Warsztaty pisania Ikon

2014/12/17

 W nowosądeckim Oddziale Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” odbyły się warsztaty pisania ikon. Wzięło w nich udział kilkadziesiąt osób.

Pomysłodawcą i organizatorem warsztatów ikonowych (cztery spotkania dwugodzinne) był nowosądecki Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. W przedsięwzięciu udział wzięło kilkanaście osób, które miały okazję zapoznać się z klasycznym sposobem powstawania ikon. Uczestnicy warsztatów poznali sposoby przygotowania podobrazia (desek lipowych) oraz wielokrotnego nakładania warstw klejowo-kredowych, zapoznali się również z jedną z technik pozłotniczych oraz technikami laserunkowymi tworzenia szat, draperii, ornamentów i postaci świętych.

W czasie warsztatów duże zainteresowanie wzbudziły wykłady wprowadzające z historii, teorii i symboliki ikony. Obydwie części, teoretyczną i praktyczną, prowadził w zabytkowych piwnicach siedziby Oddziału „Civitas Christiana” mgr Wojciech Pażucha, członek Stowarzyszenia „CCh”, aktualnie wykładowca rękodzieła artystycznego oraz malarstwa ikonowego na Uniwersytecie Ludowym Rzemiosła Artystycznego w Woli Sękowej koło Sanoka. Dodać należy, że wykonane w trakcie warsztatów ikony, pokazane zostaną podczas tegorocznej wystawy „Boże Narodzenie w sztuce”, która eksponowana będzie w siedzibie „Civitas Christiana” w Nowym Sączu  w styczniu 2015 r.

L.Migrała

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #ikona #nowy sacz #warszaty
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej