Widzieć – oceniać – działać. Katolicka nauka społeczna w teorii i w praktyce

2024/11/19
20241114 192838
Fot. Marta Cielińska-Idziak

Pod takim tytułem odbyło się niezwykle udane spotkanie w auli Szkoły Podstawowej w Stawiszynie. Organizatorem tego spotkanie był miejscowy Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Licznie zebrani wysłuchali z wielkim zainteresowaniem najpierw wypowiedzi Karola Irmlera, przewodniczącego Zarządu Oddziału Okręgowego KSCCH w Poznaniu, który opowiedział zebranym dlaczego Stowarzyszenie zajmuje się od lat katolicką nauką społeczną. Przedstawił też pokrótce drogę jaką Stowarzyszenie odbyło nim to zadanie zaczęło stanowić naczelną jego misję. Zaznaczył, że aplikacja nauki społecznej Kościoła do otaczającej nas rzeczywistości nie jest zadaniem łatwym, ale koniecznym dla pomyślnej przyszłości naszej Ojczyzny.

Kolejnym mówcą był ks. kan. Paweł Guździoł, wikariusz biskupi w diecezji kaliskiej. Ks. Paweł przedstawił podstawowe pojęcia i zagadnienia dotyczące katolickiej nauki społecznej. Przedstawił kolejne etapy kształtowania się jej, począwszy od encykliki Leona XIII Rerum novarum, poprzez wypowiedzi kolejnych papieży Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI, aż do papieża Franciszka. Stwierdził, że nauka społeczna Kościoła to Ewangelia przełożona na współczesny język problemów społecznych, można mówić o niej, że jest „Ewangelią społeczną”. Zresztą to właśnie Ewangelia jest głównym jej źródłem. Jak zaznaczył mówca żyjemy w czasach, w których wciąż mamy przed sobą rerum novarum czyli rzeczy nowe, które przynosi nam życie, które przynosi świat. Nowe problemy, nowe kwestie, które mamy rozwiązywać zgodnie z Ewangelią, zgodnie z wynikającą z niej nauką społeczną Kościoła. Dlatego tak ważna jest misja jakiej podjęło się „Civitas Christiana”.

Następny mówca Marian Rybicki podjął się zadania omówienia niezwykłego dzieła Instytutu Wydawniczego PAX, jakim było wydanie „Słownika katolickiej nauki społecznej”. To niezwykle ciekawe wydawnictwo w zwięzłych artykułach przedstawia najważniejsze tematy i problemy, którymi zajmuje się KNS. Każdy autor, a było ich czterdziestu ośmiu, po zreferowaniu tematu, a tych jest 131, na zakończenie zamieścił najważniejsze pozycje bibliograficzne dla czytających, którzy chcieliby pogłębić znajomość zagadnienia. Prelegent omówił kolejne rozdziały, a niektóre zagadnienia zilustrował cytatami. Zaznaczył, że słownik można, a nawet powinno się czytać we fragmentach, do niektórych wracać, powinny one służyć jako materiał do przemyślenia.

Wystąpienia prelegentów nie zakończyły spotkania, zebrani zadawali jeszcze wiele pytań. Podzielili się także swoimi przemyśleniami. Jednym z dyskutantów był Grzegorz Kaczmarek, Burmistrz Miasta i Gminy Stawiszyn, który w swym wystąpieniu podzielił się refleksjami dotyczącymi dobra wspólnego, kwestii bardzo istotnej w katolickiej nauce społecznej, z którą on razem ze współpracownikami musi zajmować się na co dzień. Zebrani podbudowani tym co usłyszeli, zadowoleni opuszczali spotkanie, wiedząc, że to co usłyszeli może się im przydać w funkcjonowaniu w życiu społecznym.

MR

 

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#katolicka nauka społeczna #stawiszyn #ks. Paweł Guździoł #Marian Rybicki #Słownik Katolickiej Nauki Społecznej #Karol Irmler
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej