Za nami spotkanie w ramach cyklu „Poniedziałki na Kuźniczej”. Zaproszony gość - ks. prof. Bogusław Drożdż w wystąpieniu „Dziedzictwo myśli społecznej Prymasa Wyszyńskiego, nie tylko Kazania Świętokrzyskie”, poruszył kluczowe kwestie z zakresu katolickiej nauki społecznej.
Uczestnicy wykładu usłyszeli również, opowieści o życiu kard. Stefana Wyszyńskiego, poparte cytatami z wybranych publikacji. Ks. prof. Drożdż nawiązując do listu biskupów polskich z okazji beatyfikacji, zwrócił uwagę, iż w latach młodości Wyszyński, zmagał się z chorobą. Po wstąpieniu do seminarium duchownego we Włocławku okazało się, że młody Wyszyński jest chory na ciężkie zapalenie płuc. W wielu miejscach określano wprost – gruźlica. Choroba postępowała tak szybko, że zarówno on sam jak i jego przełożeni, bali się, że nie dożyje do święceń kapłańskich. Stefan modlił się do Matki Najświętszej, aby wyprosiła mu łaskę święceń i aby mógł odprawić przynajmniej kilka Mszy Św. Cierpienie, którego doświadczył w czasie seminarium, nauczyło go, jak sam powie, patrzeć z pokorą na drugiego człowieka – mówi ks. prof. Drożdż.
Podczas spotkania zaprezentowane zostały m.in. książki Prymasa Wyszyńskiego: Nauczanie społeczne 1946- 1981, Chrześcijańska doktryna społeczna, Duch pracy ludzkiej. Myśli o wartości pracy oraz książka Kardynał Wyszyński. Biografia autorstwa E. Czaczkowskiej.
Jak powiedział ks. prof. B. Drożdż: oczywiście po to to mówię, żeby zachęcać, by te książki mogły być, jakby tak pod ręką, żeby można było poznawać, tą właśnie myśl społeczną kardynała Wyszyńskiego.
/uk