We Włocławku odbyło się ostatnie ze spotkań przed świętem patronalnym "Civitas Christiana"

2025/04/29
CHL 5608
Fot. Marta Karpińska

28 kwietnia 2025 roku we Włocławku miało miejsce czwarte i ostatnie spotkanie regionalne przed świętem patronalnym Stowarzyszenia „Civitas Christiana”, którego tematem była „Solidarność społeczna”. Rozpoczęło się ono uroczystą mszą świętą w Katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Przewodniczył jej ks. bp Krzysztof Wętkowski. Po mszy świętej uczestnicy udali się pod pomnik bł. Stefana kard. Wyszyńskiego, gdzie złożono kwiaty.

Na spotkanie zjechali się bardzo licznie członkowie z oddziałów z Bydgoszczy, Czerska, Rypina, Ślesina, Wąbrzeźna, Torunia, Wejherowa, Gdańska, Poznania, Zielonej Góry, Gniezna, Żarów, Trzemeszna, Rychwału, Stawiszyna, Kalisza oraz oczywiście z samego Włocławka. Obecni byli przedstawiciele władz Stowarzyszenia – Sławomir Józefiak, przewodniczący Rady Nadzorczej, Kamil Sulej, prezes Zarządu oraz Mateusz Gawroński, członek Zarządu. Wśród gości znaleźli się reprezentanci włocławskich towarzystw naukowych, na czele z ks. dr hab. Lechem Królem, prezesem Teologicznego Towarzystwa Naukowego oraz dr. Miłoszem Kłobukowskim, sekretarzem generalnym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego. Wśród słuchaczy nie zabrakło też kleryków włocławskiego Wyższego Seminarium Duchownego, w którego murach odbywało się spotkanie.

Zgromadzonych powitali Izabela Tyras, dyrektor Instytutu Kultury oraz Dariusz Duszeński.

Pierwszą prelekcję, zatytułowaną „Z odwagą podejmujmy dziedzictwo bł. Stefana kard. Wyszyńskiego” wygłosił Sławomir Józefiak. „Świat najbardziej dziś potrzebuje świadków, którzy są nauczycielami. Takich jak błogosławiony prymas kard. Stefan Wyszyński” – mówił prelegent i, podkreślając wciąż aktualny wydźwięk nauczania prymasa, cytował jego słowa – „Jeśli człowiek się nie odmieni, to najbardziej zasobny ustrój, najbardziej bogate państwo nie ostoi się, zostanie rozkradzione.”

W kolejnej prelekcji Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego, świadek życia błogosławionego prymasa, opowiedziała m.in. o tym, jak doszło do tego, że Stefan Wyszyński trafił do seminarium we Włocławku. Pani Anna w swojej prelekcji, zatytułowanej „Solidarność, czyli miłość społeczna w nauczaniu Prymasa Wyszyńskiego” nakreśliła obraz prymasa wrażliwego na potrzeby zwykłych ludzi, dla którego w życiu i nauczaniu bardzo ważne było zaangażowanie w sprawy człowieka. „Nigdy nie oddzielał kapłaństwa od swojego życia codziennego” – podkreśliła prelegentka – „To był człowiek zawsze na stanowisku, który jakby nie miał osobnego życia (…) To było jego Soli Deo – całkowite oddanie Bogu i pewność, że do takiego życia prowadzi Maryja.”

W trzeciej prelekcji Kamil Sulej podjął temat „Czy i komu jest dziś potrzebna katolicka nauka społeczna”. Mówca zaznaczył, że katolicy powinni być obywatelami świadomymi, obeznanym w sprawach społecznych i nie mogą pozostać obojętni wobec zachodzących w świecie zmian: „Poprzez katolicką naukę społeczną włączamy się w zmianę świata zgodnie z nauczaniem społecznym Kościoła” – podkreślił.

Czwartą prelekcję pt. „Solidarność jako zasada życia społecznego” wygłosił Dariusz Duszeński. Podkreślił, że solidarność to nie tylko pomoc materialna, ale i duchowa, że solidarność wynika z wiary. Na koniec wskazał na aktualność myśli i nauczania w tym temacie Prymasa Tysiąclecia.

Izabela Tyras podziękowała Piotrowi Hoffmanowi i Dariuszowi Duszeńskiemu za organizację spotkania i zaprosiła wszystkich na 45. Pielgrzymkę Stowarzyszenia na Jasną Górę w dniach 23-24 maja.

 

/mdk

1 ppok20220620 0005

Marta Karpińska

Dziennikarz i fotograf, redaktor naczelna kwartalnika "Civitas Christiana".

© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej