Wolsztyn: Rajd rowerowy śladem księży męczenników

2016/06/28
20160621-094220.jpg

“Tragiczny bilans” – to tytuł rowerowej ścieżki edukacyjnej opracowanej przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Wolsztynie, którą zrealizowali uczniowie i nauczyciele wolsztyńskiego Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich. Inicjatywa jest elementem projektu dotyczącego martyrologii wolsztyńskich duchownych w czasie II wojny światowej.

Cała ścieżka, licząca w sumie około sto kilometrów, obejmuje trzynaście parafii na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego. Przed wojną pracowali w nich księża, którzy za swoje zaangażowanie na rzecz Kościoła i Ojczyzny, ponieśli w czasie II wojny światowej śmierć męczeńską w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Listę pomordowanych kapłanów otwiera w sposób niejako szczególny ksiądz Józef Kut, proboszcz z parafii Gościeszyn, jeden ze 108. męczenników II wojny, beatyfikowany w czerwcu 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.

13493478_887111854756772_726339508_o
Przed rannym wyruszeniem na trasę rajdu, uczestników pobłogosławił proboszcz farny ks. Sławomir Majchrzak, zaś burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis życzył wszystkim wielu wspaniałych wrażeń. / fot. Mariusz Urban

Na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego tuż przed wybuchem wojny, posługę kapłańską pełniło dziewiętnastu duchownych. Wszyscy oni zostali w pierwszych miesiącach wojny aresztowani,  a trzynastu z nich zginęło w obozach masowej zagłady, w tym prawie wszyscy księża proboszczowie, oprócz przemęckiego – Gracjana Siudy i kopanickiego – Edmunda Majkowskiego.

20160621_094036
Tablica w wolsztyńskiej farze upamiętniająca księży: proboszcza Gustawa Bombickiego i wikariusza Władysława Majchrzyckiego, obaj zamęczeni w Dachau w 1942 roku. / fot. Mariusz Urban

Tuż przed samym końcem roku szkolnego, grupa kilkudziesięciu gimnazjalistów i opiekunów wyruszyła rowerami na pierwszy etap ścieżki, rozpoczynając jej objazd sprzed wolsztyńskiej fary, na frontonie której upamiętnieni są dwaj księża męczennicy – ksiądz proboszcz Gustaw Bombicki i wikariusz – ksiądz Władysław Majchrzycki, obaj zamęczeni w Dachau w 1942 roku.

Ten niecodzienny rajd rowerowy na trasie: Wolsztyn – Kębłowo – Świętno – Obra – Wolsztyn, miał wymiar nie tylko duchowy, ale także edukacyjny i turystyczny. Jego uczestnicy zwiedzili bowiem przy tej okazji piękną wieżę widokową w Świętnie, a w Obrze (skąd aresztowano i zamęczono później w Dachau o. Józefa Cala OMI) obejrzeli klasztorne muzeum misyjne, skarbiec i zabytkowy kościół. Młodzi spotkali się także z ojcem dr. Józefem Wcisło – przełożonym domu i równocześnie rektorem seminarium duchownego.

 

Włodzimierz Chrzanowski
fot. Mariusz Urban

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wolsztyn #męczeństwo #rajd rowerowy księży męczenników
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej