Watykan chce przedłużyć porozumienie z Chinami

2020/09/30
Cina Hebei Church and flag

Watykan proponuje odnowienie porozumienia z Chinami w sprawie nominacji biskupów. Podkreślono, że propozycja nie obejmuje bezpośrednich stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chińską Republiką Ludową a Stolicą Apostolską.

Obecne porozumienie wygasa 22 października. Jego szczegółowe ustalenia nie zostały nigdy podane do wiadomości publicznej. Negocjacje były utrudnione przez pandemię COVID-19 i z podanych informacji wynika, że na chwilę obecną jej warunki nie ulegną zmianie, a tylko zostanie przedłużone.

Andrea Tornielli, dyrektor redakcji Dykasterii ds. Komunikacji poinformował, że porozumienie odnosi się tylko i wyłącznie do procesu mianowania biskupów. Nie są tam poruszane zagadnienia takie jak status prawny Kościoła w Chinach, czy relacje duchowieństwa do państwa. Podkreślił, że porozumienie miało tylko charakter duszpasterski i jego celem było zapewnienie wiernym katolikom biskupów będących w łączności z Rzymem. Według Tornielliego nie było w tym żadnych celów politycznych.

Słowa te zapewne są odpowiedzią na krytykę, z jaką spotkało się porozumienie wśród katolików w Chinach, wyrażaną m.in. przez kard. Josepha Zen, emerytowanego biskupa Hongkongu. Dwa dni temu kard. Zen starał się o audiencję u papieża Franciszka, ale jej nie uzyskał. Pragnął on porozmawiać z papieżem o obawach związanych z wyborem nowego biskupa Hongkongu.

Przez dwuletnie funkcjonowanie porozumienia mianowano tylko kilku biskupów, którzy uzyskali akceptację zarówno Watykanu, jak i Pekinu.

 

Na podstawie: ucanews.com

Zdjęcie: http://asianews.it

 

mz

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Chiny #kard. Joseph Zen #Kościół w Chinach #Watykan #prześladowania chrześcijan
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej