Wkrótce wręczenie Nagrody Regionalnej im. Michała Lengowskiego w Olsztynie

2017/09/13
nagroda-lengowskiego-565x330.jpg

Władysław Kałudziński oraz  Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – z Domu Zakonnego w Olsztynie – to decyzją kapituły Nagrody Regionalnej im. Michała Lengowskiego laureaci 18. edycji wyróżnienia fundowanego przez Oddział Okręgowy Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Olsztynie. Uroczystość wręczenia nagrody odbędzie się 28 października 2017 r. w Olsztynie.

Nagroda przyznawana jest od 1967 roku za wybitne osiągnięcia w pracy naukowej, kulturalnej, artystycznej, edukacyjnej i społecznej na rzecz Warmii, Mazur i Powiśla. Tegoroczny laur został przyznany w II kategoriach. W pierwszej, indywidualnej, kapituła pod przewodnictwem ks. prał. kan. mgr. lic. Romualda Zapadki, wyróżniła Władysława Kałudzińskiego – w uznaniu zasług w procesie demokratycznych przemian w latach 80. XX wieku na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz za działalność społeczno-patriotyczną i bezinteresowne niesienie pomocy członkom NSZZ „Solidarność” znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – jako służby bliźniemu dla Boga.

W kategorii zespołowej Nagrodę im. Michała Lengowskiego otrzymają Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – z Domu Zakonnego w Olsztynie – w Roku Świętego Brata Alberta Chmielowskiego ogłoszonego przez Sejm RP i Episkopat Polski – za wytrwałość w postawie służebnej miłości wobec najbardziej potrzebujących bliźnich oraz za łączenie pełnienia posłannictwa inspirowanego „wyobraźnią miłosierdzia” z życiem modlitwy według słów świętego Brata Alberta: „Służyć bliźniemu to przede wszystkim dawać siebie, być dobrym jak chleb”.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 28 października 2017 roku w Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur – Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

Kapitułę Nagrody Regionalnej im. Michała Lengowskiego stanowią: ks. prał. kan. mgr lic. Romuald Zapadka (przewodniczący) oraz: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, prof. dr hab. Lucjan Jędrychowski, dr Jerzy Kiełbik, Robert Boehm (przedstawiciel rodziny Michała Lengowskiego), Zbigniew Połoniewicz – sekretarz.

Patron nagrody – Michał Lengowski (1873-1967) – etnograf, działacz społeczny i poeta. Życie rodzinne (miał szóstkę dzieci) nie przeszkadzało mu w pracy społecznej, kulturalnej i politycznej. Z ramienia Polskiej Rady Ludowej dla Warmii był delegatem na Zjazd Dzielnicowy w Poznaniu, został prezesem Towarzystwa Ludowego, był mężem zaufania podczas plebiscytu w 1920 roku, dwukrotnie bez powodzenia startował do poniemieckiego i pruskiego parlamentu w Berlinie. Jednocześnie pisał, tworzył, gromadził wokół siebie środowiska polskich Warmiaków.

Po wojnie został sekretarzem Polskiego Komitetu Narodowościowego w Olsztynie, członkiem Instytutu Mazurskiego,  współpracownikiem Państwowego Instytutu Sztuki, prezesem Klubu Literackiego w Olsztynie, a z czasem pierwszym prezesem Oddziału Związku Literatów Polskich. Współpracował ze „Słowem” na Warmii i Mazurach, gromadził folklor, wciąż tworzył – nadal pisał wiersze: patriotyczne, religijne, okolicznościowe, satyryczne, w tym satyry polityczne, felietony, nagrywał warmińskie pieśni ludowe. Nawet własny życiorys napisał wierszem. Jego wiersze i teksty prozatorskie ukazały się w antologiach oraz w osobnych tomikach. Można powiedzieć: Człowiek Legenda. Pewnego rodzaju symbol regionu, w którym żył i bardzo twórczo działał.

marklucz

 

TREŚĆ KOMUNIKATU:

KOMUNIKAT KAPITUŁY

NAGRODY REGIONALNEJ IM. MICHAŁA LENGOWSKIEGO

Kapituła Nagrody Regionalnej im. Michała Lengowskiego obradująca w dniu 04 września 2017 r. w Olsztynie pod przewodnictwem ks. prał. kan. mgr. lic. Romualda Zapadki w składzie: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, prof. dr hab. Lucjan Jędrychowski, dr Jerzy Kiełbik, Robert Boehm (przedstawiciel rodziny Michała Lengowskiego), Zbigniew Połoniewicz – sekretarz, przyznała

Nagrodę XVIII edycji

– w kategorii indywidualnej:

Panu Władysławowi Kałudzińskiemu – w uznaniu zasług w procesie demokratycznych przemian w latach 80. XX wieku na Warmii, Mazurach i Powiślu oraz za działalność społeczno-patriotyczną i bezinteresowne niesienie pomocy członkom NSZZ „Solidarność” znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej – jako służby bliźniemu dla Boga.

– w kategorii zespołowej:

Siostrom ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim – z Domu Zakonnego w Olsztynie – w Roku Świętego Brata Alberta Chmielowskiego ogłoszonego przez Sejm RP i Episkopat Polski – za wytrwałość w postawie służebnej miłości wobec najbardziej potrzebujących bliźnich oraz za łączenie pełnienia posłannictwa inspirowanego „wyobraźnią miłosierdzia” z życiem modlitwy według słów świętego Brata Alberta: „Służyć bliźniemu to przede wszystkim dawać siebie, być dobrym jak chleb”.

Kapituła postanowiła, iż uroczyste wręczenie Nagrody XVIII edycji odbędzie się w dniu 28 października 2017 roku w Salach Kopernikowskich Muzeum Warmii i Mazur – Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie.

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Olsztyn #Nagroda Lengowskiego Olsztyn #slider #Władysław Kałudziński #Zgromadzenie Sióstr Albertynek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej