cq5dam.thumbnail.cropped.750.422

Werona: Podczas X. Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej zaprezentowano jeden z najstarszych rękopisów Ewangelii

2020/11/29

29 listopada w Weronie zakończył się X. Festiwal Katolickiej Nauki Społecznej. Podczas wydarzenia odbyło się wiele wykładów i warsztatów, a drugiego dnia zaprezentowano bezcenne znalezisko przechowywane w Bibliotece Watykańskiej - jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych rękopisów Nowego Testamentu o przełomowym znaczenie dla biblistyki.

Datowany na przełom I i II w. Papirus Bodmer XIV-XV został odkryty w połowie XX w. Do Watykanu trafił w 2006 roku. Napisany jest po grecku i zawiera fragmenty Ewangelii według św. Łukasza i św. Jana.

- Jest to najstarszy manuskrypt, w którym na jednej stronie widać przejście od końca jednej Ewangelii do początku następnej. To zatem pierwsze bezpośrednie świadectwo o kolejności w kanonie Pisma Świętego – wyjaśnił ks. Dario Viganò, wicekanclerz Papieskiej Akademii Nauk i Papieskiej Akademii Nauk Społecznych.

Podczas II dnia Festiwalu zaprezentowano film dokumentalny, w którym opowiedziano o historii papirusu. Autorzy podkreślili nieocenioną wartość tekstu o przełomowym znaczenie dla biblistyki, który zmienił poglądy naukowców na historię Nowego Testamentu.

Zapraszamy do wysłuchania wykładów z Festiwalu, które można znaleźć na kanale Youtube Dottrina Sociale:

 na podstawie: dottrinasociale.it, ekai

zdjęcie: Vatican News

/mwż

© Civitas Christiana 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej