Wykład dr Tomasza Sińczaka “Ojcowie toruńskiej niepodległości”

2019/11/12
tomasz-sinczak-2-22.jpg

8 listopada Oddział w Toruniu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” zorganizował wykład wygłoszony przez dr Tomasza Sińczaka pt. “Ojcowie toruńskiej niepodległości”.

Dr Tomasz Sińczak jest absolwentem historii oraz historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pracy badawczej zajmuje się dziejami starożytności oraz historią regionalną.

W pierwszej części wystąpienia przedstawiona została sytuacja międzynarodowa, która doprowadziła do utworzenia niezależnego państwa polskiego. Podkreślona została rola reprezentantów Polski na konferencji pokojowej w Wersalu – Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, którzy z całą stanowczością zgłaszali konieczność przyłączenia ziem Pomorza do Polski. Wśród argumentów przeważały te ekonomiczne (możliwość eksportu węgla ze Śląska), ludnościowe (przewaga ludności polskiej z wyjątkiem większych miast) oraz historyczne (Pomorze Gdańskie od II pokoju toruńskiego w 1466 r., aż do I rozbioru w 1772 r. należało do I Rzeczpospolitej).

Płk. Stanisław Skrzyński, dowódca oddziałów wkraczających do Torunia 18 stycznia 1920 r., fot. Wikipedia Commons

W dalszej części wypowiedzi prelegent skupił się na samej historii Torunia, opisując dokonania poszczególnych działaczy niepodległościowych. W przypadku Grodu Kopernika niebagatelny wpływ na przejęcie władzy przez Polaków mieli: pierwszy wojewoda pomorski – Stefan Łaszewski, pierwszy komisaryczny burmistrz Torunia – dr Otton Steinborn wraz z małżonką Heleną Steinbornową. Proces pokojowego współżycia Polaków i Niemców (przed I wojną światową odpowiednio 40% i 60% mieszkańców miasta) przyczyniły się również rządy kolejnych prezydentów Torunia – Bolesława Wolszlegera i Bronisława Dietla. Dr Sińczak zwrócił również uwagę na spokojne przejęcie miasta przez jednostki dowodzone przez płk Stanisława Skrzyńskiego zajmujące miasto 18 stycznia 1920 r. i następnie powitanie dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera.

Wykład został zrealizowany w ramach projektu “100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski”, który uzyskał dofinansowanie z Gminy Miasta Toruń. Wykładowi towarzyszyła wystawa udostępniona przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pt. „Dumni z Polski”. Dla uczestników przygotowano również folder informacyjny “Ojcowie toruńskiej Niepodległości” z sylwetkami osób zaangażowanych w powrót Torunia do odrodzonej Polski.

Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer

Szczesny Szymon

Szymon Szczęsny

Historyk, ekonomista, podróżnik. Członek Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.

Nowość

Setne wydanie kwartalnika Civitas Christiana pt. "Tysiac lat Korony Polskiej. 1025-2025" już jest!

Książki w IwPAX
Słownik katolickiej nauki społecznej
© Civitas Christiana 2025. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej