13 i 14 czerwca włocławski oddział „Civitas Christiana” po raz kolejny zorganizował pielgrzymkę śladami Prymasa Wyszyńskiego. Trasa pielgrzymki przebiegała przez: Płock-Zuzelę -Gaj/Fiszor-Niegów -Choszczówkę. Te miejscowości nazywane są miejscami szczególnego kultu Prymasa. W pielgrzymce licznie uczestniczyli członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia.
Po przyjeździe do Płocka udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika Katedralna jest najcenniejszym zabytkiem Płocka, położona nad Wisłą na Wzgórzu Tumskim. Katedra jest miejscem spoczynku władców polskich i książąt mazowieckich. Spoczywają oni w Kaplicy Królewskiej. Tutaj dnia 13. 11. 1966 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Metropolita krakowski abp. Karol Wojtyła wraz z Episkopatem uczestniczyli w diecezjalnych obchodach Milenium Chrztu Polski. Po Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym, w których uczestniczyliśmy, udaliśmy się do Zuzeli. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, miejsce urodzenia Prymasa Tysiąclecia dn. 3. VIII. 1901 r. W tym kościele parafialnym św. Mikołaja w Zuzeli otrzymał sakrament chrztu św. Następnie udaliśmy się do Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia na zwiedzanie pamiątek rodzinnych. W odbudowanym budynku można zobaczyć rekonstrukcję wnętrza domu, w którym dorastał Prymas Wyszyński, a także wystrój klasy szkoły, w której pobierał nauki. Do obejrzenia jest również zbiór zdjęć i literatury z tamtych lat. Zbiorami opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanej. Po zakupieniu pamiątek oraz zrobieniu zdjęć przy pomniku Prymasa Tysiąclecia udaliśmy się do miejscowości Gaj. Powitała nas s. Maria Kotrysiak Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego.
Gaj/Fiszor – to niewielka miejscowość zagubiona pośród lasów nad rzeczką Fiszor – dopływem Bugu. W oddaleniu od zabudowań wsi istnieje prowadzony przez siostry benedyktynki Dom Pomocy Społecznej /DPS/. Powstał on z inicjatywy założycielki zgromadzenia, Sługi Bożej Matki Wincenty Jaroszewskiej. Jeden z murowanych budynków dom św. Benedykta był miejscem, w którym przebywał i modlił się podczas wypoczynku w latach 1974 – 1978 ksiądz Prymas Stefan Wyszyński. Zachowano pokój, w którym mieszkał i pracował Prymas, oraz kaplicę. Po modlitwie w kaplicy pojechaliśmy do Niegowa, gdzie mieliśmy obiadokolację i nocleg.
Jesteśmy w Niegowie w Klasztorze i Domu Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego – po posiłku idziemy na spacer, wśród nas s. Maria Kotrysiak – Matka Generalna jest piękna pogoda, a pora nie jest jeszcze późna, większość nas gromadzi się w parku nad stawem gdzie są wspomnienia oraz radosny śpiew. Po pożegnaniu udajemy się do Choszczówki.
Choszczówka leży około 20 km od centrum Warszawy. Po przyjeździe idziemy do kaplicy pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła tam odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Właśnie to miejsce było świadkiem pobytów Prymasa Tysiąclecia. – Przyjeżdżał do nas raz w miesiącu, zazwyczaj w poniedziałki, które były jego wolnym dniem – wspomina Barbara Dembińska. Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła, do którego należy, powstał w 1942 r. Kaplica zaś w 1973 r. Ufundował ją właśnie Prymas Wyszyński. Szybko wybrał sobie ten zakątek na miejsce wypoczynku. Choć tak naprawdę więcej tu pracował, niż odpoczywał. Tu niejednokrotnie odbywały się posiedzenia Rady Głównej Episkopatu Polski czy Komisji Maryjnej Episkopatu, jak również spotkania Prymasa Tysiąclecia z biskupami, politykami i grupami rekolekcyjnymi.
To były piękne miejsca, które nawiedziliśmy, a spotkane osoby były przepełnione miłością w swej pracy i modlitwie . Dziękujemy Cecylii Pejas, przewodniczącej włocławskiego oddziału „Civitas Christiana” za zorganizowanie tej pielgrzymki, która miała wyjątkowy charakter: religijny, patriotyczny i rodzinny.
Józef Kotrysiak
pgw