski #ks. Marek Wodawski
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej