tomasz-sinczak-2-22.jpg

Wykład dr Tomasza Sińczaka “Ojcowie toruńskiej niepodległości”

2019/11/12

8 listopada Oddział w Toruniu Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana” zorganizował wykład wygłoszony przez dr Tomasza Sińczaka pt. “Ojcowie toruńskiej niepodległości”.

Dr Tomasz Sińczak jest absolwentem historii oraz historii sztuki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W pracy badawczej zajmuje się dziejami starożytności oraz historią regionalną.

W pierwszej części wystąpienia przedstawiona została sytuacja międzynarodowa, która doprowadziła do utworzenia niezależnego państwa polskiego. Podkreślona została rola reprezentantów Polski na konferencji pokojowej w Wersalu – Romana Dmowskiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego, którzy z całą stanowczością zgłaszali konieczność przyłączenia ziem Pomorza do Polski. Wśród argumentów przeważały te ekonomiczne (możliwość eksportu węgla ze Śląska), ludnościowe (przewaga ludności polskiej z wyjątkiem większych miast) oraz historyczne (Pomorze Gdańskie od II pokoju toruńskiego w 1466 r., aż do I rozbioru w 1772 r. należało do I Rzeczpospolitej).

Płk. Stanisław Skrzyński, dowódca oddziałów wkraczających do Torunia 18 stycznia 1920 r., fot. Wikipedia Commons

W dalszej części wypowiedzi prelegent skupił się na samej historii Torunia, opisując dokonania poszczególnych działaczy niepodległościowych. W przypadku Grodu Kopernika niebagatelny wpływ na przejęcie władzy przez Polaków mieli: pierwszy wojewoda pomorski – Stefan Łaszewski, pierwszy komisaryczny burmistrz Torunia – dr Otton Steinborn wraz z małżonką Heleną Steinbornową. Proces pokojowego współżycia Polaków i Niemców (przed I wojną światową odpowiednio 40% i 60% mieszkańców miasta) przyczyniły się również rządy kolejnych prezydentów Torunia – Bolesława Wolszlegera i Bronisława Dietla. Dr Sińczak zwrócił również uwagę na spokojne przejęcie miasta przez jednostki dowodzone przez płk Stanisława Skrzyńskiego zajmujące miasto 18 stycznia 1920 r. i następnie powitanie dowódcy Frontu Pomorskiego – gen. Józefa Hallera.

Wykład został zrealizowany w ramach projektu “100-lecie powrotu Torunia do wolnej Polski”, który uzyskał dofinansowanie z Gminy Miasta Toruń. Wykładowi towarzyszyła wystawa udostępniona przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu pt. „Dumni z Polski”. Dla uczestników przygotowano również folder informacyjny “Ojcowie toruńskiej Niepodległości” z sylwetkami osób zaangażowanych w powrót Torunia do odrodzonej Polski.

Szymon Szczęsny, fot. Damian Fajfer

© Civitas Christiana 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Symbioza.net
Strona może wykorzysywać pliki cookies w celach statystycznych, analitycznych i marketingowych.
Warunki przechowywania i dostępu do cookies opisaliśmy w Polityce prywatności. Więcej