Wychowanie – zagubiony klucz do społeczeństwa. Najnowszy numer kwartalnika „Civitas Christiana” już dostępny!

2024/01/15
IMG 20240110 113745805 v3
Fot. Marta Karpińska

Ukazał się pierwszy tegoroczny numer kwartalnika „Civitas Christiana”, zatytułowany Wychowanie – zagubiony klucz do społeczeństwa. Numer zawiera szereg tekstów, które omawiają różne aspekty wychowania oraz edukacji dzieci i młodzieży – przede wszystkim w kontekście bieżących możliwości i wyzwań, ale i zagrożeń. We wstępie redaktor naczelna Marta Karpińska podkreśla wagę, jaką ma dla przyszłości całego społeczeństwa wychowanie i będąca jego elementem edukacja. Wśród ekspertów zaproszonych do współtworzenia numeru znaleźli się Sylwia Diłanian, Dariusz Zalewski, Jolanta Dobrzyńska oraz o. Jan P. Strumiłowski OCist.

W tekście wprowadzającym zastępca redaktora naczelnego Piotr Sutowicz opisuje niebezpieczeństwo dla kształtowania przyszłych pokoleń, jakie stanowi odrzucenie prawdy i klasycznej filozofii. „Często rządzący posługiwali się, jak im się wydawało, bardzo nowoczesnymi ideologiami, by wyrwać młodzież spod wychowawczego wpływu rodziny i Kościoła, i ani się nie obejrzeli, jak sami tracili na nią wpływ” – pisze Sutowicz i konkluduje – „Kiedyś [w kwestii edukacji – przyp.red.] zaufano instytucjom państwa, a one to zaufanie po prostu zawiodły, albo, inaczej rzecz ujmując, dały się przejąć. Jeśli miałoby nastąpić odwojowanie rzeczywistości, to będzie ono procesem długim i – co tu dużo mówić – bolesnym”.

Do kształtu systemu edukacji odnosi się też tekst autorstwa Jolanty Dobrzyńskiej, członka Rady ds. Rodziny przy Prezydencie RP, traktujący o edukacji włączającej.

Edukacja włączająca polega na zmianie ludzkiego myślenia w kierunku afirmowania każdej inności i różnorodności, z zaniechaniem odniesień religijnych, moralnych, etycznych i kulturowych. To zafundowany nam przez globalistów program destrukcji świata zastanego – ostrzega autorka i zaznacza, że „choć proces ten trwa od ponad ćwierćwiecza, to obecnie wkroczył w Polsce w decydującą fazę realizacji”.

Na pytanie o to, jak dobrze wychowywać dziś dzieci, odpowiada artykuł Sylwii Diłanian. Autorka – pedagog i dyrektor liceum – zauważa:

Obecna wizja wychowania nastręcza większych wyzwań i problemów nie tylko rodzicom, ale również wszystkim, którzy pracują z dziećmi i młodzieżą. Dylematy typu: jak zachować autorytet, znaleźć czas na pracę i bliskość z dziećmi, jak dbać o rozwój dzieci, nie zaprzepaszczając przy tym energii i znajdując czas dla siebie, jak odpoczywać bez wyrzutów sumienia, jak egzekwować coś od dziecka, jak je karać i nagradzać – towarzyszą współcześnie każdemu, kto ma do czynienia z wychowaniem.

Diłanian podpowiada, jak rozwijać swoje umiejętności wychowawcze, by sprostać tym wyzwaniom. Tematowi wyzwań, jakie przysparza wychowywanie, jest również poświęcony wywiad Barbary Kubickiej z Violettą Kruczkowską – współzałożycielką Polskiego Centrum Edukacji Gordona.

W kwartalniku znalazły się teksty poświęcone różnym metodom edukacji – od edukacji szkolnej, poprzez domową, po edukację klasyczną i program Great Books (Wielkie Księgi). Sporo miejsca poświęcono także tematyce kształtowania autorytetów. Między innymi opowiada o tym Orsolya Zsuzsanna Kovács, ambasador Węgier w Polsce, w wywiadzie udzielonym Marcie Karpińskiej.

Drukowane, bezpłatne egzemplarze kwartalnika można otrzymać w redakcji oraz w oddziałach Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana", a wersję elektroniczną pobrać tutaj.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

/mdk

Zobacz inne artykuły o podobnej tematyce
Kliknij w dowolny hashtag aby przeczytać więcej

#kwartalnik Civitas Christiana #wychowanie #eduakcja #Jolanta Dobrzyńska #o. Jan Strumiłowski #Sylwia Diłanian #Dariusz Zalewski #Violetta Kruczkowska #Orsolya Zsuzsanna Kovács
© Civitas Christiana 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej