Wrocław: Wielkie kwestie społeczne współczesności. Nauczanie bp. Wilhelma Emmanuela von Kettelera

2017/06/13
dscn2157a.jpg

12 czerwca wrocławski Oddział Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” zorganizował spotkanie poświęcone społecznemu nauczaniu biskupa Wilhelma Emmanuela von Kettelera, biskupa mogunckiego żyjącego w latach 1811-1877.

Prelegentem był ks. dr hab. Zbigniew Waleszczuk wykładowca Katholische Universität Eichstätt-Ingolstadt, a zarazem badacz jego nauczania i tłumacz oraz redaktor jedynego jak na razie wyboru pism Kettelera na język polski, który kilka lat temu ujrzał światło dzienne dzięki Instytutowi Wydawniczemu PAX.

Biskup Ketteler poprzez swoje nauczanie wywarł ogromny wpływ na katolicką naukę społeczną, właściwie jest uważany za jednego z jej najważniejszych prekursorów. Z jego dorobku czerpał np. Leon XIII w swej encyklice “Rerum Novarum”. Do niego bezpośrednio odwołuje się również Ojciec Święty Benedykt XVI w swej pierwszej Encyklice „Deus Caritas est”.

Ks. Waleszczuk w swym wystąpieniu wskazał na najważniejsze elementy nauczania tego wybitnego teoretyka, a zarazem praktyka życia społecznego wykazując, że znaczna część postulatów jakie wówczas postawił w zasadzie do dnia dzisiejszego nie utraciła na aktualności, tak jak pojawiające się wówczas zagrożenia i procesy społeczne, które stanowią zagrożenie dla życia zbiorowego, tak wówczas jak i dzisiaj.

Kwestie polityki rodzinnej, wad ustroju ekonomicznego, celu państwa oraz problemy ustrojowe, w tym kwestia wolności Kościoła w życiu społecznym, są tymi zagadnieniami, co do których możemy śmiało powiedzieć, że nadal stanowią kluczowe kwestie społeczne współczesności, a ich rozwiązanie mimo, że pozostaje przed nami, pozwala sięgać do wzorów i metodologii wypracowanej półtora wieku temu przez mogunckiego biskupa, który pozostaje „do bólu aktualny”.

P.S.

 

mk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#Civitas Christiana Wrocław #Katolicka Nauka Społeczna #KNS #nauczanie społeczne Kościoła
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej