Włocławska pielgrzymka śladami Prymasa Wyszyńskiego

2015/07/27

13 i 14 czerwca włocławski oddział „Civitas Christiana” po raz kolejny zorganizował pielgrzymkę śladami Prymasa Wyszyńskiego. Trasa pielgrzymki przebiegała przez: Płock-Zuzelę -Gaj/Fiszor-Niegów -Choszczówkę.  Te miejscowości nazywane są miejscami szczególnego kultu Prymasa. W pielgrzymce licznie uczestniczyli członkowie i sympatycy naszego stowarzyszenia.

Po przyjeździe do Płocka udaliśmy się do Bazyliki Katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika Katedralna jest najcenniejszym zabytkiem Płocka, położona  nad Wisłą  na Wzgórzu Tumskim. Katedra jest miejscem spoczynku władców polskich i książąt mazowieckich. Spoczywają oni w Kaplicy Królewskiej. Tutaj dnia 13. 11. 1966 roku Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński i Metropolita krakowski abp. Karol Wojtyła wraz z Episkopatem uczestniczyli  w diecezjalnych obchodach Milenium Chrztu Polski. Po Mszy św. i nabożeństwie czerwcowym, w których uczestniczyliśmy, udaliśmy się do Zuzeli. Parafia pw. Przemienienia Pańskiego, miejsce urodzenia Prymasa Tysiąclecia dn. 3. VIII. 1901 r. W tym kościele parafialnym św. Mikołaja w Zuzeli otrzymał sakrament chrztu św. Następnie udaliśmy się do Muzeum Lat Dziecięcych Prymasa Tysiąclecia na zwiedzanie pamiątek rodzinnych. W odbudowanym budynku można zobaczyć rekonstrukcję wnętrza domu, w którym dorastał Prymas Wyszyński, a także wystrój klasy szkoły, w której pobierał nauki. Do obejrzenia jest również zbiór zdjęć i literatury z tamtych lat. Zbiorami opiekują się siostry ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP Niepokalanej. Po zakupieniu pamiątek oraz zrobieniu zdjęć przy pomniku Prymasa Tysiąclecia udaliśmy się do miejscowości Gaj. Powitała  nas s. Maria Kotrysiak   Przełożona Generalna  Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego.

Gaj/Fiszor – to niewielka miejscowość zagubiona pośród lasów nad rzeczką Fiszor – dopływem Bugu. W oddaleniu od zabudowań wsi istnieje prowadzony przez siostry benedyktynki Dom Pomocy Społecznej /DPS/. Powstał on z inicjatywy założycielki zgromadzenia, Sługi Bożej Matki Wincenty Jaroszewskiej. Jeden z murowanych budynków dom św. Benedykta był miejscem, w którym przebywał i modlił się podczas wypoczynku w latach 1974 – 1978  ksiądz Prymas Stefan Wyszyński. Zachowano pokój, w którym mieszkał i pracował Prymas, oraz kaplicę. Po modlitwie w kaplicy pojechaliśmy do Niegowa, gdzie mieliśmy obiadokolację i nocleg.

Jesteśmy w Niegowie w Klasztorze i Domu Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego – po posiłku idziemy na spacer, wśród nas s. Maria Kotrysiak – Matka Generalna jest piękna pogoda, a pora nie jest jeszcze późna, większość nas  gromadzi się w parku nad stawem gdzie są wspomnienia oraz radosny śpiew. Po pożegnaniu udajemy się do Choszczówki.

Choszczówka leży około 20 km od centrum Warszawy. Po przyjeździe idziemy do  kaplicy pod wezwaniem Jasnogórskiej Matki Kościoła  tam odmawiamy Koronkę do Miłosierdzia Bożego oraz modlitwę o rychłą beatyfikację Sługi Bożego Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Właśnie to miejsce było świadkiem pobytów Prymasa Tysiąclecia. – Przyjeżdżał do nas raz w miesiącu, zazwyczaj w poniedziałki, które były jego wolnym dniem – wspomina Barbara  Dembińska. Instytut Świecki Pomocnic Maryi Jasnogórskiej, Matki Kościoła, do którego należy, powstał w 1942 r. Kaplica zaś w 1973 r. Ufundował ją właśnie Prymas Wyszyński. Szybko wybrał sobie ten zakątek na miejsce wypoczynku. Choć tak naprawdę więcej tu pracował, niż odpoczywał. Tu niejednokrotnie odbywały się posiedzenia Rady Głównej Episkopatu Polski czy Komisji Maryjnej Episkopatu, jak również spotkania Prymasa Tysiąclecia z biskupami, politykami i grupami rekolekcyjnymi.

To były piękne miejsca, które nawiedziliśmy, a spotkane osoby były przepełnione miłością w swej pracy i modlitwie  . Dziękujemy Cecylii Pejas, przewodniczącej włocławskiego oddziału „Civitas Christiana” za zorganizowanie tej pielgrzymki, która miała wyjątkowy charakter: religijny, patriotyczny i rodzinny.

Józef Kotrysiak

pgw

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#civitas christiana #kard. Wyszyński #pielgrzymka #Św. Jan Paweł II #Włocławek
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej