“Tragiczny bilans” – to tytuł rowerowej ścieżki edukacyjnej opracowanej przez Oddział Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” w Wolsztynie, którą zrealizowali uczniowie i nauczyciele wolsztyńskiego Gimnazjum Nr 2 im. Powstańców Wielkopolskich. Inicjatywa jest elementem projektu dotyczącego martyrologii wolsztyńskich duchownych w czasie II wojny światowej.
Cała ścieżka, licząca w sumie około sto kilometrów, obejmuje trzynaście parafii na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego. Przed wojną pracowali w nich księża, którzy za swoje zaangażowanie na rzecz Kościoła i Ojczyzny, ponieśli w czasie II wojny światowej śmierć męczeńską w obozach koncentracyjnych i innych miejscach kaźni. Listę pomordowanych kapłanów otwiera w sposób niejako szczególny ksiądz Józef Kut, proboszcz z parafii Gościeszyn, jeden ze 108. męczenników II wojny, beatyfikowany w czerwcu 1999 roku przez papieża Jana Pawła II.
Na terenie byłego powiatu wolsztyńskiego tuż przed wybuchem wojny, posługę kapłańską pełniło dziewiętnastu duchownych. Wszyscy oni zostali w pierwszych miesiącach wojny aresztowani, a trzynastu z nich zginęło w obozach masowej zagłady, w tym prawie wszyscy księża proboszczowie, oprócz przemęckiego – Gracjana Siudy i kopanickiego – Edmunda Majkowskiego.
Tuż przed samym końcem roku szkolnego, grupa kilkudziesięciu gimnazjalistów i opiekunów wyruszyła rowerami na pierwszy etap ścieżki, rozpoczynając jej objazd sprzed wolsztyńskiej fary, na frontonie której upamiętnieni są dwaj księża męczennicy – ksiądz proboszcz Gustaw Bombicki i wikariusz – ksiądz Władysław Majchrzycki, obaj zamęczeni w Dachau w 1942 roku.
Ten niecodzienny rajd rowerowy na trasie: Wolsztyn – Kębłowo – Świętno – Obra – Wolsztyn, miał wymiar nie tylko duchowy, ale także edukacyjny i turystyczny. Jego uczestnicy zwiedzili bowiem przy tej okazji piękną wieżę widokową w Świętnie, a w Obrze (skąd aresztowano i zamęczono później w Dachau o. Józefa Cala OMI) obejrzeli klasztorne muzeum misyjne, skarbiec i zabytkowy kościół. Młodzi spotkali się także z ojcem dr. Józefem Wcisło – przełożonym domu i równocześnie rektorem seminarium duchownego.
Włodzimierz Chrzanowski
fot. Mariusz Urban
mk